Przyglądając się wynikom różnorodnych, międzynarodowych rankingów, trudno oprzeć się wrażeniu, że Szwecja jest najlepsza niemal we wszystkim – należy do krajów przodujących w wielu dziedzinach począwszy od zapewniania świetnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym  dla odnoszących światowe sukcesy start-upów, po kwestie społeczne i socjalne takie jak równouprawnienie, sprawność systemu emerytalnego, czy generalnie – dbałość o wysoką jakość życia swoich mieszkańców

 

Potwierdzają to  między innymi ostatnie  analizy przeprowadzone przez amerykański portal U.S. News & World Report, który w tegorocznym badaniu „Best Countries” wskazał Szwecję jako szóste najlepsze państwo do  życia (najwyżej notowany w rankingu kraj nordycki), a także 20. najbardziej wpływowy na scenie międzynarodowej kraj świata. Przyjrzyjmy się bliżej temu szwedzkiemu fenomenowi, którego usystematyzowania podjął się na swoich łamach portal Business Insider Nordic.

 

Szwecja – doskonałe miejsce dla inicjatyw ekologicznych, rozwoju biznesu, innowacji i technologii

 

Od lat Szwecja uznawana jest za wzór do naśladowania w obszarze zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnych. Według inicjatywy SDSN (Sustainable Development Solutions Network ) pod auspicjami ONZ  –  Szwedzi, za którymi w rankingu SDG Index podążają pozostałe kraje nordyckie,  poczynili największe postępy na świecie w drodze do realizacji milenijnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Podobne wnioski płyną z opracowanego przez think-tank SolAbility rankingu „Global Sustainable Competitiveness Index 2016”, w którym Szwecja prowadzi jako najbardziej zaawansowany kraj świata w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

 

Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej w Szwecji to kolejny atut, wielokrotnie podkreślany w międzynarodowych zestawieniach. W ostatniej edycji rankingu „Doing Business” miesięcznik Forbes wskazał Szwecję jako kraj, w którym panują najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Pod tym względem kraj ten w stosunkowo krótkim czasie awansował w rankingu z 38. na 1. miejsce, głównie dzięki

 

„transformacji opartej na deregulacji i dyscyplinie budżetowej, obejmującej cięcia wydatków na szwedzkie państwo opiekuńcze” – twierdzi Forbes.

 

Szwecja jest szóstą najbardziej konkurencyjną gospodarką świata – to z kolei ogłoszony przez Światowe Forum Ekonomiczne wynik rankingu „Global Competitiveness Index 2016-1017”. Według Komisji Europejskiej Szwecja jest także najbardziej innowacyjnym krajem UE. Z kolei według raportu Global Innovation Index, w dziedzinie innowacyjnośc i zajmuje drugie miejsce na świecie (za Szwajcarią).

 

Kraj ten stanowi także ważny ośrodek  rozwoju branży technologicznej. To właśnie w stolicy Szwecji powstały takie giganty technologiczne jak Spotify, Klarna, King i iZettle.  Do niedawna miasto to było w ujęciu per capita największą na świecie fabryką jednorożców (ambitnych startupów o znaczącym  budżecie około miliarda dolarów, ukierunkowanych na globalną ekspansję) po Dolinie Krzemowej. Intensywny rozwój branży nowych technologii odbywa się także poza Sztokholmem. Od kilku lat w tym kontekście rośnie znaczenie Malmö, w którym powstają innowacyjne rozwiązania oparte na odkryciach naukowych i technologii związanej ze sztuczną inteligencją.

 

Szwecja to także kraj, który najlepiej w całej Skanynawii tworzy i buduje globalne marki oraz posiada  najbardziej zdywersyfikowaną gospodarkę w regionie.Składają się na nią rozmaite, silnie rozwinięte branże od handlu detalicznego i usług finansowych po nowoczesne technologie i wytwarzanie produktów o wysokiej wartości. Dzięki kooperacji szwedzkich firm oraz wykształconych pracowników, a także wsparciu rządu, w kraju powstało wiele technologicznych innowacji oraz najbardziej znanych na świecie marek: m.in. Volvo, Electrolux, Ericsson, IKEA czy H&M – przy czym dwie ostatnie oceniane są jako posiadające najwyższą wartość w całej Skandynawii (ranking firmy Brand Finance z 2017 roku). Ponadto, 14 z 25 najbardziej wartościowych skandynawskich marek pochodzi właśnie ze Szwecji.

 

W Szwecji prężnie rozwija się branża promocji i komunikacji marketingowej, co widać między innymi na przykładzie globalnego sukcesu marek takich jak Absolut, czy wspomniane wyżej IKEA H&M i Volvo – są one rozpoznawalne na całym świecie. Umiejętności specjalistów od komunikacji wykorzystywane są też do kampanii związanych z promocją kraju, przeprowadzanych głównie w mediach społecznościowych. Za przykład może posłużyć tu głośna współpraca organizacji Visit Sweden z portalem Airbnb, w efekcie której za pośrednictwem serwisu „do wynajęcia” zamiast tradycyjnego miejsca noclegowego zaoferowano cały kraj. Inny nowatorski projekt to „Telefon do Szwecji” – narodowa akcja promocyjna, w ramach której stworzono specjalny numer telefonu, po wybraniu którego każdy obcokrajowiec mógł połączyć się z losowo wybranym mieszkańcem Szwecji.

 

Warto również wspomnieć, że sektor gospodarki cyfrowej jest tu wyjątkowo rozwinięty i według Komisji Europejskiej zajmuje 3. miejsce w unijnej klasyfikacji ogólnej, a to miedzy innymi za sprawą powszechności systemu płatności elektronicznych (Szwedom najbliżej spośród wszystkich mieszkańców tego regionu do całkowitego pożegnania się z płatnościami gotówką)  oraz doskonałej prędkości Internetu – czwartej najszybszej na świecie (wg analizy firmy Akamai, zarządzającej około 30% całego ruchu w sieci www). Potwierdzają to wyniki raportu IMD World Competitiveness Ranking 2017, według którego Szwecja jest drugim (za Singapurem) najbardziej zaawansowanym cyfrowo krajem na świecie. Ponadto szwedzki rząd opracował niedawno zapis, według którego od przyszłego roku nauka programowania zostanie wprowadzona jako jeden z głównych przedmiotów obowiązkowych w szkołach podstawowych.

 

Doskonałość w dziedzinie innowacji, badań i rozwoju

 

Szwecja jest według Komisji Europejskiej najbardziej innowacyjnym krajem Unii. Według Eurostatu, wraz z Danią i Finlandią zatrudnia również największy odsetek pracowników działów badawczo-rozwojowych w odniesieniu do całkowitej liczby pracujących, zajmując czwarte miejsce w unijnym rankingu w tym aspekcie.

 

Szwecja jest krajem o najlepszej reputacji na świecie. To wynik corocznego badania reputacji państw „Country RepTrak”, przeprowadzanego przez Reputation Institute.

 

Jak czytamy w amerykańskim wydaniu Business Insidera:

 

“Szwecja ma wszystko: wysokiej jakości produkty eksportowe, tolerancyjne społeczeństwo, niską przestępczość, piękne miasta, wysoki poziom życia, łagodny klimat i silną koncentrację na potrzebach biznesu. To elementy gwarantujące obecność na szczycie rankingu przez najbliższe lata.”

 

Przede wszystkim jednak Szwecja to kraj, w którym mieszkańcy cenią sobie jakość życia.

 

Szwecja jest wspaniałym miejscem. Dla kobiet, dzieci, rodziców i osób starszych

 

Szwedzki model, to znany i ceniony na całym świecie model państwa opiekuńczego. Dzięki temu, że Szwecja była pionierem w obszarze polityki zakładającej ustawowy urlop rodzicielski, kraj ten jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do założenia rodziny. Co więcej, wśród szwedzkich kobiet i mężczyzn istnieje jedna z najmniejszych różnic na świecie w zakresie otrzymywanych wynagrodzeń.  Jak stwierdza portal Business Insider US :

 

„równość płci jest kamieniem węgielnym szwedzkiego społeczeństwa, dzięki któremu w  kraju tym kobietom żyje się najlepiej. Kobiety stanowią dwie trzecie absolwentów wyższych uczelni, a po narodzinach dziecka każdemu rodzicowi przysługują trzy miesiące urlopu rodzicielskiego”.

 

Jednocześnie to 5. najlepszy na świecie kraj pod względem sprawności funkcjonowania systemów emerytalnych (ranking Mercer Global w roku 2016). Szwecja została także uznana przez Natixis Asset Management za piąte najlepsze na świecie miejsce do spędzenia emerytury.

 

Kraj, w którym dominuje praworządność, wolność mediów i brak korupcji

 

Powszechne poszanowanie zasad praworządności sprawia, że Szwecja plasuje się wysoko między innymi w rankingach:

 

–  „Inclusive Growth and Development Report 2017“ Światowego Forum Ekonomicznego: 3 miejsce na świecie w aspekcie walki z korupcją.

– „Corruption Perception Index” organizacji Transparency International: 4. najmniej skorumpowany kraj na świecie.

– „2017 World Press Freedom Index” organizacji Reporterzy bez Granic- drugie państwo o najwyższym poziomie wolności prasy na świecie (zaraz po Norwegii).

– “Rule of Law Index 2016″ opracowany przez World Justice Project (Projekt Sprawiedliwość na Świecie): największa praworządność – 4. miejsce na świecie.

– „Global Prosperity Index” opublikowany przez Legatum Institute:  jeden z najlepiej zarządzanych i najstabilniejszych krajów świata – 5. miejsce.

– „Fragile States Index” Funduszu na Rzecz Pokoju: jedno z  najstabilniejszych państw świata – 5. miejsce

 

 Pozostałe międzynarodowe rankingi:

 

–  jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie i najlepszy w krajach skandynawskich (6. miejsce według Legatum Institute).

 

„Szwedzcy mężczyźni znajdują się na czwartym miejscu na świecie pod względem długości życia, średnio 80,7 lat.”

 

– Szwedzi są właścicielami trzeciego najsilniejszego na świecie paszportu (“Passport Index 2017″)

– Jeden z najwyższych na świecie poziomów znajomość języka angielskiego (3. Miejsce według Education First). Szwecję wyprzedzają tylko Holandia i Dania.

– Szóste miejsce na świecie pod względem łatwości otwierania firmy według raportu opracowanego przez amerykańską szkołę biznesu Wharton University i agencję badania rynku  Y&R.