W okresie przedświątecznym hotele i pensjonaty podnoszą ceny noclegów albo przygotowują specjalne sylwestrowe oferty, by zarobić na turystach jak najwięcej. Przykładowo: ceny noclegów w Berlinie wzrosły o 126%, w Budapeszcie o 124%, nawet w Warszawie zapłacimy o 52% więcej za noc niż w innym terminie (dane za trivago.pl).

Ale nie oznacza to, że na sylwestrowy wyjazd trzeba wydać więcej niż na wycieczkę w innym terminie. Wystarczy mądrze zaplanować Sylwester za granicą. Oto kilka sposobów na tani sylwestrowy wyjazd.

1. Poluj na tanie bilety lotnicze

Przeloty są najtańsze, gdy rezerwujesz je znacznie wcześniej, ale niekiedy nawet w ostatniej chwili można upolować niecodzienną okazję. Zamiast przeglądać samodzielnie wyszukiwarki lotów, najlepiej jest śledzić takie strony jak tanieloty.in, w których na bieżąco pojawiają się okazyjne oferty z różnych linii lotniczych. Przykładowo lot do Mediolanu z Katowic może nas kosztować zaledwie 68 zł, a prawdziwym hitem ostatnich tygodni były loty do Nowego Jorku za 830 zł. Takie okazje trafiają się co jakiś czas, dlatego najlepiej przeglądać informacje o tanich lotach codziennie.

Chcąc oszczędzić na przelotach, najlepiej podróżować tylko z bagażem podręcznym – w wielu tanich liniach lotniczych bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny, a w niewielkiej walizce, ważącej do 10kg zmieścimy wszystko, co będzie nam potrzebne podczas sylwestrowego wyjazdu.

2. Inne sposoby na tani przejazd

Tanie loty to tylko jeden ze sposobów na niedrogą wycieczkę. Polować na okazje można także jeśli chodzi o bilety kolejowe czy autobusowe. Zresztą daleka podroż pociągiem w wagonie sypialnym to jeden ze sposobów na oszczędzenie na… noclegu! Wystarczy tak dobrać godziny podróży, by na miejsce dotrzeć rano, a spać w pociągu. Jeśli chcemy odwiedzić podczas wakacji czy sylwestrowego wyjazdu kilka lokalizacji, przemieszczanie się pociągami w nocy, a zwiedzanie w dzień może być dobrym i niedrogim rozwiązaniem.

Warto jednak policzyć koszty dojazdu, zwłaszcza jeśli wybieramy się do jakiegoś europejskiego miasta większą grupą, bo może okazać się, że jadąc własnym samochodem i dzieląc się kosztami paliwa, zapłacimy mniej niż za bilet na pociąg czy samolot.

3. Dobry wybór miejsca

Za pobyt w Sylwestra najwięcej zapłacimy tam, gdzie jest najwięcej turystów. Tymczasem wybierając mniej oczywiste lokalizacje i rzadziej wybierane przez podróżnych miasta możemy liczyć na niższe ceny – nie tylko noclegów, ale i posiłków. Zamiast drogiego Wiednia można wybrać tańszy Innsbruck, zamiast Budapesztu – Miszkolc itp. Jeśli już koniecznie chcemy zwiedzić europejską stolicę – lepiej znaleźć nocleg nieco dalej od centrum lub poszukać hostelu młodzieżowego zamiast hotelu.

4. Wyszukiwanie tanich hoteli

Nie tylko przejazdy i przeloty można wyszukiwać za pomocą wyszukiwarek – również szukając noclegów warto zacząć od stron, które gromadzą informacje o tanich hotelach. Trzygwiazdkowy hotel na greckiej wyspie Zakynthos za niespełna 30 zł czy 60 zł za nocleg na Krecie to tylko niektóre oferty, do jakich dotrzeć możemy za pomocą takich stron jak tanieloty.in.

5. Oszczędzanie na posiłkach

Jeść na wyjazdach coś trzeba, a spędzanie czasu w kuchni na wyjeździe dla wielu podróżnych nie wchodzi w grę. Jeśli chcemy tanio stołować się na mieście, dobrze jest wcześniej poszukać niedrogich knajpek w okolicy, do której się wybieramy. Czytając opinie w popularnych aplikacjach, takich jak Trip Advisor można znaleźć nie tylko tanie lokale gastronomiczne, ale i takie, które są polecane ze względu na dobre jedzenie.

To tylko kilka sposobów na tani Sylwester za granicą, ale wystarczy przejrzeć parę blogów i stron podróżniczych, by przekonać się, że podróże wcale nie muszą być kosztowne i oszczędzać na wyjazdach można na wiele sposobów. Jednak – jak to zwykle bywa w przypadku oszczędzania – diabeł tkwi w szczegółach i w tym, żeby wszystko dokładnie zaplanować jeszcze przed wyjazdem. Kilka świątecznych dni to doskonała okazja, by skorzystać z wyszukiwarek tanich ofert i zarezerwować wyjazd, który będzie doskonałym początkiem nowego roku.