Właściciele ekskluzywnego hotelu Wyndham Grand Regency, położonego w Ad-Dauha, stolicy Kataru, zrezygnowali z mało wydajnych lamp halogenowych na rzecz opraw LED od GE Lighting. Dzięki nowym proekologicznym rozwiązaniom oświetleniowym, zużycie energii w hotelu spadnie o blisko 90%, czyli nawet o 184 KW rocznie a emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 12 000 ton metrycznych. 

 

Wyndham Hotel Group to największa na świecie grupa hotelowa, posiadająca blisko 7210 obiektów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Wyndham Grand Regency jest jej pierwszą nieruchomością na Bliskim Wschodzie. Pięciogwiazdkowy hotel ma 246 pokoi i mieści się w Al Sadd, centralnej dzielnicy stolicy Kataru. Po renowacji w 2011 roku, hotel zaliczony został do najbardziej ekskluzywnych miejsc w regionie.

Wyzwanie
Zadaniem, jakie Wyndham Grand Regency postawiło przed GE Lighting, byłozaprojektowanie instalacji oświetleniowej, która przede wszystkim w znacznym stopniu wpłynie na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zmniejszenie kosztów. Bardzo ważnym czynnikiem było także dopasowanie oświetlenia do wnętrz prestiżowego pięciogwiazdkowego hotelu, który niedawno przeszedł remont i renowację. Cykl życia dotychczas stosowanych lamp wynosił 2000 godzin a roczne zużycie energii na poziomie 210 KW kwalifikowało je do wymiany.

Propozycja od GE Lighting

Dotychczasowe lampy halogenowe stosowane przez Wyndham Grand Regency, zastąpiono nową generacją przyciemnianych żarówek LED Energy SmartTM GU10 o mocy 6W. Rozwiązanie to stanowi przełom w zakresie wydajności i skuteczności świetlnej (liczby lumenów na wat mocy). Linia oferuje lampy o mocy 50W, 320-360 lumenów i cyklu życia na poziomie 25 000 godzin (L70/B10). Oprawy dostępne są w trzech barwach światła i kącie świecenia 25 lub 35 stopni.

 

Efekty i korzyści

„Nowe rozwiązania oświetleniowe dostarczone przez GE Lighting miały za zadanie spełnić nasze oczekiwania na kilku płaszczyznach” – stwierdził Ayman Lotfy, Dyrektor Generalny Wyndham Grand Regency. „Po pierwsze, miały być kompatybilne z naszym dotychczasowym projektem oświetleniowym a zarazem wpisywać się w nowy wystrój wnętrz.  Bardzo ważne było dla nas też ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – w tym celu postanowiliśmy skorzystać z najnowszych energooszczędnych rozwiązań LED. Naszym zdaniem, cel został zrealizowany w 100%.”

Dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia LED GU10 od GE Lighting, cykl życia żarówek w hotelu wzrósł blisko 13-krotnie do 4,28 lat z 0,34 roku – wyniku osiąganego przy stosowaniu dotychczasowych lamp halogenowych. Pozwoli to na znaczną redukcję stałych kosztów hotelu.

„Przy użyciu naszych nowych lamp LED, zredukowaliśmy zużycie energii elektrycznej hotelu z 210 kilowatów do 25,2 kilowatów, dzięki czemu poziom oszczędności energii wyniósł 88%. Atutem nowych żarówek jest długi cykl życia, który wynosi ponad 25000 godzin. Dodatkowo, nie występuje w ich przypadku efekt przegrzewania, nie emitują one także podczerwieni i promieni ultrafioletowych, co było bardzo ważnym czynnikiem dla przedstawicieli hotelu, z uwagi na ryzyko uszkodzeń mebli i dywanów” – powiedział Georg Bou Mitri, Dyrektor Generalny GE Lighting na Bliski Wschód, Afrykę i Turcję. 

„Inwestycja w sześciowatowe oprawy LED GU10 produkcji GE Lighting zwróci się po roku. Opóźnienia we wprowadzeniu bardziej wydajnych rozwiązań oświetleniowych wiązałyby się dla hotelu z kosztami rzędu blisko 188 dolarów dziennie, czyli ok 69 000 dolarów w skali roku. Dodatkowo, ilość zużywanej przez hotel energii elektrycznej zmniejszy się rocznie o 184 KW a emisja dwutlenku węgla o 12 000 ton metrycznych”, dodał Bou Mitri.


Informacje o GE Lighting
GE Lighting czerpie energię od swojego założyciela, Thomasa Edisona, nieustannie opracowując wydajne energetycznie rozwiązania. Dzięki temu ludzie mogą zobaczyć świat w nowym świetle – w otoczeniu komercyjnym i przemysłowym, w lokalizacjach miejskich i mieszkalnych. Firma zatrudnia ponad 13 tys. pracowników w ponad 100 krajach, oferując swoje produkty pod markami konsumenckimi: Reveal oraz Energy Smart, a także komercyjnymi: Evolve, GTx, Immersion, Infusion, Lumination i Tetra. Wszystkie wymienione marki są zastrzeżonymi znakami towarowymi GE. General Electric (NYSE: GE) koncentruje się na tym, co ważne, aby zbudować lepszy świat.

Więcej informacji na temat produktów GE Lighting na stronie: http://www.gelighting.com/eu