Od dzisiaj turyści mogą korzystać z kolejnej technologicznej nowości wprowadzonej przez Polskie Koleje Linowe. Skipassy na Kasprowy Wierch można kupować przez Internet, doładowywać on-line, a nawet zamawiać w pakiecie z parkingiem i transportem do Kuźnic.

PKL wprowadziły właśnie nowy wariant sprzedaży biletów na Kasprowy Wierch. Będzie je można wcześniej zamówić i opłacić przez Internet. W zależności od wybranego nośnika, trafią one albo pod wskazany przez nabywcę adres, albo do jednego z punktów odbioru w Zakopanem.

Plastikowa karta z czipem, która może być wykorzystywana nawet przez kilka lat, będzie dostarczana przez kuriera na terenie całej Polski. Natomiast papierowy karnet, również z umieszczonym w nim czipem, będzie czekać na turystę kasie w Kużnicach – mówi Piotr Gosek, prezes zarządu PKL.

Ta różnica wynika z nieco innego charakteru obu nośników.

Najczęściej jest tak, że służące do wielorazowego użytku karty zamawia się z pewnym wyprzedzeniem, planując pobyt w górach odpowiednio wcześniej. Natomiast zakup jednorazowego karnetu odbywa się po podjęciu spontanicznej decyzji o krótkim wyjeździe lub wręcz w drodze. Nie chcieliśmy więc narażać naszych klientów na sytuację, w której taki skipass dociera do nich zbyt późno – wyjaśnia Piotr Gosek.

Plastikowa karta będzie czymś więcej niż tylko skipassem. To uniwersalny nośnik, na którym kodować będzie można różne rodzaje biletów, od całodziennych po jednorazowe. Przy tym wcale nie trzeba będzie odwiedzać kas kolei linowych – wystarczy za pośrednictwem ich strony internetowej doładować kartę odpowiednią kwotą. Opłacenie zakupu możliwe będzie kartą kredytową.

Co nowe formy karnetów dają narciarzom? Przede wszystkim nie będą oni musieli stać w kolejce do kasy w Kuźnicach za każdym razem, gdy zechcą wjechać na Kasprowy Wierch ani martwić o zakup kolejnego biletu na kolejki w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Zamontowane też specjalne bramki wejściowe, które komunikują się z czipami za pomocą fal radiowych, dzięki czemu karnetu nie trzeba nawet wyciągać z kieszeni. Ponadto, nowością w ofercie jest tzw. PAKIET ON-LINE, na który składają się skipass, miejsce na przygotowanym dla klientów PKL parkingu oraz transport do dolnej stacji Kasprowego Wierchu nawet dla pięciu osób.

Jest zbyt wcześnie na szczegóły, ale mogę zapewnić, że kolejne nowości w PKL będą zmierzać w tym samym kierunku, czyli podniesienia jakości obsługi i komfortu wypoczynku w polskich górach – deklaruje Piotr Gosek.