Zapraszamy na wycieczkę po regionie Wysoczyzny i Czech Południowych

Oprócz wielu obiektów wpisanych na Listę UNESCO, znajdziemy tu piękne zamki i pałace, malownicze miasteczka i urzekające krajobrazy. Naszą wycieczkę rozpoczniemy na zamku Pernštejn.

 

1 dzień

Wyjazd z Brna w kierunku zamku Pernštejn (40 km). Tajemnicza atmosfera zamku przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Obiekt wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty. Zwiedzając zamek przeniesiemy się w czasy księżniczek, pojedynków rycerskich i zbójnickich potyczek.

Wyjazd do Ždaru nad Sázavą (40 km). Zwiedzanie kościoła św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze. Kościół św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze – dzieło genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego – należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Na listę UNESCO wpisany w roku 1994.

Przejazd do Telča (73 km). Znajdziemy tu z jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach, z unikalnie zachowanym frontonem zabytkowych domów mieszczańskich z arkadami.

Przejazd do Třebiča (35 km). Znajdziemy tu zabytki wpisane na Listę UNESCO: romańsko-gotycką Bazylikę św. Prokopa, dzielnicę żydowska, liczącą ponad 120 domów i cmentarz żydowski.

Nocleg w Třebiču

2 dzień

Wyjazd do Slavonic (55 km). Perła, która w zabytkowym centrum kryje unikatowy kompleks renesansowych domów mieszczańskich, o wartości na skalę europejską. Pod częścią budynków rozpościera się system podziemnych korytarzy, udostępnionych do zwiedzania.

Przejazd do Czeskich Budziejowic (79 km). Zwiedzanie browaru Budweiser Budvar, rynku. Znajdziemy tu jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach. Rynek ma idealnie kwadratowy kształt, jest otoczony renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi domami mieszczańskimi z podcieniami. Jednym z najciekawszych, dominujących budowli jest barokowy ratusz. Warto wspiąć się także na 72-metrową Czarną Wieżę, z której można podziwiać wspaniały widok na miasto i okolicę.

Wyjazd do Czeskiego Krumlova (26 km), jednego z najpiękniejszych miast czeskich. W 1992 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim. Spacer romantycznymi uliczkami, obiad, zwiedzanie Muzeum Zamkowego i zamku.

Nocleg w Czeskim Krumlovie

3 dzień

Wyjazd do wioski Holašovice (25 km), wpisanej na listę UNESCO dzięki zachowanym, wyjątkowym budynkom z końca XIX wieku, w stylu baroku wiejskiego. Wioska nie jest typowym skansenem, większość domów jest bowiem nadal zamieszkiwana.

Wyjazd z Holašovic do pałacu Hluboka nad Wełtawą (19 km). Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci.

Powrót przez Brno (214 km). Zwiedzanie Willi Tugendhatów – dzieła sławnego niemieckiego architekta Miese van der Roha, do dziś uważanego za jedną z najznamienitszych willi świata. Zabytek wpisany na Listę UNESCO.