Blisko 45 proc. turystów więcej niż w zeszłym roku wyjechało na wakacje w czerwcu i w lipcu z biurami podróży. Płacili za nie o blisko 200 zł mniej niż w ubiegłym roku. Wiosenne statystyki rezerwacyjne mówiły o wakacjach tańszych o ok. 170 zł, ale większy spadek kosztów wypoczynku to efekt wyjątkowo korzystnych cenowo ofert last minute w tym sezonie. Za wakacje w czerwcu i lipcu turyści rezerwujący je zawczasu płacili ok 2400 zł od osoby. Ci, którzy zdecydowali się na last minute – przeciętnie niecałe 1900 zł.

Znacznie rzadziej jednak w last minute kupowano wypoczynek w hotelach o najwyższym standardzie i wyraźnie częściej rezerwowano hotele 3* – tłumaczy tę różnicę w kosztach Radosław Damasiewicz,dyrektor marketingu Travelplanet.pl.

Turyści najchętniej kupowali wakacje last minute do Grecji (wzrost o 30 proc. w porównaniu z rezerwacjami first minute), Włoch (35 proc.), Albanii (21 proc.) i Hiszpanii (18 proc.) Z kolei przewaga wczesnych rezerwacji nad last minute na półmetku lata dotyczyły Turcji (-41 proc. rezerwacji last minute w porównaniu z first minute), Egiptu (- 10 proc.) a zwłaszcza Chorwacji i Macedonii ( spadek po 60 proc..

Wiecej szczegółowych informacji i komentarze w naszym raporcie, opublikowanym na blogu Travelplanet.pl. Dowolny fragment można użyć jako cytat wypowiedzi Radosława Damasiewicza, dyrektora marketingu i e-commerce Travelplanet.pl

https://www.travelplanet.pl/blog/polmetek-wakacji-tak-wypoczywaja-polacy-z-biurami-podrozy/