Wielu narciarzy i snowboardzistów czekało na te zmiany od dłuższego czasu. Jeden karnet na wszystkie wyciągi, nowoczesna kolej kanapowo-gondolowa oraz nowe dłuższe trasy, to znakomity kierunek rozwoju, który obrała jedna z największych stacji narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej.

Tegoroczna zima doskonale zadbała o fanów sportów zimowy. Mimo, iż w miastach ciężko dostrzec jej obecność, to w górach ma się znakomicie. Od dłuższego czasu w paśmie Gór Orlickich temperatury utrzymują się poniżej zera, a opady śniegu występują dość często. Z tego względu „ferowicze” mają wiele powodów do uśmiechu. Znakomite warunki pogodowe w połączeniu z nowościami, które czekają na odwiedzających w Zieleńcu, to doskonała recepta na udaną zabawę.

Wszystkie wyciągi na jeden karnet

Bardzo dobrą wiadomością dla jeżdżących na nartach i snowboardzie jest jeden karnet na wszystkie dostępne w Zieleńcu wyciągi. Dzięki temu odwiedzający ośrodek mogą wypróbować różne trasy bez obaw, czy karnet, który zakupili, zadziała na wybranym wyciągu. A jest z czego wybierać – 24 wyciągi o zróżnicowanym stopniu trudności stanowią w sumie ponad 21 kilometrów tras. Warto zauważyć, że większość z nich jest oświetlona, co pozwala na szusowanie także po zmroku.

Nowoczesna kolej kanapowo-gondolowa

W tegorocznym sezonie narciarskim w Zieleńcu została uruchomiona nowoczesna kolei kanapowo-gondolowych, budowana przez Nartorama Sp. z o.o. Kolej Nartorama Skyway Express ruszyła w grudniu. Prace nad uruchomieniem nowej kolei prowadzone były od lipca ubiegłego roku, a cała inwestycja trwa od 2012 r.

Sześcioosobowe kanapy wyposażone w niebieskie osłony mają za zadanie chronić podróżnych przed śniegiem, wiatrem jak i promieniowaniem UV. Zależy nam, aby przyjeżdżający goście czuli coraz wyższy komfort podczas jazdy po stokach w Zieleńcu. Nowy wyciąg to nie tylko kanapy, ale również gondole, które umożliwiają jazdę w górę i w dół. Gondola wyposażona w kosze na narty i snowboard umożliwia przemieszczenie się fanom sportów zimowych, ale też turystom pieszym chcącym odwiedzić schronisko Masarykova Chata w Czechach. W obecnym sezonie zimowym przy kolei Skyway Express zostały otwarte nowe trasy zjazdowe gdzie najdłuższe z nich to Spacerowa  – ma 2800 metrów oraz z Masarykovej mająca 2050 m – mówi Anna Religińska marketing manager – Nartorama.

Noce jazdy na wielu trasach

Wszyscy wielbiciele nocnej jazdy mają w czym wybierać. W sumie do ich dyspozycji oddanych jest 14 km profesjonalnie przygotowanych tras wraz z oświetlaniem. Dzięki temu każdy z odwiedzających bez problemu może wybrać dla siebie stok o odpowiednim poziomie trudności, dopasowany do aktualnych umiejętności. Osoby, które nie posiadają własnego sprzętu nie muszą się martwić, ponieważ wypożyczanie czynne są również w godzinach pracy wyciągów, czyli od godziny 9:00 do 22:00. Rodziny z dziećmi w godzinach wieczornych, bez problemu mogą skorzystać z pomocy instruktorów, gdyż szkółki narciarskie dostępne są przez cały dzień. Dodatkową zachętą do nocnej jazdy, mogą okazać się tańsze ceny karnetów w godzinach od 16:00 do 22:00 oraz od 19:00 do 22:00.

     Zieleniec Ski Arena
    www.zieleniec.pl

***

Zieleniec, położony na wysokości ok. 950 m. n.p.m., jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Stanowi dzielnicę Dusznik-Zdroju. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku, z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży w Zieleńcu blisko 150 dni.