JE Margarita Geneva ambasador Bułgarii w Warszawie oraz szef Narodowego Ośrodka Turystyki Bułgarskiej Nikolaj Kostov stotkali się z grupą dziennikarzy turystycznych SDP GLOBTROTER.

Pani Ambasador pełniąca misję w naszym kraju dopiero od pół roku,powitała przybyłych na spotkanie dziennikarzy podkreślając, że Bułgaria warta nie tylko wakacyjnych odwiedzin nad Morzem Czarnym, ale także bliższego poznawania jego bogatej historii, kultury i wielu atrakcji przyrodniczych także w głębi tego górskiego kraju i to nie zaś tylko w sezonie letnim ale także przez cały rok. Zapewniła, też, że goście z Polski są bardzo ważni dla turystyki bułgarskiej.

Dodała też, że także stosunki polityczne i gospodarcze obu naszych krajów, są bardzo dobre a Ministerstwo Turystyki Bułgarii, pracuje nad rozszerzeniem przyjazdowego ruchu turystycznego także poza sezonem letnmi, praktycznie na cały rok.

W  roku bieżącym od czerwca do 30 września, Polacy znaleźli się na 2 miejscu wśród zagranicznych turystów po Rumunach, którzy w tym okresie przyjechali do Bułgarii. Jeżeli chodzi o przylatujących czarterami, to Polacy znaleźli się na 1 miejscu.

Polakom hasło „Bułgaria” kojarzy się przeważnie z Morze Czarnym, a tymczasem kraj ten ma także wspaniałe góry z infrastrukturą narciarską a także wiele innych atrakcji.

Bułgaria ma bowiem atrakcyjną ofertę wypoczynku zimowego w popularnych ośrodkach, jak Pamporowo, Bansko, Borovec – chętnie odwiedzanych przez polskich narciarzy. Oddalona o zaledwwie 20 minut jazdy komunikacją miejską od Sofii Witosza, działa przez 24 godziny na dobę.

Ważnym choć dotąd mniej znanym segmentem bułgarskiej turystyki są źródła termalnych wód mineralnych z temperaturami dochodzącymi rekordowej 103,8ºC a także sanatoria oraz ośrodki SPA I Wellness wokół nich, stosujące m.in. wodolecznictwo. W całym kraju ponad 600 źródeł wód mineralnych i termalnych! Interesująca jest także kultura i architektura oraz zabytki. Bułgaria zajmuje trzecie miejsce  w Europie jeśli chodzi o zabytki archeologiczne (po Italii i Grecji). W badaniach archeologicznych uczestniczą także polscy archeolodzy z uniwersytetów Warszawskiego i Poznańskiego, zwłaszcza na trenie dawnego obozu rzymskiego Novae nad Dunajem. Informacja i zdjęcia z tych wykopalisk prezentowane są obecnie na wystawie na ogrodzeniu ambasady w Alejach Ujazdowskich. Polscy naukowcy uczestniczą także przy badaniu kurhanów trackich w Tundży i Strandzie oraz antycznych nekropolii.

Wspaniała jest także jest bułgarska przyroda z licznymi rezerwatami oraz wspomniane wcześniej góry góry – majestatyczna Riła, dziki Pirin, rozciągajace się wzdłóż granicy z Turcją i Grecją rozległe Rodopy przypominające trochę nasze Beskidy oraz potężny masyw Bałkanu (Stara Płanina) stanowiący jakby kręgosłup Bułgarii.

Innym atutem tego kraju są zioła i rośliny lecznicze m.in kwiaty róży damasceńskiej uprawianej w słynnej Dolinie Róż w okolicach Kazanłyku oraz lawenda. Uzyskiwany z nich olejek wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, perfumerii, ale, podobnie jak wyciągi z innych ziół, w farmacji. We wspomnianym już, rzymskim obozie Novae nad Dunajem była m. in. zielarska apteka.

Znane są także bułgarskie wina oraz szlaki winne prowadzące przez regiony produkcji tego trunku kórego tradycja sięga czasów antycznych. Wydany został przewodnik „Wine Tours in Bulgaria” skierowany do coraz liczniejszej grupy turystów interesujących się podróżami enologicznymi. Wiąże się to także z degustowaniem tutejszych potraw I trunków takich jak znane bułgarskie brandy i rakije.

Jest także oferta akrywnego wypoczynku w tym coraz bardziej popularnego golfa.  Gospodarze pragnąc przyciągnąć polskich golfistów wydali, (po polsku), 30 stronicowy, bogato ilustrowany przewodnik po bułgarskich polach golfowych. Pól golfowych jest tu, sporo, usytuowanych nad brzegiem morza jak również w głębi kraju

Bułgarię od Polski dzieli odleglość ponad dwuch tysięce kilomerów stąd ważne są kwestie transportowe a z tym nie jest najlepiej. Czartery samolorowe latają tylko w lecie a liniowych połączeń jest poza sezonem niewiele. W pozostałych miesiącach można latać liniami regularnymi tylko z Warszawy do Sofii. Połączenia z Krakowa, Katowic, Poznania, czy z innych dużych polskich miast mogłyby znacznie zwiększyć  pozasezonowy ruch turystyczny i to w obie strony. bowiem jak stwierdziła Pani Ambasador jest spore zainteresowanie Bułgarów naszym krajem i zwiększenie ich przyjazdów do Polski byłoby korzystne dla naszej branży turystycznej.

Od stycznia do września 2021 roku Bułgarię odwiedziło 3,04 mln turystów zagranicznych w celach określanych jako turystyczne. . Daje to wzrost o 35 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2020. Ciągle jednak jest to mniej niż połowa ruchu w rekordowych latach 2018 i 2019, kiedy to liczba turystów sięgała 7,9 mln. Polacy znaleźli się na 5 miejscu po gościach z Rumunii, Turcji, Niemiec i Ukrainy.

Bułgaria zamierza bardziej promować swoją turystykę poprzez kampanie reklamowe w wybranych krajach oraz udział w targach i konferencjach zagranicą. W promocji uczestniczą też przedstawicielstwa zagraniczne NPT w Moskwie, Frankfurcie n/Menem oraz otwarte w marcu br. w Warszawie. W tym roku były to m.in. billboardy uliczne w Warszawie i reklamy w stołecznych tramwajach. Ponadto rozsyłane są  newslettery z aktualnymi informacjami o nowościach i atrakcjach w turystyce bułgarskiej do lokalnych touroperatorów i biur podróży. Zorganizowano także dwa wyjazdy prasowe dla przedstawicieli polskich mediów, a także publikowane są posty w mediach społecznościowych.

Na przyszły rok zaplanowano m.in. również wyjazdy dziennikarskie, spotkania promocyjne z biurami podróży w Polsce oraz study tour do Bułgarii dla ich przedstawicieli. Nacisk położony zostanie zwłaszcza na turystykę krajoznawczą, kulturowo-historyczną, ekologiczną, SPA i Wellnes.  Dziennikarze zasugerowali  promocję wyjazdów narciarskich z Polski do Bułgarii, które mogą być tańsze, a podróż krótsza, niż np. do Andory. Proponowano wprowadzenie programów posezonowych wyjazdów dla seniorów z obu krajów.

Dziennikarze poinformowani zostali o obowiązujących w Bułgarii ograniczeniach w związku z pandemią. Podkreślono, że pracownicy niektórych branż, w tym turystyki, są już w 100% zaszczepieni przeciwko Covid-19. A osoby zaszczepione mogą bez ograniczeń wchodzić do restauracji, klubów itp.