Komisja Europejska w lipcu 2013 roku zaproponowała nowelizację do dyrektywy o usługach płatniczych PSD (The Directive on Payment Services) w celu rozwijania innowacyjności i konkurencyjności handlu na terenie UE.

O wadze dokumentu świadczy fakt, że dyrektywa stanowi prawną podstawę dla istnienia europejskiego rynku płatności, określając spójne przepisy i zasady jego funkcjonowania. Po konsultacjach ze strony Europejskiego Parlamentu i Rady, implementacja PSD 2 spodziewana jest na wiosnę bieżącego roku.

SOFORT obsługujący system przelewów bezpośrednich SOFORT Banking, aktywnie wspiera inicjatywę wprowadzenia PSD 2, której podstawowym założeniem jest ujednolicenie europejskiego rynku e-commerce i w konsekwencji spadek cen, zwiększenie konkurencyjności oraz bezpieczeństwa w jego obrębie. Europejscy dostawcy płatności online zyskają w ten sposób szansę na wzmocnienie swojej pozycji względem dominujących dotychczas firm amerykańskich. Pozwoli to na zwiększenie obrotów nie tylko w obrębie rynku płatności, ale także całego sektora e-commerce. – Największymi beneficjentami tych rozwiązań będą jednakże banki, ponieważ PSD 2 ma za zadanie regulować usługi pośredników, umożliwiających konsumentom dokonywanie płatności w Internecie za pomocą swoich e-kont bankowych. Pozwoli to bankom na realny come back w Internecie, po obniżeniu ich pozycji na rzecz PayPal i podobnych rozwiązań. Pieniądze będą transferowane z rachunku klienta bezpośrednio na konto sklepu. Dzięki temu zachowana zostanie płynność oraz ruch środków w środowisku bankowym, pod jednoczesną kontrolą nadzoru finansowego. Jest to ogromny krok naprzód, który zapewni europejskim pośrednikom równe szanse w konkurowaniu z amerykańskimi gigantami e-commerce – powiedział Georg Schardt, Wiceprezes Zarządu SOFORT AG.

W grudniu, zeszłego roku, ponad 4 mln transakcji zostało pomyślnie zrealizowanych przy pomocy SOFORT Banking. W 2014 roku, obrót generowany przez firmę wzrósł łącznie o ponad 30% na 11 europejskich rynkach. Ponieważ polscy klienci coraz częściej korzystają z bankowości elektronicznej, Polska zanotowała 61% wzrost liczby transakcji w obrębie e-zakupów. Tym samym jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w obszarze handlu internetowego, jak i strategiczny kierunek rozwoju SOFORTu.

Jednym z głównych założeń PSD 2, jest zapewnienie użytkownikom prawa do korzystania z ich bankowości elektronicznej poprzez platformę dostawcy usług płatniczych, takich jak SOFORT Banking i zainicjowanie w ten sposób transakcji. Szczególnie w Polsce, SOFORT często spotyka się z niesłusznymi stwierdzeniami na temat tego typu praktyk. Dzięki nowemu ustawodawstwu wszelkie wątpliwości, związane z tą procedurą, zostaną definitywnie rozwiane. Dlatego też prognozuje się, że obroty SOFORT powinny w najbliższych latach rosnąć jeszcze bardziej dynamicznie. Ponadto, obecnie SOFORT spełnia już zdecydowaną większość wymogów, jakie PSD 2 ma nałożyć na dostawców. SOFORT AG dobrowolnie poddaje się rygorystycznym zasadom przestrzegania bezpieczeństwa informacji zgodnie z normą ISO 27001, a także posiada certyfikaty „Atestowany system płatniczy” i „Atestowana ochrona danych”. W tym celu SOFORT AG jest regularnie audytowany oraz atestowany przez TÜV – niezależne Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego. Również odpowiedni urząd ochrony danych osobowych dokonał kontroli w siedzibie firmy SOFORT AG i nie stwierdził żadnych uchybień.

Już w ubiegłym roku SOFORT Banking obsłużył ponad 36 milionów transakcji pochodzących z 30 000 sklepów internetowych. Kontynuując rozwój SOFORT Banking, poza Polską jest obecny na 10 europejskich rynkach: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. SOFORT Banking to jedna z najbezpieczniejszych metod płatności online. W ponad 100 milionach transakcji przeprowadzonych za pośrednictwem SOFORTu, nie stwierdzono ani jednego wypadku fraudu ze szkodą dla klienta końcowego.

Największe marki, które współpracują z SOFORTem to Lufthansa, Deutsche Bahn, Deichmann, Esprit, Dell, IKEA, Media Markt, Siemens, Tui i Saturn. W Polsce SOFORT między innymi świadczy usługi dla linii lotniczych Eurolot, sklepów Solar czy Oponeo.

***

SOFORT AG
Dzięki systemowi płatności SOFORT Banking oraz systemowi weryfikacji online SOFORT Ident, spółka SOFORT AG oferuje nowoczesne rozwiązania dla bezpiecznych zakupów towarów i produktów cyfrowych w Internecie. Przedsiębiorstwo to z siedzibą w Gauting koło Monachium, ze swoim produktem SOFORT Banking jest liderem na niemieckim rynku pośrednictwa w przelewach bezpośrednich. W zeszłym miesiącu ponad 30 000 sprzedawców e-commerce zrealizowało ponad 4 mln transakcji za pośrednictwem SOFORT Banking. Poza granicami Niemiec, usługa ta oferowana jest również w: Polsce, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Holandii, na Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii. Obecnie z usług SOFORT AG korzysta ponad 18 mln użytkowników.
www.sofort.com