Zapraszamy w najbliższy czwartek, 11 maja o godz. 19.00 na pokaz „Transameryka. Na czterech kołach przez Kanadę, USA i Meksyk” autorstwa Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań „Slajdy In Mundo w Lunie”

 

Marta Owczarek i Bartek Skowroński, autorzy książki „Byle dalej. W 888 dni dookoła świata” oraz „Pod stopami słońca”, od wielu lat żyją w drodze. Gdy w 2014 roku na świat przyszła ich córka, musieli jednak przesiąść się z motocykli na cztery koła. Z siedmiomiesięczną Zosią ruszają samochodem 4×4 najpierw przez Amerykę Północną, a potem Amerykę Centralną. Przez Dziki Zachód, gorące źródła pustynnej Newady, docierają do Kanady, śledzą wędrówkę łososi i polujących na nie grizzly. Potem ruszają na południe do Ameryki Centralnej. Będzie to również opowieść o tym, jak uczyli się podróżować we troje, o pięknych ale też o tych trudnych chwilach, gdy nie starcza już sił na robienie zdjęć i pisanie entuzjastycznego bloga.

 

Marta Owczarek (rocznik 1977), adwokat i Bartek Skowroński (rocznik 1975), z wykształcenia poligraf, autorzy książki „Byle dalej. W 888 dni dookoła świata” wydanej przez Świat Książki/Weltbild.  Bartek samodzielne podróże rozpoczął jeszcze na studniach. Najpierw, pod koniec wojny na Bałkanach, samotnie przejechał  rejony byłej Jugosławii. Kolejne wyjazdy wyznaczały mu zaćmienia Słońca. W ten sposób dotarł do północnej Turcji oraz Afryki: Zimbabwe, Mozambiku i Zambii.  Pokonał też pieszo ponad 500 km po Kamczatce, dochodząc do słynnej doliny gejzerów. Z Martą poznali się na Wyspach Alandzkich i odtąd wykorzystywali każdą wolną chwilę, aby wspólnie podróżować. Przemierzyli razem m.in. Białoruś, Gruzję, Azerbejdżan, wyjechali również do Ghany na kolejne zaćmienie Słońca. Właśnie w Ghanie narodził się pomysł, by zrealizować największe marzenie ich życia – podróż dookoła świata. Do domu wrócili po dwóch i pół roku, a dokładnie 888 dniach. Okazało się jednak, że nie potrafią dłużej wieść „normalnego” życia. W maju 2013 wyruszyli kolejny raz w drogę, tym razem dwoma motocyklami do Azji Centralnej, Afganistanu i na Bliski Wschód.

 

Więcej o tej podróży na www.byledalej.com.