Miłosny Szlak Gdansk&love to propozycja dla zakochanych, którzy lubią aktywnie spędzać czas z miłosnymi historiami w tle. Na miłosnym szlaku znajduje się 16 romantycznych obiektów/miejsc w Gdańsku. Każde z tych miejsc to inna niesamowita historia, która odegrała się w Gdańsku.

 

Na miłosnym szlaku znajdują się takie obiekty/miejsca jak: Pomnik Jana Heweliusza, Bazylika Mariacka, Nowy Dom Ławy, Lwi Zamek, