Wrzesień jest jednym z najbardziej wdzięcznych miesięcy do podróżowania. Letnie upały zdążyły już zelżeć, ale nadal jest ciepło, a pogoda jest przewidywalna. Przy okazji ceny zaczynają spadać, a liczba turystów jest znacząco mniejsza. Te wszystkie czynniki sprawiają, że warto wybrać właśnie wrzesień na miesiąc urlopowy

 

Wrzesień w Europie

 

W Europie we wrześniu klimat jest niezwykle łaskawy w większości krajów. Można przebierać w kierunkach od północy po południe, w zależności od tego, co sprawia największą przyjemność. „Wolisz aktywny wypoczynek? Wybierz norweskie lub gruzińskie góry albo sporty wodne na Morzy Śródziemnym. Lubisz plażować? Udaj się na południe, np. na Półwysep Iberyjski. Wolisz zwiedzać? Korzystaj z braku upałów i odwiedź wszystkie interesujące miejsca! Zwłaszcza, że turyści zalewający nasz kontynent powoli zaczynają we wrześniu wracać do szkół oraz pracy.” Mówi Aleksandra Ryś z Tanie-Loty.pl

 

Wrzesień w Azji

 

Trochę odmiennie wygląda sytuacja w Azji. Sezon monsunowy we wrześniu dopiero się kończy, więc pogoda nadal nie jest najlepsza do podróżowania. Jest jednak kilka krajów, które wyłamują się z tego wzorca pogodowego. Jednym z nich są Chiny. To kraj na tyle duży, że występują w nim różne strefy klimatyczne. Część północno-wschodnia jest we wrześniu bardzo przyjemna, natomiast należy unikać południa, gdzie mogą pojawiać się tajfuny. Całkiem przyjemnym miejscem może się również okazać Indonezja, gdzie nadal trwa pora sucha.

 

Wrzesień w Ameryce

 

Wrzesień jest również dobrym miesiącem na zaplanowanie wyjazdu do Ameryki Północnej: fala upałów już zelżała, zatem jedne z najbardziej znanych Parków Narodowych są o wiele bardziej przyjazne. W Dolinie Śmierci nadal będzie bardzo gorąco, ale już nie na tyle, by nie dało się wytrzymać. Kanadyjskie góry również pokazują swoje bardziej przyjazne oblicze.

 

Wrzesień w Afryce

 

Bardzo ciekawym kierunkiem na wrzesień jest Afryka. To idealny miesiąc na safari. W Zimbabwe trwa pora sucha, temperatury sięgają 27 stopni Celsjusza w dzień, natomiast wieczorami robi się już chłodniej, co przynosi ulgę osobom nieprzyzwyczajonym do upałów. W Namibii również trwa zima, jest zatem sucho i słonecznie. „W przypadku Afryki wrzesień jest uznawany za szczyt sezonu, więc trzeba wziąć pod uwagę, że turystów w związku z tym może być wielu.”

 

Planując wyjazd na wrzesień należy unikać miejsc, gdzie mogą występować huragany, czyli Karaibów, Ameryki Środkowej i częściowo krajów azjatyckich.

 

Oto lista najlepszych miejsc na wyjazd we wrześniu.

 

Chorwacja

 

Chorwacja we wrześniu to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów, ale jednocześnie pragną skosztować prawdziwie letniej pogody i powygrzewać się na plażach. Ceny w tym miesiącu lekko spadają, więc nie musisz się obawiać, że nadwerężysz swój budżet. Temperatury powietrza utrzymują się nadal w okolicach 26 stopni, natomiast woda posiada przyjemne 21 stopni. Opadów nie należy się spodziewać, dlatego Twój wyjazd może być prawdziwie wypoczynkowy.

