– Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza
Festiwal Podróżniczy – Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece i Bibliotece Turystycznej to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek.

Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. Formuła festiwalu zapewni uczestnikom namacalny kontakt z kulturą tych kontynentów poprzez koncerty muzyki etnicznej, pokazy i warsztaty o tematyce kulturowej. Imprezę uświetnią również wystawy tematyczne i warsztaty fotografii pt.”Ekspozycja czyli magia światła w fotografii podróżniczej” Grzegorz Lityńskiego, specjalisty ds. reportaży podróżniczych.

Dla najmłodszych uczestników będą przygotowane interesujące warsztaty i prezentacje, które odkryją przed dziećmi tajemnice Ameryki Północnej i Środkowej. Młodzi uczestnicy festiwalu będą mogli uczestniczyć m.in. w muzycznej podróży do Nowego Orleanu, by odkryć źródła i korzenie muzyki jazzowej, czy plastycznej podróży do krainy smaku, by poznać historię czarnego pieprzu. Dowiedzą się też, kto był twórcą pierwszej tabliczki czekolady i dlaczego czekolada poprawia nastrój.

Niepowtarzalną atmosferę festiwalu tworzy dobrze dobrana grupa prelegentów, których z pewnością można zaliczyć do tak zwanych „ludzi przygody”, czyli osób, dla których stan „bycia w drodze” jest życiową pasją. Wielu z nich podróżuje do najdalszych i niedostępnych dla przeciętnego turysty zakątków świata, poza utartymi szlakami, pokonując własne słabości i przeciwności losu. Ich determinację wynagradzają niezwykłe spotkania z ludźmi, obcowanie z inną kulturą oraz przebywanie wśród pięknej dziewiczej przyrody. Obecność na festiwalu, to gwarancja wysłuchania wielu fascynujących opowieści. Tomek Michniewicz ( dziennikarz, reportażysta, fotograf – gość specjalny festiwalu) zabierze publiczność w podróż po pustyniach Nowego Meksyku i na Morze Karaibskie ukazując tajemniczy świat poszukiwaczy skarbów. Dobrochna Nowak – Brożka i Szymon Kuczyński opowiedzą, jak podróżują najmniejszym polskim jachtem „Lilla My”, którym przepłynęli Atlantyk w obie strony – pokonując ponad 20 000 km. Prezentację pt. „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy” przedstawi jeden z najbardziej doświadczonych polskich kajakarzy wyprawowych – Łukasz Pająk (Łuki), który był w składzie pierwszej polskiej wyprawy kajakowej zorganizowanej na obszarze Parku Narodowego Wielkiego Kanionu.

W programie festiwalu niezwykle interesujące dla amatorów dwóch kółek, okażą się zapewne prelekcje Agnieszki i Mateusza Waligóry, pt. „Rowerami przez Kubę śladami Buena Vista Social Club” oraz Piotra Strzeżysza, który chciał pokonać trasę rowerem z Alaski do Patagonii. Dzięki prelegentom odbędziemy także wirtualny spacer po największych metropoliach Ameryki Północnej takich jak Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, Las Vegas, Chicago, Toronto oraz będziemy mogli podziwiać faunę i florę tego kontynentu na terenach parków narodowych i stanowych. Poznamy również historię pewnej pary, która postanowiła zrezygnować z konwencjonalnej formy zaślubin i za pieniądze zgromadzone na ślub i wesele wyjechała w podróż życia. Maria Hawranek oraz Szymon Opryszek przedstawią kilka reporterskich historii o ludziach, dla których „normalność” znaczy coś zupełnie innego niż dla nas. Podczas festiwalu zostanie przedstawiony również studencki projekt podróżniczy „Busem przez świat” oraz prezentacja pt.” USA po studencku.”

Miejsca, w których odbędzie się festiwal, czyli Mediateka i Biblioteka Turystyczna przez 3 dni staną się także ośrodkami  wymiany doświadczeń podróżniczych, praktycznych porad i cennych wskazówek. Dowiemy się m.in. jak tanio i bezpiecznie podróżować. Każdy uczestnik z pewnością znajdzie interesującą go formę podróżowania, biorąc pod uwagę doświadczenia prelegentów

i różnorodność środków transportu używanych przez nich w czasie podróży. Bogata oferta festiwalu z pewnością zadowoli mniej lub bardziej doświadczonych  podróżników jak i osoby, które dopiero planują swoją pierwszą podróż, a także wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem krajów z innych kręgów kulturowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.