Urząd Miasta planuje w maju złożyć wniosek o wpisanie Kaleiçi na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Historia starego miasta Kaleiçi sięga czasów Królestwa Pergamońskiego.

 

Starożytny świat

Kaleiçi jest prawdziwym skarbem Antalyi. To najstarsza część miasta, gdzie można przespacerować się po pięknych uliczkach i zobaczyć tradycyjne osmańskie domostwa. Nazwa Kaleiçi oznacza dosłownie „Wewnętrzną Twierdzę”. Określenie to słusznie przysługuje dzielnicy, otoczonej wyznaczającymi jej granice murami obronnymi, wielokrotnie odbudowywanymi i remontowanymi. Do wnętrza tej historycznej krainy prowadzi kilka bram, z których najsłynniejszą jest częściowo odrestaurowana Brama Hadriana. Natomiast, jeśli odwiedzający zdecyduje się na wejście do Kaleiçi Bramą Zamkową, pierwszą ciekawą budowlą, na którą natrafi będzie meczet Tekeli Mehmet Paşa, zbudowany w XVIII wieku. Do miejsc, które jeszcze warto odwiedzić w tej dzielnicy niewątpliwie należy kamienna Wieża Zegarowa.

Lista światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO 

Prezydent miasta poinformował, że Kaleiçi, po przeprowadzonych pracach jest gotowe do wpisu na listę UNESCO. Prezydent zaznaczył również, że dodanie dzielnicy do rejestru UNESCO będzie miało na celu promowanie historii i kultury Anatolii na całym świecie, co wpłynie pozytywnie na turystykę tego regionu.