Czy wiesz, gdzie znajduje się najpiękniejszy lustrzany labirynt w Europie Środkowej? Który park rozrywki ma w swojej ofercie wyjątkową galerię sztuki opartej na iluzji optycznej, tzw. Trick-art?

 

Jedyny w swoim rodzaju projekt Tricklandia powstał rok temu na Słowacji, w Tatrach. Oferuje swoim gościom unikalny park rozrywki i galerię idealną dla całej rodziny. W ubiegłym roku Tricklandię odwiedziło ponad 50 000 turystów, głównie dzieci. Całość projektu opiera się na Trick-art – sztuce iluzji optycznej. W galerii Trick-art pojawiły się ostatnio nowości, takie jak rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality) i trzy komory antygrawitacyjne. Rzeczywistość rozszerzona to cyfrowy interaktywny sposób prezentacji bliski wszystkim tym, którzy korzystają z nowoczesnych technologii.

 

W naszym parku rozrywki znajdziesz motywy legend ludowych, baśni oraz realia słowackich miejscowości i zamków (np. Vlkolinec, Dunajec, zamek w Bojnicach).

 

Tricklandia zajmuje powierzchnię 500 m2. W jej wnętrzach znajduje się 15 obrazów trick-artowych, księga o wysokości 6 metrów i eksponaty, do których stworzenia zużyto 6 m3 drewna i 9600 śrub i wkrętów. Na obrazy zużyto prawie 2000 puszek sprayu. W lustrzanym królestwie lustra zajmują powierzchnię ponad 200 m2.

 

Na pomysł ten wpadli dwaj entuzjaści, Marián Bizub i Marián Aštáry. „Za pomocą takiego projektu chcemy prezentować w niebanalny sposób – w formie bajek – bogactwo kulturowe i artystyczne naszego kraju nie tylko słowackim turystom, ale i tym z szeroko pojętej okolicy: Polski, Czech, Węgier. Dla dzieci przygotowaliśmy również figurki maskotek Trikoniów, które będą im towarzyszyć podczas wędrówki przez poszczególne bajki. Można więc poznać w małym miejscu cały kraj w taki sposób, jakby zjechało się go wzdłuż i wszerz. Wierzę, że zwłaszcza turyści z Polski znajdą czas nie tylko na bryndzowe haluszki, ale i na naszą galerię” – mówi założyciel projektu Marián Bizub.

 

Nad poszczególnymi wystawami oprócz konstruktorów i malarzy pracowali również artyści sztuki ulicznej, jaką jest graffiti. Wszystkie koszty finansowe autorzy projektu ponosili ze środków własnych. Podobne artystyczne formy prezentacji sztuki Trick-art znajdziesz poza Słowacją również w Paryżu, Amsterdamie czy na Bali. Nie zastanawiaj się dłużej i podczas swojej wycieczki po Słowacji koniecznie przeznacz trochę czasu na tę niezwykłą atrakcję w Tatrach.

 

Tricklandia jest otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Bilety należy rezerwować online na stronie www.tricklandia.sk