Zapraszamy w najbliższy czwartek, 30 marca o godz. 19.00 na pokaz „Wielki Szlak Himalajski” autorstwa Joanny Lipowicz i Bartosza Malinowskiego. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań „Slajdy In Mundo w Lunie”

 

Liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6000 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Przełęcze nie są ubezpieczone linami, co powoduje konieczność transportu odpowiedniej ilości sprzętu asekuracyjnego i wspinaczkowego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np.: rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Większa część trasy przebiega w całkowitej izolacji od osad ludzkich, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu, ekwipunku górskiego i innego niezbędnego sprzętu.

Joanna Lipowicz i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski w 2015/2016 roku. Przejście szlaku zajęło im 120 dni – rozpoczęli 6 września 2015 w Taplejung na wschodzie Nepalu, zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie. Trasę przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Obecnie przygotowują się do kolejnej przygody w Himalajach, tym razem w w Indiach, Butanie i Pakistanie.

 

Joanna Lipowicz i Bartosz „Malina” Malinowski – poznali się w 2008 w Argentynie i tak już zostali razem. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku. Tworzą zgrany duet będący połączeniem dwóch zupełnie różnych osobowości i charakterów i może dlatego właśnie z powodzeniem realizują kolejne mniejsze i większe górskie i poza górskie wyzwania: w roku 2009 po raz pierwszy pojechali w Himalaje Nepalu na trekking wokół Manasalu, w roku 2011 spędzili dwa miesiące wędrując w Himalajach Indyjskich, dokąd powrócili w styczniu 2013, żeby przejść po zamarzniętej rzece Zanskar z krainy Ladakh do krainy Zanskar, szlakiem zwanym//Chadar//  – Lodowa Droga. W 2015 spełnili swoje wielkie marzenie i przeszli liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski. W przerwach pomiędzy eskapadami snują plany kolejnych wspólnych górskich wędrówek.

 

Więcej na:

http://wielkiszlakhimalajski.pl/


https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski