Zapraszamy na wycieczkę po ciekawym regionie Pogranicza Kłodzkiego. Zwiedzimy tu fortyfikacje, zabytkowe miasta i pałace, punkty widokowe, romantyczną dolinę rzek Úpy i Metui, słynne miasta skalne. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają liczne trasy rowerowe, piesze, a zimą narciarskie.

 

Szlakiem fortyfikacji

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są fortyfikacje. W pobliżu Nachodu znajdziemy twierdzę Dobrošov należącą do systemu fortyfikacji czechosłowackiej powstałego w latach 1936-38. Turyści mogą zwiedzać około 1 750 metrów korytarzy znajdujących się na głębokości  20 – 39 metrów, a także wyruszyć na spacer po okolicy ścieżką edukacyjną o długości 4,5 km. Schron piechoty Březinka koło Náchoda powstał w roku 1937.  Po rekonstrukcji w 1990 roku otrzymał swój pierwotny wygląd, włącznie z wyposażeniem i został udostępniony dla zwiedzających. Polecamy odwiedzić także sąsiedni schron N-S 81 Lom, w którym znajdziemy ekspozycję poświęconą fortyfikacji.  Twierdza Josefov położona w mieście Jaroměř została zbudowana w latach 1780 – 1787 w celu ochrony wschodnich Czech od strony Prus. Dla turystów udostępniono część podziemnych korytarzy i kazamat. Działa tu również muzeum.

 

Perełki architektury

Miłośnikom pięknej architektury polecamy wycieczkę szlakiem zabytkowych zamków, pałaców i kościołów. Jednym z najciekawszych obiektów w regionie jest klasztor broumovski. W roku 1213 król czeski Ottokar I z dynastii Przemyślidów podarował  ziemie w rejonie dzisiejszego Broumova zakonowi benedyktynów z praskiego Břevnova. Po roku 1300 utworzono tu probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów. W okresie wojen husyckich klasztor był kilkakrotnie oblegany, nie zdobyto go jednak nigdy dzięki mocnym murom obronnym. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera.  Po drugiej wojnie światowej niemieccy mnisi zostali stąd w większości wysiedleni, pozostali zakonnicy również musieli opuścić klasztor. Od 1950 roku budynek pełnił funkcję więzienia dla księży, zakonników i sióstr z różnych zakonów. W 1990 roku klasztor zwrócono benedyktynom.  Obecnie kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających. W rozległych podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt  tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie możemy ominąć również kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie. Najstarsze malowidła na ścianach kościółka i suficie powstały już w XV wieku, kolejne na początku XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku.

Rozległy kompleks pałacowy znajdziemy w mieście Náchod. Obecny wygląd pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Został wówczas przebudowany w stylu renesansowym i wczesnobarokowym. Do najcenniejszych eksponatów należą brukselskie gobeliny. Z wieży zamkowej rozciąga się piękny widok na okolicę.  Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie Ludvík i Dasza w fosie zamkowej.

Warto zwiedzić również pałac w Nowym Mieście nad Metują i pałacyk w Ratibořicach z ciekawą kolekcją obrazów, grafiki, szkła i porcelany z XIX wieku.

 

Niezwykłe miasta skalne

Romantyczne Skały Adrszpasko-Teplickie i Broumovskie Ściany urzekną każdego turystę. Możemy wybrać się na spacer wąwozami skalnymi, odkrywać niezwykłe kształty skał, popłynąć łódką i podziwiać kilkudziesięciometrowe wieże skalne. Na cyklistów czekają trasy rowerowe po okolicy należące do najpiękniejszych w Czechach.

 

Atrakcje dla całej rodziny

W malowniczej dolinie potoku Olšavka, na południowych krańcach rezerwatu przyrody Broumovsko znajdziemy zabytkowy młyn Dřevíček pochodzący z lat trzydziestych XX wieku. Obejrzymy tu pierwotne wyposażenie młyna, a w sezonie wiosenno-letnim spróbujemy pysznego chleba z pełnoziarnistej mąki żytnej i pszennej upieczonego w zabytkowym piecu opalanym wyłącznie drewnem. Na dzieci czekają tu dwa leniwe diabełki młyńskie, które chętnie płatają różne drobne figle. (www.mlyndrevicek.cz).

W niezwykły świat iluzji przeniesiemy się odwiedzając Muzeum Magii w Jaroměřu  (czynne od maja do września). To ciekawe miejsce z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom (www.magickaloze.org).

Mnóstwo atrakcji pod jednym dachem oferuje centrum rozrywkowe Walzel w Meziměstí. Obiekt powstał na terenie dawnej tkalni z 1852 roku.

Fabryka Walzel działała przez dziewięćdziesiąt lat. W okresie największego rozkwitu, przed pierwszą wojną światową, zatrudniała 300 pracowników.

Po pierwszej wojnie zaczęła stopniowo podupadać. W roku 1941  została zamknięta, służyła armii niemieckiej jako magazyn. Po wojnie przez wiele lat niszczała. Od roku 2013 służy mieszkańcom i turystom jako miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku.

W stylowej restauracji Szwejk spróbujemy tradycyjnej kuchni czeskiej i doskonałego piwa. Zrelaksujemy się w jaskini solnej, w której podobno pięćdziesięciominutowy seans odpowiada  kilku dniom spędzonym nad morzem. Na tych, którzy chcą potrenować strzelanie z łuku, z broni krótkiej lub długiej czeka strzelnica – najnowocześniejszy kryty obiekt tego typu w Czechach.  Są  tu też ścianki wspinaczkowe o wysokości 13 metrów, winoteka i piwoteka z winami z Czech i Moraw i najlepszym czeskim piwem, włącznie z piwem Opat z tutejszego browaru i wiele innych atrakcji. (www.walzel.cz).

 

Więcej informacji turystycznych o regionie znajdziemy na: www.kladskepomezi.cz