W ubiegłym roku w Helsinkach odbyło się więcej międzynarodowych kongresów i konferencji niż kiedykolwiek w historii. Wydarzenia te przyciągnęły do stolicy Finlandii ponad 40 tysięcy odwiedzających i wygenerowały około 75 milionów euro z tytułu przychodów z turystyki.

  To właśnie Helsinki były gospodarzem prawie połowy wszystkich kongresów które odbyły się w ubiegłym roku w Finlandii.

Spośród 310 międzynarodowych spotkań, które  miały miejsce  w 2014 roku w Helsinkach, większość to kongresy w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych, nauk społecznych i historii, ekonomii, zarządzania i komunikacji oraz medycyny.

„Popularność Helsinek jako miasta międzynarodowych kongresów stale rośnie. To był trzeci rok z rzędu, w którym odnotowaliśmy ich rekordową ilość” mówi Ines Antti-Poika, Dyrektor ds. Konwencji w organizacji Helsinki Convention & Events Bureau.

Stolica Finlandii została również uznana za jedno z dziesięciu najlepszych miast na świecie na spotkania biznesowe (obok takich miast jak Barcelona, Szanghaj, Praga, Lizbona, Frankfurt czy Rio de Janeiro) przez amerykański magazyn „Smart Meetings”.

Natomiast w 2013 roku  Helsinki zajęły 20. miejsce na liście najbardziej popularnych kongresowych miast świata w corocznym sondażu Unii Stowarzyszeń Międzynarodowych (Union of International Associations -UIA). Oczekuje się , że w najnowszym rankingu, którego rezultaty zostaną ogłoszone w maju 2015, wynik Helsinek będzie jeszcze bardziej imponujący.

Źródło: www.visithelsinki.fi