Z okazji obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, Turcja powróciła na TT Warsaw. Targi, stwarzające niezwykłą możliwość prezentacji oferty turystycznej krajów i regionów z całego świata, potrwają od 27 do 29 listopada.

Dwa tureckie stoiska
W tym roku Turcja przedstawi swoje regiony aż na dwóch stoiskach. W Sektorze Eventu Zimowego (stoisko A83), zaprezentuje się słynny turecki region narciarski – Erzurum, jeden z największych ośrodków turystyki zimowej na świecie, cieszący się coraz większą popularnością w Polsce. Już od dwóch lat istnieje możliwość zorganizowanego wyjazdu do Erzurum. Dzięki temu w 2013 roku Turcja była w czołówce regionów turystyki zimowej, którą wybierali Polacy na zimowy urlop.

W Sektorze Głównym (stoisko B6), zwiedzający będą mogli zapoznać się z pozostałymi regionami Turcji. Touroperatorzy i hotele promować będą najpopularniejsze miejsca letniego wypoczynku, nie zabraknie też mniej znanych, ale równie ciekawych polecenia regionów takich jak Çanakkale, Erzincan czy Bayburt.

To doskonała okazja do poznania oferty wczasów w Turcji oraz znalezienia odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pobytu w tym kraju.

W programie również konferencja prasowa
„Potencjał turystyczny ośrodków narciarskich Palandoken i Konakli znajdujących się w regionie Erzurum” – to temat konferencji prasowej, która uatrakcyjni program TT Warsaw. Odbędzie się ona drugiego dnia Targów, 28 listopada w godzinach 10:00 – 11:30 w sali D. W konferencji prasowej wezmą udział przedstawiciele regionu. Podczas targów odbędzie się rozdanie dwóch pobytów 2-osobowych w hotelach znajdujących się przy centrum narciarskim Palandöken.

Organizatorem konferencji jest Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Wystawcy Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji

Na tureckich stoiskach zaprezentują się:

    THY – Tureckie Linie Lotnicze,
    ÇATOD – Stowarzyszenie Hotelarzy, Organizatorów i Inwestorów Turystycznych w Çanakkale,
    Miasta Erzurum, Erzincan i Bayburt,
    Premio Travel Sp. z o.o.,
    Wezyr Holidays Coral Travel
    Martı Hotels & Marinas,
    Seher Hotels,
    KUDAKA – Agencja Rozwoju Północno-Wschodniej Anatolii (Sektor Eventu Zimowego),
    Hotel Polat Renaissance (Sektor Eventu Zimowego),
    Hotel Dedeman (Sektor Eventu Zimowego).

Turcja popularna wśród Polaków
W tak ważnym dla przyjaźni polsko-tureckiej roku okazuje się, że Turcja jest w czołówce zagranicznych miejsc, do których najczęściej wybierają się Polacy. – W świetle obchodów 600-lecia nawiązania przyjaźni między Polską a Turcją, to ważna informacja dla obu naszych krajów – mówi Kasım Sonkaya, Attaché ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Warszawie. – Szacujemy, że do końca 2014 r. Turcję odwiedzi rekordowa liczba ponad 500 tys. Polaków. Cieszymy się, że nasi przyjaciele tak chętnie nas odwiedzają. Tym bardziej ważna jest dla nas obecność na TT Warsaw, wydarzeniu tak ważnym w branży turystycznej – dodaje Attaché.

Targi odbędą się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, przy ul. Marsa 56 w Warszawie.

 

****

 

Rok 2014 jest szczególny dla Polski i Turcji – przypada rocznica 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych pod hasłem „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem, sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.

W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.