Pierwszy lot komercyjny Qatar Airways QR1113 wylądował o godzinie 09:10 rano z Bahrajnu

Międzynarodowe Lotnisko Hamad, nowy dom dla pięciogwiazdkowego przewoźnika, wita pierwszych pasażerów

DOHA, Katar – Linie lotnicze Qatar Airways dziś godzinie 09:00 czasu lokalnego rozpoczęły pełną działalność operacyjną na najnowocześniejszym, międzynarodowym porcie przesiadkowym – Międzynarodowym Lotnisku Hamad.
Wraz z pierwszym komercyjnym rejsem – QR 1113 z Bahrajnu, którym wylądował dzisiaj o godzinie 09:10 rano czasu lokalnego, cała działalność operacyjna wszystkich linii lotniczych została przeniesiona na nowe lotnisko Hamad.

Pierwszy lot komercyjny Qatar Airways lądujący na płycie Międzynarodowego Lotniska Hamad, wyznaczył  rozpoczęcie pełnej działalności operacyjnej narodowego przewoźnika Kataru na nowym lotnisku w Dosze.
 
  „Ten moment, na który szykowaliśmy się od wielu lat w końcu nadszedł. Dzisiejsze lądowanie samolotu QR113 wyznaczyło to historyczny moment dla Qatar Airways – moment, w którym przenieśliśmy całą nasza działalność operacyjną na najnowsze, światowej klasy Międzynarodowe Lotnisko Hamad.” powiedział Dyrektor Generalny Qatar Airways, Jego Ekscelencja Pan Akbar Al Baker. ” Jest to kolejny kamień milowy w bogatej historii Qatar Airways. Dodatkowo to wydarzenie o tak kluczowej wadze dla rozwoju linii pozwoli nam w pełni zrealizować nasze ambicje i oferować naszym pasażerom usługi na najwyższym poziomie, zarówno w powietrzu jak i na ziemi.
„Qatar Airways będą w stanie zaoferować wyjątkowe doświadczenie dla pasażerów. Lotnisko HIA zostało zaprojektowane mając na uwadze przede wszystkim pasażerów . Lotnisko będzie również w stanie pomieścić największe samoloty na świecie, takie jak długo oczekiwany przez Qatar Airways Airbus A380, który zacznie latać na trasach do  Wielkiej Brytanii w czerwcu i do Francji w lipcu .
Pasażerowie podróżujący w tym historycznym dniu byli witani różami, daktylami, kawą , czekoladą oraz  katarskimi flagami powiewającymi na wietrze. Dodatkowo pasażerowie mogli skorzystać z wielu nowych usług dostępnych na Międzynarodowym Lotnisku Hamad m.in. z bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu, pokoju do zabaw dla dzieci, licznych  miejsc do wypoczynku oraz bogatej oferty punktów handlowych i gastronomicznych. Z ponad 70 placówek handlowych oferujących olbrzymi  wybór Marek najwyższej klasy na terenie lotniska dostępne są także sklepy z elektroniką, delikatesy, sklepy wolnocłowe Qatar Duty Free oraz  ponad 30 kawiarni i restauracji z bogatym wyborem dań kuchni międzynarodowej oraz lokalnej.

Wszyscy pasażerowie proszeni są o przyjazd na trzy godziny przed wylotem, odprawy kończą się na godzinę przed wylotem dla Klasy Ekonomicznej, a dla Klasy Pierwszej oraz Biznes na 45 minut przed odlotem . Stanowiska do samoobsługowej kontroli paszportowej działają zarówno na wylotach oraz na przylotach, oferując jeszcze szybszą podróż przez nowe lotnisko. Także personel lotniska HIA będzie dostępny w licznych punktach informacyjnych oraz na terenie całego lotniska służąc pasażerom pomocą.

Nowy port lotniczy znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu, w odległości 16 km od centrum Dohy i 4 km od DIA. Dzięki wyrafinowanej nowo wybudowanej infrastrukturze drogowej okolic HIA, czas przybycia na lotnisko wynosi około 25 minut, w zależności od natężenia ruchu. Pasażerowie Qatar Airways mogą podróżować do HIA samochodem, autobusem, taksówką lub korzystając z usług limuzyn.

 

 

Qatar Airways postają w fazie szybkiego wzrostu pomimo krótkiego, bo jedynie 17 letniego stażu operacyjnego. Qatar Airways to jedne z najszybciej rozwijających się linii lotniczych obsługujących jedną z najmłodszych flot na świecie. Linie posiadają nowoczesną flotę 134 samolotów latających do 140 miast docelowych zarówno dla biznesu jak też dla turystyki na sześciu kontynentach (oferując przeloty do miast Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji oraz obu Ameryk)..

W dniu 30 października 2013 r., Qatar Airways dołączyły do sojuszu oneworld, stając się jedynym kluczowym przewoźnikiem Zatok, który wstąpił do globalnego sojuszu linii lotniczych, by umożliwić pasażerom korzystanie z prawie tysiąca lotnisk w ponad 150 krajach, oraz z 14.000 codziennych przelotów.

Podczas corocznej edycji Światowych Nagród Lotniczych Skytrax 2013 przyznawanych w trakcie Paryskiego Salonu Lotniczego, linie lotnicze Qatar Airways otrzymały nagrody aż trzy tytuły: Najlepszą Klasę Business na Świecie, Najlepszy Lounge dla Klasy Business na Świecie oraz po raz drugi rok z rzędu tytuł dla Najlepszego Personelu Lotniczy na Bliskim Wschodzie.

Podczas 2013 Dubai Air Show linie lotnicze złożyły zamówienia na ponad 60 nowych samolotów – Boeingi 777 i Airbusy A330 Freighters. W sumie przewoźnik ma zamówionych ponad 280 samolotów o wartości ponad 50 mld USD.