Na krótko przed podaniem finalnych danych dotyczących ruchu turystycznego rysuje się świetny wynik niemieckiej turystyki przyjazdowej. W opublikowanych właśnie danych za okres styczeń – listopad 2017 r. Federalny Urząd Statystyczny zliczył 78 milionów noclegów gości z zagranicy, co daje wzrost o 3,5% w stosunku do roku ubiegłego.

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) komentuje: „W całym 2017 r. niemieckia turystyka przyjazdowa rozwija się dynamiczniej niż przed rokiem. O ile w ubiegłym roku wzrost wyniósł 1,4%, to w obecnym podwoił się. Do tego wyniku przyczynia się ekonomiczna i polityczna stabilność na wielu rynkach źródłowych, jak i świetne pozycjonowanie marki – ‚Germany simply inspiring‘“.

Ponadprzeciętny wzrost z Ameryki

Największy wolumen dla niemickiej turystyki przyjazdowej stanowią podróże z Europy (72,9%), jednak tegoroczne wzrosty generuje przede wszystkim kontynent amerykański. Świetne rezultaty osiągnął największy rynk daleki, USA (+8,6%). Wysokie wzrosty generuje także Brazylia, Kanada i Ameryka Środkowa.

Dwucyfrowe wzrosty notują w 2017 r. także kraje BRIC. Rynek brazylijski, po ubiegłorocznych spadkach, ustabilizował się i generuje w okresie styczeń – listopad 2017 wzrost o 14,7%, podobnie Rosja (+20,6%). Solidne wzrosty mają Indie (+12,6%) i Chiny (+10,6%).

Na pozostałych rynkach azjatyckich wysoką dynamiką odznaczają się: Japonia (+7%), Korea Południowa (+12,3%) i Tajwan (+13,2%).

Spośród dużych rynków europejskich najlepsze wyniki notują Austria (+6,4%), Polska (+10,1%), Rumunia (+19,6%) i Węgry (+8,9%).