Wyjazdy egzotyczne tanieją, z roku na rok przyciągając więcej turystów z Polski. Sezon właśnie się zaczyna, dlatego warto sprawdzić, kiedy wyjechać, żeby nie zmarnować urlopu i w pełni korzystać z pogody. Te raje na ziemi nieo każdej porze roku gwarantują przyjemne słońce – w czasie upałów i obfitych deszczów mogą okazać się nie najlepszym wyborem. Wakacje.pl podpowiadają, jak planować, żeby egzotyczna podróż była bezpieczna i w pełni komfortowa

 

Coraz częściej wybieramy się na urlop w egzotyczne miejsca – w ubiegłym sezonie zimowym wyjechało niemal dwa razy więcej Polaków niż dwa lata temu. Większy wybór kierunków, zwiększona siatka połączeń lotniczych, w tym bezpośrednich lotów czarterowych i niższe ceny to główne przyczyny tak dużego „boomu” na egzotykę. Turystów przyciągnął też nowoczesny Dreamliner, który przewozi pasażerów do 6 krajów – na Kubę, Dominikanę, do Meksyku, Brazylii, Tajlandii i Wietnamu.

 

Przy planowaniu egzotycznego wyjazdu równie ważny jak wybór samego kierunku powinien być termin podróży. Warto o tym pamiętać, bo źle dobrany czas wyjazdu może przynieść rozczarowanie. Podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to temperatura oraz rozróżnienie pory suchej i deszczowej. Jednak to dopiero początek.

 

Z kilkunastoletniego doświadczenia wiemy, że turyści często zatrzymują się na tym etapie poszukiwań i rezygnują z wyjazdu z powodu pory deszczowej, a ta akurat może oznaczać jedynie 20 minut opadów w ciągu dnia. Albo w drugą stronę, skuszeni bardzo niską ceną wybierają się w podróż w miesiącu, który nie jest najlepszy na wyjazd. Postanowiliśmy zgłębić ten temat właśnie teraz, bo jesteśmy na początku sezonu zimowego, w którym króluje egzotyka – mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

 

Wypoczynek bez huraganu

 

Samo sprawdzenie pory suchej i deszczowej nie wystarczy, żeby dobrze zaplanować swój wyjazd. Może się okazać, że nawet jeśli jest sucho, to temperatura powietrza sięga 40 stopni i nie dla wszystkich będzie to dobry moment na podróż. Z kolei w wielu miejscach po intensywnych, ale bardzo krótkich opadach w trakcie pory deszczowej za godzinę nie ma nawet śladu. Nie wszędzie i nie zawsze pora deszczowa oznacza to samo. Spójrzmy np. na Jamajkę. Pora deszczowa jest tu od maja do listopada, jednak od maja do końca lipca jest ona łagodna i huragany nie występują. Huragany Irma i Harvey pojawiły się na Karaibach w czasie, kiedy najbardziej można było się ich spodziewać.

 

Gdzie wyjechać jeszcze w tym roku, a jakie podróże lepiej przełożyć?

 

Ameryka Północna, Południowa i Środkowa

 

Wrzesień i październik to czas, kiedy na Karaibach możemy spodziewać się deszczu i okresowych silnych wiatrów. W te rejony najlepiej wybrać się od grudnia do końca marca, kiedy klimat jest najłagodniejszy. Wiosną warunki pogodowe jeszcze są dobre. Podobnie jest w krajach Ameryki Południowej i Środkowej – w Brazylii, Panamie czy Argentynie.

 

Komfort wypoczynku w danym momencie może różnić się też w obrębie jednego kraju. Np. w grudniu w popularnych turystycznych rejonach Bavaro i Punta Cana klimat jest łagodny i śmiało możemy podróżować, to stolicę Santo Domingo lepiej w tym czasie omijać. Kuba i Dominikana to najpopularniejsze kierunki wybierane przez turystówz Polski. Najwięcej osób wyjedzie właśnie w grudniu lub w pierwszych miesiącach roku. W biurach podróży te terminy od dawna są dostępne.

 

Azja

 

Jesień i zima to najlepszy moment na podróż na Malediwy, do Wietnamu czy Indii. Do Wietnamu nie zaleca się podróżować od maja do listopada. Samoloty czarterowe latają od końca listopada do marca, podobnie jak na Sri Lankę.

 

W tym czasie najlepiej wybrać się też do bardzo popularnych w tym roku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tu co prawda pora deszczowa nie występuje w ogóle, jednak w końcówce i na początku roku temperatura spada do ok. 30 – 34 stopni i jest znacznie bardziej komfortowa niż latem (wtedy osiąga wartości nawet powyżej 40 stopni C). Samoloty czarterowe latają przez cały rok i jak się okazuje, amatorów tak wysokich temperatur nie brakuje. Dubaj był jednym
z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych minionego lata – wynika z danych Wakacje.pl.

 

Okres od listopada do kwietnia to również dobry moment na podróż do Tajlandii. Planując podróż warto wziąć też pod uwagę późniejsze miesiące, od czerwca do października. Trwająca wtedy pora deszczowa oznacza najczęściej tylko przelotne opady i okresowe wiatry, jednak we wrześniu i październiku może padać kilka dni pod rząd.

 

Afryka

 

Podobnie jest na Wyspach Zielonego Przylądka – najlepszy okres na podróż to miesiące od lutego do października. W porze deszczowej trwającej od sierpnia do końca września opady są stosunkowo niewielkie, trwają ok. 20-30 minut dziennie, przede wszystkim we wrześniu. Samoloty czarterowane przez biura podróży latają od kwietnia do października.

 

Gambia, która ze względu na niską cenę jest coraz chętnej wybieranym kierunkiem na wakacje zimą, przywita turystów najlepszą pogodą od listopada do maja. Bezpośrednio polecimy z biurem podróży od listopada do marca.

 

Na Mauritius, na który Polacy latają dopiero od zeszłego sezonu, najlepiej wybrać się w listopadzie i w marcu – w tym czasie warunki pogodowe są dobre i latają samoloty czarterowe. Od grudnia do kwietnia są nieznaczne opady i większa wilgotność, ale właśnie w tym czasie najlepsza jest pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta.

 

W biurach podróży sezon na wyjazdy egzotyczne właśnie się zaczyna. Co roku to właśnie jesienią i zimą kupujemy najwięcej wyjazdów do najbardziej odległych miejsc. Warto prze zakupem porównać oferty, sprawdzić terminy i rezerwować w najlepszym możliwym, z gwarancją pogody. Biura już sprzedają wycieczki nawet na wrzesień 2018 roku. Możemy więc zarezerwować zarówno oferty objęte wyprzedażą, tzw. last minute z ceną obniżoną nawet ponad 30 procent i wylotem nawet następnego dnia, jak i te z odległym terminem wylotu. Za te drugie najczęściej zapłacimy teraz tylko zaliczkę, która stanowi od 5% ceny wyjazdu, a miejsce mamy „zaklepane” – wynika z danych serwisu Wakacje.pl, porównującego oferty ponad 100 biur podróży.