ŁAKOMY KĄSEK WŚRÓD IMPREZ NA ŚWIECIE
Karnawał podąża drogą dobrego smaku i otwiera się na triumf gastronomii wzbogaconej szlachetnością wina.

Oto motyw przewodni Karnawału w Wenecji w roku 2015 (od 21 stycznia do 17 lutego) zaprezentowanego publiczności 9 października 2014 roku w Mediolanie, mieście gospodarzu EXPO 2015.

Karnawał w Wenecji zgodnie z głęboko przemyślanym podtytułem “łakomy kąsek wśród imprez na świecie” będzie weneckim hołdem oddanym światowej wystawie, która począwszy od maja 2015 roku pod tytułem „Wyżywienie planety, energia dla życia” będzie poddawać pod międzynarodową dyskusję problematykę wyżywienia mieszkańców naszej planety, produkcji żywności oraz waloryzację tradycji w kulturze.

Motyw dobrego smaku będzie na stałe powiązany z Karnawałem nie tylko poprzez imprezy i spektakle ale również dzięki lokalnym instytucjom kulturalnym, krzewiącym swoją wspaniałą ofertą ideę „dla każdego coś dobrego”. Po raz kolejny magia miejsca i wydarzenia będzie pozwalała na wyjątkowe przeżycia i doświadczenia. W Wenecji starczy bowiem maska i przebranie by z turysty przeobrazić się w bohatera zabawy. Zabawy, która z roku na rok podkreśla znaczenie lokalnych znakomitości poprzez współpracę z takimi ikonami włoskiej kultury jak scenografowie Angelo Lodi, Guerrino Lovato i Massimo Checchetto czy też kostiumowe Atelier Nicolao i Atelier Longhi. Wenecja zaproponuje tym razem bogatą paletę wydarzeń artystycznych wzbogaconą o obecność enogastronomii oraz swych typowych produktów lokalnych.

Scena Placu Św. Marka, Gran Teatro będzie przyozdobiona rogami z żywnością oraz girlandami utworzonymi z warzyw; elementy układu scenograficznego Arsenału podkreślać będą związek miasta z jedzeniem: ryneczki, wielkie stoiska targowe, huczne transporty tropikalnych przysmaków, które poprzez port wenecki rozprzestrzeniały się na całą Europę. Dzięki współpracy z muzeami i lokalnymi kolekcjami uczestnikom Karnawału zaproponowane zostaną tematyczne szlaki, prezentacje, wystawy czasowe dedykowane cyklom związanym z kulturą materialną powiązaną z jedzeniem w Wenecji. Ikonografia miejsc sacrum; spektakle teatralne i komediowe; baśnie dla dzieci z pogranicza fantazji. W każdej formie artystycznej, jak to zwykle bywa w Wenecji – gdzie Karnawał jest uosobieniem kultury – człowiek i jego stosunek do pokarmu będzie tłem wszystkich wydarzeń, wśród których prym będzie wiódł swoisty pokaz mody masek inspirowanych tematyką związaną z jedzeniem walczących w Grand Teatro di San Marco o tytuł najpiękniejszej.

Tradycyjne dania i napoje będą obecne już od samego początku. W sobotę 31 stycznia podczas Festa Veneziana w znanej dzielnicy Cannaregio trupa „nouveau cirque” rozpocznie Karnawał spektaklem z motywem przewodnim życiodajnych wybrzeży i wody. Następnego dnia w związku z tradycjnymi regatami „Corteo storico di imbarcazioni addobbate” wzdłuż kanału Cannaregio będą serwowane dania tradycyjne weneckiej kuchni począwszy od ryb i owoców morza, poprzez makarony a na przepysznych słodkościach i deserach kończąc.

W sobotę 7 lutego odbędzie się inauguracja Gran Teatro di Piazza San Marco, scena Karnawału, przygotowana przy współpracy ze scenografami z Gran Teatro La Felice. To właśnie w tym miejscu przez kolejne dni będą miały miejsce najbardziej znane, tradycyjne już wydarzenia: Festa delle Marie – historyczny pochód 12 młodych dziewczyn ubranych w cudowne renesansowe stroje; Volo dell’Angelo (słynny lot anioła) z dzwonnicy Św. Marka w interpretacji zwycięskiej „Marii” z edycji 2014. Do powyższych wydarzeń dodać należy również spektakle wieczorne i nocne w Arenale Wenecji. Uliczny performance zamaskowanych wenecjan oraz turystów otwarty dla publiczności, pokaz sztucznych ogni i fontann, spektakle muzyczne a także pokazy tańca.

W „tłusty” tydzień, od czwartku 12 do wtorku 17 lutego nastąpi prawdziwa eksplozja wydarzeń, imprez i pochodów: w niedzielę 15 lutego na Placu Św. Marka odbędzie się finał konkursu na najpiękniejszą maskę Karnawału, lot orła z dzwonnicy Św. Marka oraz lot osła z wieży przy Piazza Ferretto do Mestre. Wielki finał tłustego tygodnia, który odbędzie się we wtorek to celebracja Svolo del Leon – odlotu lwa ze skrzydłami, symbolu miasta Wenecji, który oficjalnie zakończy obchody Karnawału w Wenecji 2015.