W czasie pierwszego trymestru 2017 r. liczba turystów, która odwiedził Santo Domingo, zwiększyła się o 10% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, w sumie chodzi o 214 393 osób. Obłożenie hoteli wyniosło 69%, czyli o 4% więcej niż w 2016 r

Według Ministerstwa Turystyki Republiki Dominikańskiej (MITUR) strefę kolonialną odwiedza codziennie ok 1500 turystów, którzy wydają średnio na osobę ok. 151,30 USD dziennie.

Podróżni zwykle przyjeżdżają do metropolii, żeby poznać historię kraju i zobaczyć najważniejsze zabytki z czasów Krzysztofa Kolumba. Codziennie w tamtejszych uliczkach w strefie kolonialnej odbywają się koncerty w rytmach bachaty, merengue i jazzu.

Festiwal Kulinarny

W zeszłym roku Santo Domingo nosiło tytuł „Gastronomicznej metropolii Karaibów”, który został miastu przyznany przez Iberoamerykańską Akademię Gastronomiczną i Hiszpańską Królewską Akademię Gastronomii. W chwili obecnej (do 1.7.2017) odbywa się w mieście I edycja Festiwalu Kulinarnego, który ma popularyzować miejscowe dania, nowości ze świata gastronomii i typowe dominikańskie produkty.

Przystanek rejsów wycieczkowych

W Santo Domingo znajdują się dwa porty przystosowane do przyjęcia dużych statków pasażerskich, które zatrzymują się tu w czasie rejsów wycieczkowych po Karaibach. Drogę wodną z przystankiem w Santo Dominigo wybrało w tym roku 75 697 osób, czyli aż o 53% więcej niż w roku ubiegłym.