Konferencja „Polskofińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917–1946” odbędzie się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię oraz 150. rocznicy urodzin Gustafa Mannerheima – fińskiego dowódcy wojskowego, marszałka i prezydenta Finlandii. Losy marszałka Mannerheima, a także polska i fińska droga do wolności oraz jej utrzymania, stanowić będą motywy przewodnie wystąpień prezentowanych podczas sympozjum. Spotkanie rozpocznie się 16 października o godz. 10.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny

 

Do grona prelegentów zaproszeni zostali nie tylko wybitni polscy historycy, ale też eksperci z Finlandii, w tym prof. Henrik Meinander, jeden z czołowych fińskich badaczy zajmujących się historią XX w., autor wielu publikacji, wśród których wymienić można biografię Gustafa Mannerheima.
Badacze przybliżą historię polskiej i fińskiej drogi do wolności oraz jej utrzymania w I połowie XX w., w tym kwestie związane z odzyskaniem przez oba kraje niepodległości w wyniku I wojny światowej, czy z zagrożeniami ze strony bolszewickiej Rosji oraz hitlerowskich Niemiec. Badacze opowiedzą również o losach marszałka Mannerheima, który przed I wojną światową wiele lat spędził na ziemiach polskich, dowodząc m.in. pułkiem
stacjonującym na terenie Łazienek Królewskich.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, która stanowić będzie opowieść o życiu i dokonaniach marszałka Mannerheima, jego relacjach z Polską oraz staraniach, jakie poczynił, by utrzymać suwerenność Finlandii w czasie II wojny światowej.

 

Ekspozycję oglądać będzie można w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli od 16 do 31 października 2017 r., a następnie, od 1 listopada do 14 grudnia 2017 r., w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich.

Konferencja i wystawa organizowane są w Muzeum Łazienki Królewskie przy współpracy z Ambasadą Finlandii oraz Muzeum Mannerheima w Helsinkach w ramach partnerstwa z Fundacją PZU. Szczegółowy program sesji dostępny jest na stronie:
www.lazienki-krolewskie.pl.