Zgodnie z danymi Banku Centralnego Republiki Dominikańskiej (Banco Central) w tym roku od stycznia do maja do kraju przyjechało w sumie 2 696 014 turystów. To aż o 6,7% więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. W maju 2017 r. z Polski przyjechało o 52,54% osób niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym

Według Światowej Organizacji Turystyki (World Tourism Organization – WTO) Republika Dominikańska prowadzi w statystykach odwiedzin w regionie Karaibów i może być przykładem dla okolicznych wysp.

Coraz więcej turystów z Europy

W ramach poszczególnych kontynentów największy wzrost zaobserwowano w przypadku przyjazdów z Europy (o 21,5% więcej), potem z Ameryki Północnej (o 4,5% więcej) oraz z regionu Ameryki Środkowej i Karaibów (o 16,6% więcej).

Wydłuża się czas pobytu

Dzięki wzbogaceniu oferty turystycznej o nowe atrakcje średni czas pobytu w Republice Dominikańskiej wydłużył się do dziewięciu nocy.
W zeszłym roku średnie dzienne wydatki na osobę wynosiły 130,7 USD, a czas pobytu 8,46 nocy. W tym roku turysta średnio wydaje 133,45 USD na dzień, a liczba nocy wydłużyła się do 8,73.

Informacje podał Radhamés Martínez Aponte, Wiceminister Ministerstwa Turystyki Republiki Dominikańskiej. Podkreślił, że ma na to wpływ polepszająca się infrastruktura, a także fakt, że turyści nie spędzają czasu tylko w Punta Cana, ale wybierają też inne destynacje, przede wszystkim półwysep Samaná i Puerto Plata.

Najpopularniejsze są urlopy wypoczynkowe

Z analizy profilu turystów wynika, że dla 95,2% turystów głównym motywem podróży do Republiki Dominikańskiej jest wypoczynek na tutejszych plażach, a w 94,4% przeważa zakwaterowanie w hotelach. Jeśli chodzi o kategorie wiekowe, 52,5 % to osoby w wieku 21-49 lat, 53,6 % ze wszystkich podróżnych to kobiety, a 49,4 % mężczyźni.

 

Powstają nowe resorty hotelowe

Destynacja przyciąga zagranicznych inwestorów oraz międzynarodowe sieci hotelowe, które budują tutaj nowe resorty. W 2016 r. do dyspozycji gości hotelowych było w sumie 75 205 pokoi hotelowych, w tym roku przybędzie ich ok. 6 tys.