Kolarski wyścig Tour de Pologne będzie przez najbliższe pięć lat obecny na antenach Telewizji Polskiej. Obie strony podpisały umowę podczas uroczystego podsumowania 71. Tour de Pologne UCI World Tour.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej. Wzięli w niej udział znakomici goście ze zwycięzcą 71. Tour de Pologne Rafałem Majką i mistrzem świata Michałem Kwiatkowskim na czele.  Obecni byli także przedstawiciele sponsorów i patronów medialnych, którzy otrzymali pamiątkowe koszulki Tour de Pologne. Na początku gości powitał Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. Serce się raduje na widok tego, jak rozwija się polskie kolarstwo. Mam nadzieję, że Narodowy Program Rozwoju Kolarstwa przyniesie efekty w postaci następców Majki i Kwiatkowskiego – powiedział Biernat.
Głównym punktem podsumowania Tour de Pologne było podpisanie przez Lang Team i Telewizję Polską nowej umowy o współpracy. Dzięki niej polski narodowy wyścig będzie obecny na antenach telewizji publicznej przez najbliższe pięć lat. Współpracujemy z Czesławem Langiem od kilkunastu lat i ta współpraca zawsze układała się znakomicie. Dzięki podpisanej umowie będziemy przez kolejne lata pracować dla dobra polskiego kolarstwa – powiedział Marian Zalewski, Członek Zarządu TVP. Rozmawiamy obecnie o programie telewizyjnym, który propagowałby kolarstwo w wymiarze rekreacyjnym, jazdę na rowerze. Myślę, że od wiosny przyszłego roku taki program na antenie się pojawi – dodał Bogusław Piwowar, Członek Zarządu TVP. Z nowej umowy bardzo zadowolony był Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang. Cieszę się bardzo, że będziemy mogli współpracować przez kolejne lata. Chciałbym także bardzo podziękować kolarzom, którzy spełnili moje marzenia. Przez 21 lat budowaliśmy wspaniały teatr, w którym wreszcie mamy wielkich aktorów – powiedział Lang.
O wrażenia z tego sezonu pytano obecnych na uroczystości kolarzy. Rafał Majka przyznał, że dwa momenty w tym sezonie były dla niego najważniejsze – Tour de France i Tour de Pologne. Do Polski przyjechałem zmotywowany po dobrym występie we Francji. Przyjechałem wygrać, ale nie tylko dla siebie, także dla polskich kibiców – mówił Majka, który przygotowania do nowego sezonu rozpoczął od wspinaczki na Kilimandżaro. To była bardzo wymagająca wycieczka i w przyszłości wolałbym jej nie powtarzać – przyznał.  Przez pięć tygodni od treningów odpoczywał Michał Kwiatkowski. Ten czas był potrzebny przede wszystkim po to, żeby moja głowa dostała trochę tlenu – powiedział mistrz świata, który już wznowił treningi. W najbliższej przyszłości obaj kolarze poznają dokładny plan startów na przyszły sezon. Dla obu jednym z marzeń byłby start w kolejnej edycji Tour de Pologne.