W tym sezonie dwa razy mniej Polaków niż rok wcześniej (tylko 7,5 proc.) wypoczywa w kurortach Unii Europejskiej. Natomiast, drugi rok z rzędu najpopularniejszą letnią destynacją jest Polska. O dalekich, egzotycznych podróżach marzą głównie kobiety, za to wczasy na leżaku planują przede wszystkim młodzi. Jak na urlopach spędzają czas panie, a jak mężczyźni? Gdzie wyjeżdżają seniorzy? Kto najchętniej odpoczywa w  kraju i jak na podróże wpływa efekt 500+ – sprawdzał Diners Club Polska

 

Panie pragną dalekich podróży, panowie wypoczywają w kraju

 

Jak wynika z badania Diners Club, tego lata urlop w miejscu zamieszkania spędza 50 proc. pań i 39 proc. mężczyzn. Spośród wyjeżdzających, to kobiety częściej preferują dalekie, podróże poza Europą, panowie za to zdecydowanie chętniej odpoczywają w  kraju. Panie, mimo planowanych, egzotycznych wojaży, są mniej roztropne od mężczyzn – aż 73 proc. z  nich nie zamierza się ubezpieczyć z tytułu wyjazdu zagranicznego. Reprezentantki płci pięknej jednak chętniej korzystają z  usług biur podróży – 22 proc. z nich, w porównaniu do 11 proc. mężczyzn, zorganizuje wakacje właśnie w ten sposób. Okazuje się, że na urlopie panowie preferują zwiedzanie (taką formę wypoczynku wybiera 47 proc.), a  kobiety plażowanie (44 proc.). Spośród tych kobiet, które nie spędzają dnia na leżaku, 8  proc. przyznało, że wakacyjny czas poświęci na zdobywanie nowych umiejętności.

 

Beneficjenci 500+ pozwolą sobie na więcej

 

Na urlop wyjeżdża aż trzy czwarte beneficjentów programu Rodzina 500+. Dla porównania, 45 proc. osób, które nie korzystają ze wsparcia programu, wakacje spędza w miejscu zamieszkania. Beneficjenci również zdecydowanie chętniej odpoczywają w kraju – aż połowa z nich wczasy planuje w Polsce. Co ciekawe, częściej także organizują wyjazdy na własną rękę. Aż 100 proc. przyznaje, że urlop zorganizuje samodzielnie

 

Młodzi na leżaku, seniorzy zwiedzają

 

Trzy czwarte seniorów (powyżej 70 r. ż.) nie wyjeżdża na wakacje, a wśród tych planujących urlop, co trzeci odpoczywa w Polsce. Za to grupą chętnie podróżującą poza Europę są osoby przed 30 r. ż. – tego lata 15 proc. z nich zaplanowało egzotyczne wojaże na innym kontynencie. Prawie 80 proc. młodych deklaruje, że urlop organizuje samodzielnie. Co trzeci senior przy planowaniu wyjazdu korzysta z pomocy rodziny i znajomych (33 proc.). Co ciekawe, aktywny wypoczynek zdecydowanie częściej wybierają osoby starsze – połowa z nich deklaruje chęć zwiedzania i poznawania nowych miejsc, podczas gdy większość młodych (67 proc.) planuje bierny wypoczynek.

 

Im większy dochód, tym więcej podróży

 

Co oczywiste plany wakacyjne korelują z wysokością zarobków. 87 proc. osób o dochodzie netto powyżej 5 tys. wyjeżdża na wakacje, z czego największy odsetek (67 proc.) wybiera kurorty europejskie, a tylko, co piąty (20 proc.) wypoczywać będzie w kraju. Za to wśród osób, których dochód nie przekracza 1000 zł, prawie 90 proc. tego lata zostaje w domu, a  pozostali podróżować będą po Polsce. Lepiej zarabiający są zdecydowanie bardziej wygodni. Podczas organizowania wyjazdu częściej korzystają z usług biur podróży (46 proc.). Za to 67 proc. osób o dochodzie poniżej 1000 zł, plany urlopowe opiera na pomysłach rodziny i  znajomych.