W piątkowy wieczór, 20 lipca, dwie najbardziej rozpoznawalne areny sportowe w Polsce: PGE Narodowy i Stadion Śląski rozświetlą się dla Olimpiad Specjalnych – największej na świecie organizacji dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, która w tym roku świętuje 50. urodziny. 

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy razem uczestniczyć w tej pięknej akcji. Jestem przekonany, że napis olimpiadyspecjalne.pl na elewacji PGE Narodowego zaintryguje wielu warszawiaków i turystów oraz pomoże wypromować  Olimpiady Specjalne — powiedziała Alicja Omięcka, Prezes Zarządu operatora PGE Narodowego.  

Każda inicjatywa, która może rozsławić sport osób niepełnosprawnych intelektualnie jest warta zaangażowania. Stadion Śląski, który w czerwcu gościł sportowców Olimpiad Specjalnych na letnich igrzyskach, teraz z dumą rozświetli się dla Nich na czerwono — podkreślił Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski.

Wraz ze stadionami w Warszawie i w Chorzowie na czerwono rozbłyśnie ponad 170 słynnych obiektów na całym świecie, w tym: wodospady Niagara na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, Opera w Sydney, Most nad Cieśniną Bosfor w Stambule, Pływalnia Olimpijska w Pekinie, Zamek Moorish górujący nad Gibraltarem oraz jeden z najbardziej rozpoznawanych neonów – przy placu Picadilly w Londynie.
Ta widowiskowa akcja „Light up for Inclusion” stanowi początek „rewolucji inkluzji” – chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną były pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i jego ważną częścią, która nas wzbogaca. Pokażmy całemu światu tolerancję, szacunek i umiłowanie różnorodności – ardzo na tym zależy zawodnikom  Olimpiad Specjalnych — powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W 2018 roku ruch Special Olympics świętuje jubileusz 50-lecia. W lipcu 1968 roku w Chicago odbyły się pierwsze Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Pół wieku później, 17 lipca 2018 roku, właśnie do Chicago zjechali zawodnicy, trenerzy, ambasadorowie i działacze z całego świata, żeby przez pięć dni promować ruch Olimpiad Specjalnych. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest Turniej Piłki Nożnej, na którym wspólnie grają sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną wraz z pełnosprawnymi piłkarzami, rozpalenie wiecznego ognia nadziei i zaproszenie mieszkańców Chicago do wspólnych aktywności i zabaw na stadionie Soldier Field (Światowy Dzień Inkluzji), który może pomieścić ponad 60 tysięcy widzów. Obchody zakończy koncert z udziałem takich gwiazd jak: Jason Mraz, O.A.R, Francis&Lights, Smokey Robinson i Usher.

50 lat temu w Chicago, podczas pierwszych letnich igrzysk, Olimpiady Specjalne rozpoczęły misję likwidowania barier i tworzenia świata przyjaznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wchodzimy w kolejne 50-lecie ze wznowionym celem zakończenia dyskryminacji. Zachęcamy ludzi na całym świecie do dołączenia do nas i wsparcia  w stworzeniu świata, którego pełnoprawnymi obywatelami są osoby niepełnosprawne intelektualnie — powiedziała Mary Davis, Prezes Special Olympics International.

A już w przyszłym roku czeka nas wyjątkowe wydarzenie – Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 (od 14 do 21 marca). 

Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.