Temat: Uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Gabriela Narutowicza 64

Czas: 10 października 2015 r. (sobota), godz. 16.00

Sierpecki skansen to miejsce wyjątkowe. Można tu nie tylko odbyć swoistą podróż w czasie i poznać staropolskie tradycje, ale też wypocząć i w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny z rodziną. Już niedługo zwiedzający będą mogli spędzić tu nieco więcej czasu. Z myślą o nich powstało nowoczesne Centrum Kulturalno-Rekreacyjne. Koszt inwestycji wyniósł blisko prawie 55 mln zł, z czego ponad 43 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach RPO WM 2007-2013 a 11 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego. Jutro w uroczystym otwarciu kompleksu weźmie udział Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego. 

Tradycja i nowoczesność

Nowy nabytek Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu idealnie harmonizuje z otaczającym go krajobrazem. Swoim wyglądem nawiązuje nie tylko do tradycji, ale również do najnowocześniejszych trendów architektonicznych. Składa się z pięciu części. Trzy z nich to elementy dominujące, z których każdy powstał z innego materiału – od jasnego drewna, przez cegłę w ciepłym beżowym kolorze, aż po ciemny łupek kamienny. Każdy z tych elementów nawiązuje swoim kształtem do dawnych wiejskich stodół. Połączenia między nimi, czyli kolejne dwa elementy, ukryte są pod zielonymi tarasami pokrytymi trawą. Dzięki temu obiekty nie wyróżniają się spośród otoczenia – lasu i istniejących zabudowań skansenu. 

Rozrywka i wypoczynek

Na liczącej ponad 3,5 tys. m² powierzchni znalazło się wszystko to, czego szuka nie tylko przybywający z daleka turysta. To także doskonałe miejsce do organizacji konferencji, sympozjów czy spotkań biznesowych. Do dyspozycji gości jest hotel dla 150 osób wraz z restauracją, zespół basenów oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. Każdy będzie mógł skorzystać z szeregu obiektów sportowych i usługowych m.in. fitness clubu, siłowni, jacuzzi, sauny, sali internetowej, a nawet solarium, salonu fryzjerskiego, kręgielni czy bilarda. Nie zabrakło także sali koncertowej z widownią dla 300 osób, w której będą organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne. Olbrzymią zaletą sali jest szklana ściana, dzięki której widzowie oglądający przedstawienie będą mogli także podziwiać rozpościerający się za nią las. 

Projekt był realizowany w partnerstwie z Gminą Sierpc, Miastem Sierpc, Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu oraz Teatrem Dramatycznym w Płocku.

Droga do skansenu

Uroczyste otwarcie inwestycji będzie też okazją do podpisania porozumienia w sprawie budowy drogi w ciągu ulicy Narutowicza, łączącej muzeum z centrum miasta. Porozumienie zostanie podpisane pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, Gminą Miastem Sierpc i Powiatem Sierpeckim. Porozumienie zakłada m.in. przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 3770W (ul. Żeromskiego). Koszt planowanej inwestycji wyniesie ok. 7,1 mln zł, z czego 4 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego. 

Moc atrakcji

Program uroczystego otwarcia inwestycji przewiduje wiele atrakcji. Tego dnia każdy będzie mógł zwiedzić bezpłatnie nie tylko teren ekspozycji muzeum, ale także budynki wchodzące w skład Centrum. Na terenie skansenu przez cały dzień odbywać się będą pokazy rzemiosła wiejskiego, a o godz. 14.00 w zabytkowym kościele z XVIII w. rozpocznie się uroczysta msza św. O godz. 17.00 na scenie amfiteatru wystąpią zespoły ludowe, Rafał Majewski oraz Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jacka Pawełczaka z koncertem muzyki filmowej.