Każdy długi weekend, nawet ten listopadowy, cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Wystarczy wziąć jeden lub dwa dni urlopu żeby zaplanować dłuższy wyjazd.  Pierwszy w Polsce klub travelowy Travelist.pl sprawdził, gdzie i w jaki sposób Polacy najchętniej spędzają długie weekendy.

W latach 2013/2014 najpopularniejszymi weekendami wyjazdowymi były długi weekend czerwcowy oraz listopadowy. Co ciekawe, dopiero za nimi uplasowała się majówka. Najmniejszą popularnością cieszył się weekend sierpniowy, kiedy to liczba rezerwacji dokonywanych w obiektach wypoczynkowych była o połowę niższa niż w pozostałych przypadkach. W okresie letnim Polacy nie czują potrzeby wyrwania się na krótki urlop, ponieważ zwykle mają już w zanadrzu zaplanowany dłuższy, wakacyjny wypoczynek.
Gdzie jeździmy na majówkę, a gdzie na 1 listopada?
Preferowane przez turystów kierunki różnią się od siebie w zależności od pory roku. Wiosną i na początku lata najchętniej wybieramy góry i Bałtyk (wybiera je aż 65% wyjeżdżających w tym czasie Polaków). Nieco inaczej wygląda sytuacja w listopadzie, kiedy kapryśna aura nie zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. W tym czasie na popularności zyskują tzw. city breaki, czyli krótkie, kilkudniowe wypady do najciekawszych polskich miast. Podróżujący nastawieni są w tym czasie przede wszystkim na zwiedzanie historycznych miejsc, a także rozrywkę w klubach, knajpach i restauracjach.
Co ciekawe, podobny kierunek Polacy obierają w sierpniu. Mając w planach dłuższy urlop wakacyjny, podczas którego będziemy głównie wylegiwać się na plaży, wolny weekend wolimy poświęcić na zwiedzanie starego Krakowa, spacer wrocławskimi mostami lub podziwianie artystycznych klimatów Kazimierza Dolnego. Zdecydowanie najmniej popularne podczas krótkich wypadów Polaków są miejsca zaciszne, położone na uboczu. O ile weekend nad jeziorem posiada jeszcze grono zwolenników, o tyle na spokojny wypoczynek w lesie decyduje się zaledwie kilka procent Polaków.
Kluczową kwestią podczas podejmowania decyzji o długim weekendzie jest nie tylko region kraju, ale również forma zakwaterowania. Odpowiednia jakość hotelu czy pensjonatu daje poczucie udanego pobytu. Z drugiej strony, sezon w branży hotelowej, który trwa od końca kwietnia do połowy sierpnia, wiąże się z wysokim obłożeniem pokoi, co często skutkuje wzrostem cen. Dlatego też znaczny odsetek wyjeżdżających (aż 70%) decyduje się na obiekty o niższym standardzie: pensjonaty, domy wypoczynkowe oraz hotele do 3 gwiazdek. Oczekiwania odnośnie standardu zakwaterowania są wtedy mniejsze, ponieważ większość czasu turyści spędzają poza hotelem.
Sytuacja ta odwraca się podczas weekendów sierpniowego i listopadowego. Wtedy takim portalom jak Travelist.pl, posiadającym w swojej ofercie wyselekcjonowane obiekty o sprawdzonej jakości, udaje się wynegocjować bardzo atrakcyjne ceny pobytów. Dzięki temu Polacy chętniej wybierają wczasy w czterogwiazdkowym hotelu, z dużym basenem i strefą SPA, płacąc za pobyt nawet do 70% taniej.
Materiał przygotowany przez ekspertów klubu travelowego www.travelist.pl

 

***

O TRAVELIST.PL:
Klub travelowy Travelist.pl to innowacyjny kanał marketingowy do sprzedaży pobytów hotelowych online. Łączy funkcjonalność portalu rezerwacyjnego z możliwością unikalnej promocji obiektu. Grupa Secret Escapes – jeden z największych na świecie klubów travelowych, którego Travelist.pl jest częścią od 2014 roku posiada bazę 8 milionów użytkowników zainteresowanych ofertami pobytów wypoczynkowych. Polska baza liczy 800 tysięcy użytkowników. Wysokie inwestycje w marketing i promocję hoteli współpracujących z Travelist.pl sprawiają, że jest to obecnie najszybciej rozwijająca się firma w branży turystycznej w Polsce.
Więcej na www.travelist.pl