Kolejna okazja dla fanów tureckiego kina! Już 15 września o godz. 19:00 w Zamku Królewskim odbędzie się pokaz turecko-niemiecko-polsko-francuskiej koprodukcji filmu „Światło i cień”

 

Premiera filmu odbyła się na początku września 2016 roku, a film od razu zyskał uznanie wśród widzów, zdobywając najważniejsze nagrody na festiwalu w tureckiej Antalyi – za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszą aktorkę. Polscy miłośnicy kina będą mogli zapoznać się z tym dziełem podczas jednego z pokazów w ramach przeglądu filmów tureckich, który towarzyszy cyklowi wykładów „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”.

 

Dwa różne światy

 

Film opowiada o dwóch kobietach, znajdujących się w skrajnych położeniach. Şehnaz — charyzmatyczna, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie 30-letnia kobieta pracująca jako psychiatra oraz młodziutka Elmas, wydana siłą przez ojca za mąż za dużo starszego krewnego. Losy obu kobiet spotykają się, gdy młodsza z nich zostaje oskarżona o morderstwo swojego męża i despotycznej teściowej, ponadto nie pamięta nic z tej feralnej nocy. Trafia więc pod opiekę Şehnaz, która dzięki temu spotkaniu uświadamia sobie niedoskonałości i ograniczenia jej pozornie idealnej egzystencji.

 

Portret dwóch kobiet

 

„Światło i cień” ukazuje portret dwóch kobiet — kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, swojej prawdziwej natury, do spełniania marzeń i pragnień. Obie tęsknią za czymś, czego tak naprawdę nie mają i uczą się, jak to zdobyć. Reżyserka filmu — Yeşim Ustaoğlu za pomocą tych dwóch historii ukazuje dwa obrazy Turcji — konserwatywnej i zeuropeizowanej.

 

Polskie wątki

Za montaż filmu odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska, natomiast muzykę stworzył kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Polskimi koproducentkami filmu są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja z Areoplan Film. Film był współfinansowany przez PISF — Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Pokaz w Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na turecką ucztę filmową 15 września o godz. 19:00 do Sali Kinowej. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc należy się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: (22) 35 55 170 lub pisząc na adres mailowy: wyklady[at]zamek-krolewski.pl.

 

Serdecznie zapraszamy!