Zapraszamy w najbliższy czwartek, 8 marca o godz. 19.00 na pokaz „Norwegia Północna – kraina słońca” autorstwa Konrada Koniecznego. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań „Slajdy In Mundo w Lunie”.

 

Północne rubieże Norwegii mają w sobie coś szczególnego. Krajobraz jest tu znacznie bardziej surowy, monolityczny i chwilami bardziej posępny w porównaniu ze spektakularnym pięknem fiordów Norwegii Zachodniej. Ale nie w krajobrazie tkwi największa różnica. Jadąc pośpiesznie na Nordkapp przez bezkresy Finnmarku, możemy łatwo to przeoczyć, ale przy dłuższym pobycie zrozumiemy, że to nie jest miejsce zwyczajne. Jak nigdzie indziej rytm życia wyznacza tutaj słońce.
Podróż za koło podbiegunowe w trakcie letnich białych nocy, czy zimowych ciemności to jak podróż na inną planetę. Podział doby na dzień i noc nie istnieje. Rok dzieli się na okres ciemności i światła, a życie ludzi i zwierząt jest do tego dostosowane.

Podczas pokazu wybierzemy się w podróż przez wszystkie pory roku i w najdalsze zakątki Północnej Norwegii. Odwiedzimy graniczące z Rosją Kirkenes, gdzie wiatr dziejowych zmian jeszcze nie w pełni dotarł, weźmiemy udział w najdłuższym na świecie biegu psich zaprzęgów, odwiedzimy Saamów, dowiemy się dlaczego Norwegowie na jednej z wysp kultywują zwyczaj popołudniowej sjesty i naturalnie zobaczymy miejsca, które podczas podróży na Północ trzeba odwiedzić. A wszystko to w świetle białych nocy i zorzy polarnej.

Konrad Konieczny – przygodę z Norwegią zaczął nietypowo bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.

 

Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolożka. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci.
Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.
Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
www.annajaklewicz.pl


Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki ‘Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.
Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka – weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

————————————————
Slajdy „In Mundo” w kinie Luna

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
5 października rozpoczęła się V edycja spotkań podróżniczych IN MUNDO w warszawskim kinie Luna! Co czwartek o godzinie 19.00 sala kinowa wypełnia się pasjonatami podróży. Najciekawsi globtroterzy, fotograficy, autorzy książek opowiadają historie z najdalszych zakątków świata. Na dużym kinowym ekranie oglądamy starannie wyselekcjonowane fotografie i słuchamy pełnych emocji opowieści.

W tym sezonie wraz z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika, przejedziemy Maluchem przez Azję. Odwiedzimy Polską Stację Antarktyczną. Powędrujemy przez tajemniczy Wielki Kaukaz. Monika Witkowska – zdobywczyni Korony Ziemi – opowie o wspinaczce na Broad Peak, trekkingu po lodowcu Baltoro i życiu w bazie pod K2. Wyruszymy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej i spotkamy współczesnych mieszkańców Syberii.

Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.p
oraz osobiście w kasie kina Luna