Poza corocznym dylematem czym obdarować bliskich w Wigilię, to właśnie wybór miejsca na Sylwestra bardzo często zaprząta nam głowę w zimowych miesiącach. HomeToGo.pl, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych przygotowała więc podpowiedź dla wszystkich jeszcze niezdecydowanych. Z decyzją nie warto czekać, gdyż z dnia na dzień dostępność miejsc noclegowych w najpopularniejszych lokalizacjach maleje. Gdzie się wybrać, aby przywitania 2016 roku długo nie zapomnieć? Oto kilka propozycji:


Tanie Bałkany

Kraje byłej Jugosławii nie są pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl kiedy myślimy o noworocznej zabawie. Malownicze zatoczki i jeziora Chorwacji oraz plaże Czarnogóry zazwyczaj utożsamiamy z upalnym latem. Biorąc jednak pod uwagę, że jadąc do bałkańskich stolic tj. Sarajewa, Zagrzebia, Belgradu, Podgoricy czy Skopje, z grupą znajomych w terminie 30 grudnia do 1 stycznia za nocleg zapłacimy już od ok. 60 zł do 95 zł od osoby, warto te destynacje rozważyć. Jeśli zdecydujemy się na przywitanie nowego roku w Macedonii będziemy mieli okazję zapoznać się z unikalną na skalę Europy architekturą, która jednych urzeka, a dla drugich jest niczym innym jak festiwalem kiczu. Nad  brzegiem Wardaru znajduje się bowiem dzielnica inspirowana niemal wszystkimi stylami architektonicznymi jednocześnie, co tworzy dość osobliwą mieszankę, której na pewno długo nie zapomnimy.  

Kultowa, ale droga Praga

Dla mieszkańców Dolnego Śląska wyjazd na Sylwestra do Pragi jest ze względu na niewielką odległość jednym z pierwszych, oczywistych wręcz pomysłów, które przychodzą do głowy. Dzięki świetnie zorganizowanej komunikacji międzynarodowej Praga jest również popularną destynacją wśród mieszkańców innych regionów naszego kraju. Ulegamy mylnemu wrażeniu, że Sylwester na Moście Karola nie będzie dużo droższy od zabawy noworocznej np. w Warszawie. Z danych HomeToGo.pl wynika jednak, że jest inaczej. Praga jest trzecią, zaraz po Amsterdamie i Londynie, najdroższą destynacją sylwestrową w Europie. Za nocleg w mieszkaniu w centrum stolicy Czech jedna osoba zapłaci aż ok. 330 zł. Uroki Pragi zdecydowanie radzimy więc poznawać w inny okresie, kiedy ceny znacznie spadają.

Mroźny Reykjavik

Stolica Islandii to natomiast propozycja dla najodważniejszych i najbardziej odpornych na zimno. Od niedawna do Reykjaviku dolecimy bezpośrednio z Gdańska. Przy okazji krótkiego, 3-dniowego pobytu zdążymy poczuć unikalną islandzką atmosferę i zobaczyć jedyne w swoim rodzaju krajobrazy: wodospad Gullfoss, gejzery Geysir i Strokkur oraz Park Narodowy Thingvellir. Nowy Rok powitamy natomiast wraz z mieszkańcami Reykjaviku na placu przy Hallgrimskirkja. To właśnie tam niebo jest co roku rozświetlane deszczem fajerwerków. Nocleg w stolicy Islandii  dla jednej osoby to wydatek rzędu 290 zł.

Ciepłe wybrzeże Morza Śródziemnego


Ciekawą propozycją dla wszystkich chcących przywitać nowy rok w trochę cieplejszym klimacie są stolice krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Fajerwerki podziwiane ze wzgórza Akropolu, podobnie jak te odbijające się w wodach zatoki, nad którą położona jest La Valetta, stolica Malty, długo pozostaną w naszej pamięci. Do całonocnej zabawy z pewnością zachęcą również temperatury, które rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Do obu tych miejsc możemy bez przesiadek dolecieć z kilku polskich lotnisk. Koszt noclegu na Malcie w okresie 30 grudnia – 1 stycznia to ok. 160 zł. Ateny natomiast są jeszcze tańsze, nocleg dla jednej osoby to koszt ok. 110 zł.