Malta to drugi po Watykanie, najbardziej katolicki kraj na świecie. Katolicy stanowią tutaj 96% mieszkańców, a kościoły i kapliczki są nieodłącznym elementem maltańskiego krajobrazu. Podobno na Wyspach znajduje się tyle kościołów, że każdego dnia w roku mieszkańcy mogą modlić się w innym.   

Jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów skalarnych w kraju jest bazylika Ta’ Pinu w miejscowości Għarb. Jeśli planujesz wycieczkę na Gozo, to nie możesz pominąć tej imponującej budowli. Nazwa kościoła Pinu upamiętnia Filipa Gauciego – właściciela ziemskiego, który w XVI wieku ofiarował te ziemie Kościołowi pod pierwszą świątynię (w języku maltańskim Pinu znaczy Filip).

 

OBJAWIENIA

W 1883 roku Karmel Grima, lokalna chłopka, schodząc ze swojego pola usłyszała głos nakazujący jej wejście do pobliskiej świątyni i odmówienie trzech modlitw Zdrowaś Maryjo. Od tego czasu rozpoczęła się fala cudów i objawień, co spowodowało, że miejscowość szybko stała się ośrodkiem pielgrzymkowym. Wierzono, że modlitwy wypowiedziane w małej świątyni uratowały Gozo przed plagą, która dotknęła Maltę w XIX wieku. Wszystkie te zdarzenia skłoniły władze Kościoła do budowy nowej, większej świątyni. 

 

WSPÓŁCZESNE ARCYDZIEŁO

Dzisiejszy kościół jest potężnym sanktuarium maryjnym, zbudowanym w latach 1920-1931 obok ruin XVI-wiecznej kaplicy. Początkowo ruiny miały zostać rozebrane, jednak robotnik, który wbił pierwszy kilof złamał rękę. Uznano to za cud i ostatecznie postanowiono pozostawić ruiny nietknięte. W 1931 roku papież Pius XI podniósł świątynie do rangi bazyliki. 

 

Wnętrze obecnego kościoła uchodzi za arcydzieło dzięki bogato zdobionym rzeźbom wykonanym z kamienia maltańskiego oraz licznym mozaikom. 

 

W 1990 roku bazylikę odwiedził Jan Paweł II, a w 2010 papież Benedykt XVI ofiarował kościołowi złotą różę – symbol szacunku i uznania. Do dzisiaj, bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Malcie.