Od 2005 (9 kolejnych lat) Cypr ma najlepszą jakość wód w kąpieliskach wg. dorocznego badania prowadzonego przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska.

Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) opublikowała 27.05.2014 raport na tematjakości wody w kąpieliskach wszystkich krajów UE w 2013 roku.Cypr manajczystsze wody w kąpieliskach i 100 % kąpielisk spełniających najbardziej surowe kryteria Agencji (doskonała jakość wody). To już dziewiąty z kolei rok kiedy Cypr osiągnął najlepszy rezultat spośród krajów UE (Cypr jest liderem od 2005 roku).  

W 2013 roku, obok Cypru, również Luksemburgosiągnął w 100 % doskonałąjakość wody,w odniesieniu dojezior leżących na terenie tego kraju. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Malta (98,9%), Chorwacja (94,9%), Grecja (93,2%), które to kraje również posiadają dobrej jakości wody,powyżej średniej UE

Badania wody w kąpieliskach na Cyprze prowadzone były co miesiąc, od maja do października 2013. Analizie poddano wodę morską z okolic  112plażna Cyprze.

 

Więcej informacji:
http://www.eea.europa.eu/themes/water/status-and-monitoring/state-of-bathing-water/state

http://ec.europa.eu/environment/water/water-bathing/

Zapraszamy również na stronę internetową Ministerstwa Rolnictwa i Ochrony Środowiska Cypru, www.moa.gov.cy, które jest oficjalnym organem krajowym, monitorującym wdrażanie europejskiej dyrektywy o jakości wody w kąpieliskach na Cyprze.