– ostatni koncert 57. Festiwalu muzyki organowej w Oliwie!

We wtorek 26 sierpnia o godzinie 20:00 w Katedrze Oliwskiej odbędzie się ostatni koncert 57. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie. Podczas 16. już koncertu usłyszymy Jerzego Kuklę, który wraz Orkiestrą PFB PO RAZ PIERWSZY w historii wykona wersję organową kompozycji Bronisława Kazimierza Przybylskiego „Jordan”! Nie zabraknie także utworów Jana Sebastiana Bacha, Diericha Bukstehudea, Bronisława Kazimierza Przybylskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

To już ostatnia w tym sezonie okazja spędzenia wspaniałego wieczoru przy dźwiękach organów. Zapraszamy!

Koncert rozpocznie Toccata d-moll BuxWV 155, Dietricha Buxtehudego, którego twórczość stanowi jeden z najważniejszych filarów północnoniemieckiej szkoły organowej. Styl gry i komponowania utworów zyskał szeroki rozgłos i miał duży wpływ m.in. na Jana Sebastiana Bacha, który w 1705 roku przybył do Lubeki specjalnie po to, by posłuchać Buxtehudego.

Następnie usłyszymy Fantazję i fugę c-moll Jana Sebastiana Bacha, jednego z największych geniuszy muzycznych wszech czasów. Sięgał on po wszystkie znane sobie gatunki muzyczne (za wyjątkiem opery). Komponował sonaty, koncerty, suity, kantaty, msze, motety, gatunki instrumentalne: preludia, sonaty, suity, fugi, a także utwory chóralne. Choć za życia nie doceniano jego kompozycji – niewiele utworów zostało nawet wydanych drukiem – współcześnie dzieła Bacha odgrywane są na całym świecie.

Największą atrakcją koncertu będzie niewątpliwie światowa premiera organowej wersji utworu Jordan Bronisława Kazimierza Przybylskiego, kompozytora i pedagoga laureata wielu konkursów kompozytorskich. Jerzy Kukla wykona wersję organową kompozycji Jordan PO RAZ PIERWSZY w historii, będzie to zatem prawdziwa gratka dla miłośników muzyki organowej oraz dla fanów twórczości kompozytora.Warto również dodać, że wieczór w Oliwie to zarazem koncert w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Jerzego Kukli.

Na zakończenie usłyszymy rzadko wykonywaną w Polsce IX Symfonię organową Op. 45 Feliksa Nowowiejskiego,  pedagoga, organisty, dyrygenta i organizatora życia artystycznego w Niepodległej Polsce.

Bilety w cenie: 12zł (ulgowy), 20zł (normalny), 45zł (rodzinny) do nabycia w Katedrze na godzinę przed koncertem lub w kasach Filharmonii: bilety@filharmonia.gda.pl, tel. 320 62 62 lub 323 83 62 (od 12.00 do 16.00). Więcej informacjina:www.filharmonia.gda.pl.

                                                  

57. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

Wtorek, 26 sierpnia 2014, godz. 20:00

Archikatedra w Oliwie

Jerzy Kukla organy

Orkiestra symfoniczna PFB

Bilety w cenie 12-45 zł

Program:

Dietrich BUXTEHUDE
Toccata d-moll BuxWV 155

Jan Sebastian Bach

Fantazja i fuga c-moll

Bronisław Kazimierz PRZYBYLSKI
JORDAN – Triptych for Organ ŚWIATOWA PREMIERA
The Dead Sea (Morze Martwe)
Petra (Skała)
The Red Sea (Morze Czerwone)

Feliks NOWOWIEJSKI
IX Symfonia organowa Op. 45:
Toccata
Scherzo
Finale-Improviazione

PATRONAT HONOROWY:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Marszałek Województwa Pomorskiego,

Prezydent Miasta Gdańska,

Arcybiskup Metropolita Gdański

PATRONAT MEDIALNY:

*****************************************

http://filharmonia.gda.pl/upload/images/pod%20patronatem%20honorowym.jpg

ORGANIZATORZY:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku
 www.organyoliwa.org

PFB logo                INSTYTUCJA KULTURY SWP-mono-poziom

WSÓŁPRACA
Kuria Metropolitalna Gdańska
Parafia Archikatedralna w Gdańsku – Oliwie
Gdańskie Seminarium  Duchowne

Dyrektor  Festiwalu: prof. Roman Perucki
Prowadzenie koncertów: Konrad Mielnik
Przygotowanie organów: Zdzisław Mollin

Sponsor strategiczny PFB

 

Katedra w Oliwie Wraz z historycznym instrumentem i bogatą tradycją muzyki organowej jest jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń Europy. Muzyka nieprzerwanie rozbrzmiewa w ponad 800-letniej świątyni błądząc po fascynujących elementach architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

Organy Oliwskie Słyną w całym świecie z unikalnego rokokowego prospektu z postaciami aniołów i owalnego witrażu, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu. Organy, modernizowane i rozbudowywane od roku 1776 po dzień dzisiejszy, składają się z trzech instrumentów – organów wielkich, organów chórowych i  pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów (szersze informacje dotyczące historii zabytku i organów na www.archikatedraoliwa.pl).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2013 organizowana jest już 56. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi  i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Jerzy Kukla, organy Organista, organmistrz organizator życia muzycznego. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. M. Semeniuk-Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J.W. Hawela). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy).Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize. Koncerty w Polsce oraz w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji,Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Nagrał 4 CD. Był polskim prawykonawcą  dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz Verset pour la fete de la dedicace” (1989).Publikował swoje artykuły w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Jest autorem nieopublikowanej biografii polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego. Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m.in.: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie oraz budowa organów w Zespole Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu. Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m.in. katedrze w Łomży, Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Bazylice NMP w Wadowicach, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz  obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze .