Na przełomie października i listopada w Republice Dominikańskiej odbędzie się XXI edycja Festiwalu Jazzowego. Przez sześć wieczorów w metropolii Santo Domingo oraz w miastach Santiago, Sosúa, Puerto Plata i Cabarete królować będzie jazz. Wstęp na wszystkie koncerty, z wyjątkiem strefy VIP, jest bezpłatny

 

Początki jazzu w Republice Dominikańskiej to lata czterdzieste XX w., kiedy to w czasie II wojny światowej do kraju emigrowali muzycy z Europy. Już w latach pięćdziesiątych jazz zyskał popularność, a muzykę jazzową można było usłyszeć w stacjach radiowych w całej Republice Dominikańskiej.

 

Pierwsza generacja dominikańskich artystów jazzowych wesza w dorosłe muzyczne życie w 1955 r. i ściśle związana jest z takimi nazwiskami jak Tutín Beras Goico, Homero León Díaz, Rafael Solano i Guillo Carías. Na świecie dominikański jazz zyskał popularność dzięki następnej generacji, szczególnie dzięki twórczości Michaela Camila.

 

Festiwal Jazzowy w Republice Dominikańskiej odbywa się regularnie od 1996 r., a co roku występują tutaj znane na całym świecie muzyczne ikony i laureaci nagrody Grammy. W poprzednich latach usłyszeć można było takich muzyków jak Esperanza Spalding, Joe Lovano, Danilo Perez, David Sánchez, Ray Barretto, Néstor Torres, Chucho Valdés, Arturo Sandoval, John Patitucci czy Chuck Mangione.

 

„Tegoroczna edycja festiwalu zorganizowana jest na cześć współczesnych jazzowych wykonawców. Każdy wieczór będzie poświęcony innemu państwu, dzięki czemu pokażemy różne podejście do muzyki jazzowej“ powiedział Marco Pignataro, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Jazzowego i kierownik Global Jazz Instutute w Berlee. Według Pignatara „jazz przedstawia nowoczesną demokrację, która się odnawia dzięki wzajemnym spotkaniom kultur z całego świata.“

 

Wieczór inauguracyjny festiwalu odbędzie się w duchu francuskim w niedzielę 29.10 w Santo Domingo. Następnie festiwal przeniesie się do miasta Santiago w centralnej części wyspy, a dalej na wybrzeże północne do miast Sosúa, Puerto Plata i Cabarete. Usłyszeć będzie można style jazzowe z Argentyny, Izraela, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Włoch, a na sam koniec także z Republiki Dominikańskiej.

 

Imprezę organizuje instytucja szkoleniowa FEDUJAZZ we współpracy z Ministerstwem Turystyki Republiki Dominikańskiej (MITUR).

 

Program festiwalu:

 

Niedziela, 29.10.2017, Santo Domingo

–          Riccardo del Fra (Francja)

 

Środa, 1.11.2017, Santiago

–          El Eco (Argentyna)

–          Edmar Colon i Jonathan Suazo (Republika Dominikańska)

 

Czwartek, 2.11.2017, Sosúa

–          Roni Eytan Quartet (Izrael)

–          Anat Cohen s Berklee Global Ambassadors (Izrael / USA)

–          Javier Vargas (Republika Dominikańska)

 

Piątek, 3.11.2017, Puerto Plata

–          Trío da Paz (Brazylia)

–          Guy Frómeta Trío (Republika Dominikańska)

 

Sobota, 4.11.2017, Cabarete

–          Berklee Global Jazz Ambassadors; Sean Jones; Brian Lynch (USA)

 

Niedziela, 5.11.2017, Cabarete

–          William Cepeda (Portoryko)

–          Marco Pignataro “Almas Antiguas Quartet” (Włochy, Portoryko)

 

FEDUJAZZ:

 

Instytucja FEDUJAZZ oferuje dzieciom i nastolatkom z Republiki Dominikańskiej darmowe wykształcenie muzyczne. W chwili obecnej do szkoły uczęszcza setka uczniów. Festiwal Jazzowy to dla nich szansa na wzięcie udziału w warsztatach muzycznych oraz spotkanie z renomowanymi muzykami z całego świata. Szkoła ma siedzibę w miasteczku Cabarete na północnym wybrzeżu kraju.

 

O Republice Dominikańskiej:

 

Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana posiada pięć regionów turystycznych: Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa.