Pierwsze rowery zdobyte dzięki charytatywnej akcji „Pozytywne obroty” trafiły już do domów dziecka w Krakowie i Warszawie. Uroczystego przekazania voucherów dokonali Prezes Zarządu Skandia Życie Paweł Ziemba i Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

„Pozytywne obroty” to charytatywna akcja, która towarzyszy tegorocznej edycji wyścigów Skandia Maraton Lang Team. Dystans, który uda się pokonać zawodnikom przeliczany jest na środki finansowe, za które organizatorzy kupują rowery dla podopiecznych domów dziecka. Pozytywne obroty nakręcać można nie tylko na trasie wyścigu, ale także w strefach kibica na przygotowanych w tym celu stacjonarnych rowerach treningowych. Wspólnie udało się zdobyć już 38 rowerów.

Pierwsze zostały właśnie przekazane do domów dziecka w Warszawie i Krakowie. Specjalne vouchery dostały: Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa” z Krakowa, Filia Domu Dziecka nr 4 przy ul. Kontuszowej 18, Filia Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka przy ul. Szczotkarskiej 19 oraz Filia Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka przy ul. Wolfkego w Warszawie.

To dla nas bardzo ważne, podopieczni cieszą się, że dostają rowery, na których będą mogli jeździć i uprawiać sport – mówi Beata Rajewicz, zastępca dyrektora Domu Dziecka nr 2 – Sport jest niezwykle istotny w wychowaniu dzieci, pomaga w rozwoju i rozładowuje emocje – dodaje Rajewicz. Dla nas to ogromna satysfakcja, z faktu, że możemy pomóc dzieciom. Świetnie, że udało się wręczyć te rowery na początku wakacji, więc dzieci będą mogły z nich korzystać przez całe lato – cieszy się Prezes Zarządu Skandia Życie Paweł Ziemba.

Podopieczni z domu dziecka zapewniają, że rowery będą się cieszyły w ich placówkach ogromną popularnością. Sami trochę jeździmy, więc te nowe bardzo się przydadzą. To fajna akcja, miło ze strony Skandii, że pomyślała o domach dziecka. Mamy sporo kolegów, którzy jeżdżą; my najczęściej zwiedzamy ścieżki rowerowe na Bemowie – mówili Dawid i Kuba z domu dziecka przy Szczotkarskiej.

O tym, że nowe rowery przysłużą się wychowankom domów dziecka przekonany jest Dyrektor Generalny Giant Polska Zbigniew Rodziewicz. Jest to model Split, bardzo popularny na przykład w Niemczech, gdzie dzieci dojeżdżają nim do szkoły. Jest to rower przystosowany do używania w mieście, ale o charakterystyce roweru górskiego. Łatwy w użyciu i wytrzymały.

Kiedy byłem kolarzem ubolewałem, że tak mało ludzi jeździ na rowerach. Ciągle marzyło mi się, żeby te liczby się zwiększały. Marzenia się spełniają, dziś cztery i pół miliona Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze. Cieszę się ze współpracy ze Skandią, bo dzięki niej można przekazać rowery najbardziej potrzebującym – dodaje Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

Już w najbliższą sobotę do akcji „Pozytywne obroty” dołączą się mieszkańcy Krokowej, gdzie odbędzie się kolejna edycja Skandia Maraton Lang Team. Tym razem będzie można przyczynić się do przekazania rowerów dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kłaninie i Pogotowia Opiekuńczego Janusza i Alicji Wendt. Zawodnicy wystartują o godz. 11:00 spod Zamku w Krokowej przy ulicy Zamkowej 1. Impreza jest otwarta dla wszystkich miłośników kolarstwa oraz aktywnego wypoczynku.

Oprócz czterech tradycyjnych tras (Rodzinna Parada, Mini, Medio i Grand Fondo), organizatorzy przygotowali specjalny „dystans dobroczynności” w ramach akcji „Pozytywne Obroty”. Każdy kilometr przejechany przez uczestników zawodów zostanie przeliczony na określoną kwotę, za którą Skandia oraz Lang Team zakupią rowery dla potrzebujących dzieci.

W charytatywnym maratonie pomocy łącznie weźmie udział siedem miejscowości: Warszawa, Kraków, Bytów, Bukowina Tatrzańska, Krokowa, Dąbrowa Górnicza i Kwidzyn. Miasto, którego reprezentanci przejadą największą liczbę kilometrów otrzyma podwojoną liczbę rowerów dla podopiecznych domów dziecka z danego miasta.

Chęć udziału w akcji Pozytywne Obroty można zadeklarować na stronie www.pozytywneobroty.pl. Serwis pozwala także na bieżąco śledzić wyniki zbiórki oraz zapoznać się z listą placówek, których podopieczni otrzymają rowery w zamian za nakręcone kilometry.

Dodatkowe informacje na temat akcji oraz tegorocznej edycji Skandia Maraton Lang Team można znaleźć na stronie www.pozytywneobroty.pl oraz www.skandiamaraton.pl.