Travelplanet.pl, największy polski multiagent turystyczny, prezentuje najnowszy Raport Podróżnika – wieloaspektową analizę zachowań polskich turystów w 2013 roku, która powstała na podstawie statystyk rezerwacyjnych, obejmujących decyzje ponad 400 tysięcy osób na przestrzeni lat 2001 – 1013.

Branża turystyczna powinna być zadowolona z ubiegłorocznych wyników.
Wbrew obawom, fala bankructw w 2012 roku nie spowodowała że turyści odwrócili się od biur podróży. W 2013 roku z touroperatorami wyjechało na odpoczynek o 12,69% proc. turystów więcej niż w 2012 roku. Polacy nie odwrócili się również od Egiptu, mimo niestabilnej sytuacji w tym kraju.
Po raz kolejny był on najchętniej wybieranym miejscem na wakacje, ale w odróżnieniu od lat poprzednich Egipt tylko minimalnie wyprzedził Grecję.
Na urlop wyjeżdżaliśmy częściej niż w poprzednich latach, za to liczyliśmy bardziej pieniądze. Wakacje spędzaliśmy w skromniejszych hotelach. Jednak równie łatwo nie rezygnowaliśmy ze standardu wyżywienia.
Nie zmieniły się upodobania co do kierunków – obok Egiptu i Grecji nadal najpopularniejszymi krajami były Turcja Hiszpania i Tunezja. Ale tzw. Wielka Piątka nie skumulowała tak wielkiego ruchu turystycznego jak to miało miejsce w poprzednich latach. W 2013 roku Polacy znacznie chętniej wybierali oryginalne, egzotyczne destynacje.
Pod wieloma względami zachowania turystów, odzwierciedlone w ubiegłorocznych statystykach, przypominają te z lat 2006 – 2008, a więc sprzed kryzysu. To optymistyczny sygnał dla branży, tak jak i ten, że wyjazd zagraniczny przestaje być dla polskich turystów synonimem luksusu a staje się składnikiem zdrowego trybu życia i regeneracji fizycznej i psychicznej.