 

Budapeszt, Węgry

 

Budapeszt z perspektywy turysty jest znacznie bardziej ciekawy właśnie we wrześniu niż w szczycie wakacyjnego sezonu. Pogoda jest wtedy podobna do tej, jaką sami mamy za oknami, a jak wiemy wrzesień potrafi być w naszej części Europy bardzo ładny. Dodatkowo jest to również najbardziej suchy miesiąc w roku, więc jesienna plucha raczej nie będzie w tym czasie występowała. Sam Budapeszt jest pięknym i romantycznym miastem, z wieloma zabytkami. 

 

Cypr

 

Cypr we wrześniu ma w sobie wszystko, co kochamy podczas lata, przy równoczesnym mniejszym ruchu turystycznym i niższych cenach. Jest zarówno gorąco: powietrze ma około 32 stopni, średnia temperatura wody wynosi 24 stopnie, a deszcz praktycznie nie ma szans się pojawić. Jest to również jedna z kilku wysp znajdujących się w Europie, do których najpóźniej dociera jesień.

 

Namibia

 

Zmieniające się w ostatnim czasie dość mocno wzorce pogodowe w Afryce sprawiają, że trudno jest przewidzieć z dużą precyzją, jaka konkretnie może być w danym miesiącu pogoda. Jednak wiadomo, że wrzesień to koniec chłodniejszej pory roku. To idealny moment na safari. Możliwe może być jednak zapylenie w powietrzu. Jednak ze względu na niską wilgotność powietrza, klimat Namibii jest bardzo przyjemny. 

 

Galapagos

 

We wrześniu na Galapagos panuje chłodniejsza i bardziej sucha pora. Wody są nieco bardziej wzburzone, ale to najlepszy miesiąc na obserwację przyrody. To właśnie wtedy w okolicach wysp przebywa najwięcej ptaków, w tym również pingwinów. Sezon godowy rozpoczynają lwy morskie, dzięki czemu można na własne oczy zobaczyć walki tych olbrzymich zwierząt. 

 

Sycylia, Włochy

 

Wyjazd na Sycylię jest dobrym pomysłem przez cały rok. Jednak to właśnie we wrześniu liczba turystów maleje, choć pogoda nadal utrzymuje się wspaniała. We wrześniu możesz trafić na ostatnią falę upałów, jednak zazwyczaj jest odrobinę chłodniej niż w szczycie sezonu (powietrze ma 28 średnio stopni Celsjusza). Temperatura wody skłania do kąpieli (ma około 21 stopni), a na lądzie można zwiedzać bez obawy dostania udaru cieplnego.

 

Gruzja

 

Gruzja przyciąga turystów zarówno swoim naturalnym pięknem jak i niezwykłą kulturą. Klimat tego kraju jest zróżnicowany, a wszystko zależy od wybranego regionu. Jednak wrzesień zarówno w górach jak i na nizinach jest idealny do podróży. Nie występują już 40-stopniowe upały, nie trzeba się również spodziewać opadów śniegu w górach. Średnia dzienna temperatura to 24 stopnie, woda w Morzu Czarnym nadal sprzyja kąpielom, jednak trzeba się liczyć z możliwymi opadami deszczu.

 

Baleary

 

Baleary są idealnym miejscem we wrześniu dla wszystkich tych, którzy wolą uniknąć tłumów imprezowiczów, królujących w szczycie sezonu na Ibizie czy Formenterze. Bez problemów można wtedy wypoczywać na jednych z najpiękniejszych plaż regionu i nie martwić się o to, czy w restauracjach znajdzie się wolne miejsce. Powietrze nadal jest gorące (27 stopni Celsjusza), a woda jest idealna do kąpieli (25 stopni). 

 

Korfu

 

Wrzesień na Korfu jest jednym z najprzyjemniejszych miesięcy do podróżowania po wyspie. W tym miesiącu nie ma jeszcze chłodu odczuwalnego wieczorami i w nocy, dlatego nadal można bez przeszkód kąpać się w wodzie, której temperatura wynosi około 24 stopni Celsjusza. Powietrze w dzień nagrzewa się do 28 stopni. I choć u nas można już zacząć odczuwać nadciągającą jesień, to na Korfu we wrześniu trwa w najlepsze lato.