Szczyrk, jedna z najbardziej znanych polskich miejscowości w górach zaczyna walczyć o inwestorów, którzy myślą o zakupie nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy. W kurorcie właśnie zaczęła się budowa nowej inwestycji. Apartamenty Słoneczna Góra to nowy kameralny kompleks apartamentowy. Ceny lokali zaczynają się od 293 tys. zł

 

 Szczyrk, choć znany i rozpoznawalny, przez ostatnie lata nie rozwijał się tak dynamicznie jak inne polskie kurorty. Nie inwestowano w infrastrukturę turystyczną, ani w budowę nowoczesnej bazy noclegowej. Ta sytuacja jednak się zmienia.

 

– Szczyrk niewątpliwie zaskoczy w najbliższych latach. Już teraz widać zmiany, powstają nie tylko nowoczesne budynki apartamentowe, duże inwestycje obejmą również infrastrukturę wypoczynkową, w tym m.in. wyciągi – przyznaje Łukasz Sadowski, wiceprezes spółki Forteinwest, która rozpoczęła właśnie w kurorcie budowę drugiego, kameralnego budynku apartamentowego.

 

Nowa inwestycja – Apartamenty Słoneczna Góra – powstaje przy ul. Szkolnej, czyli kilkaset metrów od centrum miejscowości i głównego deptaku. Budowa właśnie się rozpoczęła. W kameralnym projekcie zaplanowano jedynie 14 apartamentów. Inwestycja położona będzie na wysokości 542 m n.p.m. co zapewni właścicielom piękne, panoramiczne widoki na kompleks skoczni narciarskich Skalite, dolinę jez. Żywieckiego, oraz najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim – Skrzyczne.

 

Na parterze zlokalizowane będę lokale dwupokojowe w metrażach ok. 44 mkw. Z kolei na piętrze apartamenty będą miały większą powierzchnię i będą dwupoziomowe (ok. 50 mkw. + 19 mkw. antresoli). Ceny zaczynają się od 293 tys. zł za stan deweloperski. Ale nabywcy mogą kupić także lokal w pełni wykończony przez dewelopera (dodatkowy koszt wykończenia ok. 900 zł za mkw.). Do wyboru są też miejsca w garażu (39 tys. zł) lub naziemne miejsca parkingowe (15 tys. zł).

 

Deweloper, spółka Forteinwest, zaplanował też części wspólne. – Na parterze powstanie strefa rekreacyjna ze SPA, sauną, jacuzzi, siłownią oraz pokojem relaksu – informuje Łukasz Sadowski.

 

Każdy apartament wyposażony jest w rolety sterowane elektrycznie oraz alarm. Dla aktywnych sportowo jest przewidziane dodatkowe pomieszczenie, w którym będzie można przechowywać narty, rowery oraz inny sprzęt turystyczny. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku.

 

Inwestor zrealizował już z powodzeniem jeden apartamentowiec w Szczyrku, projekt Apartamenty na Szczycie, na ul. Szczytowej, w którym w sprzedaży został już ostatni apartament dwupoziomowy o pow. 75 mkw. Firma od lat prowadzi także pensjonat w Wiśle – Willa Retro, ma więc duże doświadczenie na rynku wynajmu krótkoterminowego.

 

Szczyrk w wyścigu o turystów

 

Kurort jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków narciarskich. Miejscowość żyje jednak nie tylko w sezonie zimowym – położenie w Beskidzie Śląskim zapewnia zainteresowanie wypoczynkiem i bazą noclegową także w pozostałych porach roku. Ostatnie lata nie były dla Szczyrku łaskawe. Niewiele się tu działo w zakresie nowych udogodnień na stokach oraz unowocześniania miejsc noclegowych.

 

W najbliższych latach Szczyrk czekają jednak duże zmiany. Planowane inwestycje niewątpliwie przyciągną nową falę turystów. Główną zmianą jaka czeka ten kurort jest zapowiadane całkowite unowocześnienie i rozbudowa Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (SON). Ośrodek niedawno kupiła słowacka spółka Tatry Moutain Resort – jeden z liderów na rynku zarządzania ośrodkami narciarskimi w Europie. Firma już zaczęła zmiany – do 2020 roku przeznaczyć ma 260 mln zł na inwestycje.

 

SON to 13 wyciągów narciarskich, w sumie blisko 19 km tras zjazdowych. Jak podaje spółka Tatry Moutain Resort przy przeciętnych warunkach rocznie na stokach jeździło tu ok. 150 tys. narciarzy, przy słabej zimie 75 tys. Liczby te urosnąć mają do nawet 500 tys. narciarzy. Już w najbliższym sezonie 2017/2018 oddanych ma być 10 osobowa kolej gondolowa z parkingu na Halę Skrzyczeńską, a także 2 koleje kanapowe (6 osobowe) z Soliska na Halę Skrzyczeńską, oraz z Soliska na Halę Pośrednią. W II etapie powstaną m.in. nowe trzy koleje linowe krzesełkowe. Po inwestycjach TMR miał będzie w Szczyrku 22 km tras narciarskich. Do tego restauracje, darmowy parking na 1.500 aut, strefa eventowa, tor saneczkowy. I co najważniejsze – w 2018 roku – planowane jest połączenie tras i wyciągów TMR z infrastrukturą Centralnego Ośrodka Sportu. Narciarze będą mieli wówczas do dyspozycji w sumie 40 km tras. Słowacy zapewniają też, iż inwestycje obejmą nie tylko udogodnienia do sportów zimowych – ośrodek ma stać się miejscem całorocznego wypoczynku.

 

To jednak nie wszystkie zmiany, które czekają Szczyrk. Już teraz spore inwestycje realizowane są w innej części miejscowości – blisko centrum działa nowy całoroczny ośrodek Beskid Sport Arena, w tym nowość, która ruszy w czasie tegorocznego lata – kolej linowa do transportu rowerów. Do sezonu zimowego 2017 mają tu zostać zrealizowane inwestycje na łączną kwotę 5 mln zł. Przed zimą zmiany czekają też wyciągi Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzyczne – przebudowany zostanie wyciąg na dolnym odcinku tras.

 

Jaki jest potencjał turystyczny Szczyrku? Według danych GUS w powiecie bielskim (Szczyrk jest jedynym większym kurortem w całym powiecie) w 2016 roku udzielono ponad 439 tys. noclegów. Powiat notuje wzrost liczby turystów i udzielonych noclegów sukcesywnie od kilku lat.