– Zaprosiłyśmy wydawców z całej Polski do przedstawienia nam książek, które możemy wspólnie zaproponować czytelnikom na lato. Wybrałyśmy spośród nich te, które są nie tylko wartościowe literacko, ale też reprezentują żywe i ważne nurty we współczesnym pisaniu – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. – Ta szóstka odzwierciedla naszą otwartą filozofię czytania. Lubimy klasykę, ale równie mocno literaturę gatunkową, obyczajową czy biograficzną. W literaturze najwspanialsza jest egalitarność, każdy inaczej odbywa swoją wielką ucieczkę. Mamy nadzieję, że uczestnicy czwartego festiwalu zaufają naszym rekomendacjom, przyjdą podyskutować z autorami. Tym bardziej, że spotkania odbędą się w niezwykłej formule – zaprasza organizatorka z Fundacji „Kultura nie boli“


Sześć premierowych książek oraz ich autorów przedstawią… także autorzy. Będą nie tylko pytać, ale wymieniać się wrażeniami o rytuałach przy pracy, trickach na kryzysy, historiami
o cichych wspólnikach, pierwszych czytelnikach i o drżeniu przed premierą. Wśród prezentowanych tytułów znalazły się trzy książki polskie i trzy przekłady.

MICHAŁ PIEDZIEWICZ „DOMINO“, Wydawnictwo MG

Rozmowę prowadzi: ANNA DZIEWIT-MELLER
To już druga powieść dyplomowanego filozofa, który pracował jako kelner, sprzedawca win
i satyryk, by wreszcie zająć się opowiadaniem dobrych historii. W debiutanckim „Dżokerze“ ukazał Gdynię lat 30., a teraz opisuje, jak wojna i reżim wpłynęły na losy mieszkańców młodego miasta. Mówi, że napisał książkę o pokoleniu, któremu wojnę wypowiedziała historia i o ludziach, którzy – choć ich wymyślał – okazali się zadziwiająco prawdziwi.

KATARZYNA PUZYŃSKA „ŁASKUN“, Prószyński i S-ka
Rozmowę prowadzi: MAŁGORZATA HALBER
Są dwa trupy, a podejrzenia padają na aspiranta. Najnowsza część popularnej serii o policjantach ze wsi Lipowo, którą znają już czytelnicy od Litwy po Ekwador. Duszna atmosfera niewielkiej społeczności, klasyczny kryminał psychologiczny i unikatowe polskie pejzaże. Katarzyna Puzyńska przyznaje, że to jej najbardziej osobista, najdłuższa i zaskakująco sensacyjna książka.


MAGDALENA PARYS „BIAŁA RIKA“, Znak Literanova

Rozmowę prowadzi SYLWIA CHUTNIK.
Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej czerpie z historycznych zdarzeń. Od wojny minęły dekady, a Dagmara odkrywa tajemnicę, do której jej babcia Rika nie chce wracać. Czy kochać wroga to grzech i czy dziedziczymy los po przodkach? Autorka po raz kolejny wraca do przeszłości, tym razem własnej i – jak tłumaczy – napisała tę powieść wbrew sobie.


VEDRANA RUDAN „OBY CIĘ MATKA URODZIŁA“, Drzewo Babel

Rozmowę prowadzi PAULINA WILK
Chorwacka autorka pisze o cierpieniu kobiet tak otwarcie, że jej literaturę nazwano „językiem krzyku“. W tej powieści jest łagodniejsza i sięga po dowcip, mimo że opowiada o rodzinnej traumie, z której do dziś nie może się wyzwolić. Czy trzeba kochać mamę, jeśli od niej nie zaznało się miłości? I dlaczego zapach taty zostaje z nami na zawsze?


MATTHIAS NAWRAT „WSZYSTKIE ŚMIERCI DZIADKA JURKA“, Bukowy Las

Rozmowę prowadzi WOJCIECH KUCZOK
Autor urodził się w 1979 r. w Opolu, jako dziecko wyemigrował z rodziną za Odrę. W Niemczech jest ceniony i nagradzany, w Polsce – jeszcze nieznany. W tragikomicznej powieści posiłkuje się prawdziwymi anegdotami z życia swego dziadka w latach wojny i reżimu. Jest i śmiesznie, i smutno.


ANNE TYLER „POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. DZIEWCZYNA JAK OCET“,

Wydawnictwo Dolnośląskie
Przedstawia ROMAN PAWŁOWSKI
Laureatka Pulitzera dołączyła do Projektu Szekspir, w którym uczestniczą m.in. Jeanette Winterson i Jo Nesbø. Podjęła się interpretacji dramatu mistrza. W nowej powieści złośnica jest Amerykanką, jej ekscentryczny ojciec próbuje wydać ją za swego asystenta. Widzom festiwalu tę historię przybliży krytyk i reżyser, który pokaże, jakie miejsce zajmuje ona w długiej linii adaptacji „Poskromienia złośnicy“. Fragmenty przeczyta Agnieszka Żulewska.

– Do niedawna sezon nowości literackich kończył się w maju, a zaczynał we wrześniu. Ale my nie wyobrażamy sobie lata bez książek, tym cieplej zapraszamy na festiwal, który otwiera słoneczne i sprzyjające czytaniu miesiące – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu i poleca lekturę w festiwalowej czytelni pod gołym niebem.

 

Wszystkie spotkania odbędą się w Pałacu Szustra, głównym miejscu wydarzeń Big Book Festival w dniach 10-12 czerwca 2016 . Rozmowy będą transmitowane na żywo na stronie www.bigbookfestival.pl. Premierowych książek warto szukać w plenerowej księgarni Matras, która przygotowała dla festiwalowiczów atrakcyjne rabaty, a potem zdobyć autograf.


Wstęp na festiwal jest wolny.

Pełny program na www.bigbookfestival.pl/program.