Dania dietetyczne czyli Smart Cuisine na Targach EuroGastro i WorldHotel

Na Targach EuroGastro i WorldHotel zawsze można znaleźć odbicie najnowszych trendów w gastronomii i hotelarstwie. Tak będzie również podczas tegorocznej edycji. Tym razem organizatorzy poświęcili wiele uwagi zdrowemu stylowi życia, a zwłaszcza właściwemu odżywianiu. Fundacja Klubu Szefów Kuchni zorganizuje  specjalny konkurs poświęcony  tej właśnie tematyce.

 

Konkurs „Smart Cuisine – dania dietetyczne”, skierowany jest przede wszystkim do kucharzy, dla których zdrowe i smaczne gotowanie jest istotnym elementem życia zawodowego. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie dania pod hasłem: „Karotenoidy – naturalne barwniki w warzywach i owocach strażnikami parametrów zdrowia”. Uczestnicy mogą zgłaszać się do 25 lutego 2019 roku, a w konkursowe szranki staną 27 marca 2019 roku podczas Targów EuroGastro i WorldHotel.  Założeniem Fundacji Klubu Szefów Kuchni jest  zmiana postrzegania restauracji jako miejsca, gdzie się po prostu smacznie jada – na miejsce, gdzie jada się przy okazji zdrowo. Pomysłodawca konkursu, prezes Klubu Szefów Kuchni Jarek Walczyk ocenia , że „…naprawdę wielu szefów, ale też restauratorów, stawia na rozwiązania, skupiające się na tematyce zdrowia. Dotyczy to z jednej strony różnorodnych obostrzeń i wskazówek związanych choćby z nietolerancjami, ale też z dietami dla sportowców i osób aktywnych, czy w końcu coraz liczniejszej grupy gości, którzy wybierają wyłącznie prozdrowotne rozwiązania żywieniowe. Ludzie chcą jadać w restauracji, ale coraz częściej szukają miejsc, gdzie nie idzie się na skróty w kwestii zdrowia”.

 

Nie tylko moda

Zdrowe jedzenie to coś więcej niż tylko podążanie za trendem. To element stylu życia, rozbudowana świadomość własnych potrzeb. Ze strony restauratorów stanowi odpowiedź na realne, coraz wyraźniej akcentowane potrzeby gości. Polacy są świadomymi konsumentami. Minął czas, kiedy chcieli tylko zjeść dużo. Mija czas, że chcą jadać wykwintnie. Nadszedł moment, kiedy zwracają uwagę na jakość produktów, ich kaloryczność i wpływ na organizm. To zatem nie moda. Zdrowa kuchnia jest wyborem ludzi świadomych, aktywnych, stawiających na dobrą jakość życia.

 

Głos ma dietetyk

Głównym sędzią konkursu będzie Magdalena Wieczorek, dietetyk funkcjonalny i sportowy, która współpracuje m.in. z kadrą Polski w skokach narciarskich. Zapytana o cel konkursu odpowiada: „Jest nim poszerzanie wiedzy związanej ze świadomym zdrowym odżywianiem w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”. I dodaje: „Z mojego doświadczenia w pracy zawodowej nie tylko ze sportowcami zawodowymi, ale również pacjentami klinicznymi, jasno wynika, że to ja potrzebuję mistrza kuchni. Do tej pory uważałam, że idealny team to lekarz i dietetyk, teraz już wiem, że idealny zespół to lekarz, dietetyk i kucharz. Gdy zachorujemy odwiedzamy lekarzy, tracimy czas w aptecznych kolejach, poddajemy się długotrwałemu leczeniu. To powoduje, że stajemy się ciężarem dla bliskich, tracimy energię i chęć do życia.  A takiej sytuacji możemy niejednokrotnie zapobiec, zastanawiając się, co kładziemy na naszym talerzu. Pewne ograniczenia żywieniowe nie oznaczają, że danie będzie niesmaczne, a wręcz przeciwnie i tutaj ogromna rola naszych szefów kuchni”.

 

Bogaty program Targów 

Warto zwrócić też uwagę na inne atrakcyjne propozycje, które znalazły się w programie tegorocznej edycji Targów. Są wśród nich „Debic Pastry Cup” i pokazy Szefów Kuchni i Cukierni, które organizuje Paweł Mieszała oraz Międzynarodowy Konkurs Barmański „Barmatic Cup” Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Już tradycyjnie podczas EuroGastro i WorldHotel odbędą się „International CHEF Culinary Cup”, edycja 2019 pod patronatem Jerzego Pasikowskiego i 11. odsłona Konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2019″. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie kolejna, już czternasta, edycja Festiwalu Kuchni Greckiej Teo Vafidisa, a także 11. Olimpiada Kawy® organizowana przez Apro Trade/Akademia Kawy® we współpracy z MT Targi Polska pod patronatem SCAE (Specialty Coffee Association of Europe). W programie merytorycznym nie zabraknie też szkoleń i konferencji z zakresu marketingu, finansów i zarządzania lokalami. Nowością będzie dwudniowy Program Edukacyjny „Profesjonalny Menedżer Restauracji”, opracowany wspólnie z Kongresem Szefów Kuchni. Nie ma wątpliwości, że każdy z odwiedzających znajdzie coś interesującego dla siebie.

 

Rejestracja i bilety

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro i 12. edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo. Rejestracja i bilety dostępne są na stronie www.mttargionline.pl/EuroGastro2019

Więcej informacji o konkursie „Smart Cuisine – dania dietetyczne” na stronach  www.eurogastro.com.pl

 www.worldhotel.pl oraz na portalu www.e-gastro.com lub na Facebooku: @TargiEuroGastro