Już w sobotę 29 kwietnia w Kolejkowie Gliwice, działającym w Europie Centralnej, zobaczymy największy obiekt na makiecie kolejowej na świecie. W ten wyjątkowy sposób modelarze odtworzyli Radiostację Gliwicką

 

Radiostacja to jeden z symboli Gliwic, który na dobre wpisał się także w historię Europy. Wyjątkowy pomnik historii, znajdujący się przy ulicy Tarnogórskiej, góruje nad okolicą od 1925 roku. Pierwotnie miał pomóc w poszerzeniu zasięgu ówczesnej rozgłośni radiowej. Dzisiaj jest jednym z unikatowych zabytków historii na Śląsku.

 

– Chcieliśmy pokazać jeden z symboli regionu w niezwykły sposób – mówi Jakub Paczyński, twórca Kolejkowa Gliwice. – Dlatego postanowiliśmy, że Radiostacja będzie najwyższym na świecie obiektem na makiecie kolejowej. Z ponad 111 metrów wiernie przenieśliśmy ją do nieco ponad 4 metrów wysokości. Co szczególnie trudne, podobnie jak oryginał, stworzyliśmy ją z drewna. Dzięki temu praca modelarzy była jeszcze bardziej wymagająca, a jej efekt robi wrażenie.

 

Prace nad nową makietą trwały ponad 3 miesiące. Poprzedziła je szczegółowa dokumentacja i analiza planów gliwickiego zabytku. Jak Radiostacja wygląda w kolejowej krainie pełnej miniatur? Przekonamy się o tym już od najbliższej soboty.

 

Kolejkowo w Europie Centralnej to największy świat w miniaturze po którym jeżdżą pociągi. Na ponad 900 metrach kwadratowych można odkryć niezwykłe opowieści zaprezentowane w skali 1:25. Odwiedzając Pszczyńską 315 w Gliwicach przekonamy się o tym, jak wyglądał dziki zachód, czy prezentują się niezwykłe miejsca Śląska w mikroskali. Wśród nich jest między innymi pierwsza na świecie makieta na której pada deszcz, przedstawiająca dzielnicę Rudy Śląskiej – Chebzie oraz jedyna w kraju makieta z pływającym statkiem. W krainie, w której można podziwiać kunszt modelarstwa, zobaczymy łącznie 167 budynków, 116 samochodów, 12 pociągów oraz ponad tysiąc bohaterów, którzy mieszkają w świecie, gdzie dzień i noc trwają po kilka minut.

 

– To tak naprawdę świetne miejsce, które warto odwiedzić podczas nadchodzącej majówki czy po drodze na rodzinny wyjazd – zachęca Katarzyna Lenartowicz, dyrektor Europy Centralnej.

 

Przez cały długi weekend Kolejkowo czeka na zwiedzających od godz. 10:00 do godz. 20:00.

 

Wizyta w Europie Centralnej może być także świetną okazją do zakupowego przygotowania się do zbliżającego się długiego weekendu. Z tej okazji wiele sklepów przygotowało specjalne promocje. Można z nich skorzystać kupując buty, ubrania czy sprzęt sportowy, który coraz częściej wybieramy właśnie pod koniec kwietnia. Weekend majowy to także czas wspólnego grillowania, dlatego już od kilkunastu dni ogromnym zainteresowaniem cieszą się nie tylko rożna, ale również akcesoria i sprzęt uprzyjemniający spędzanie czasu na działce czy w ogrodzie. Więcej inspiracji nie tylko na długi weekend znajduje się na stronie www.europacentralna.eu Warto pamiętać, że 1 i 3 maja Europa Centralna, oprócz Kolejkowa i restauracji McDrive, będzie nieczynna.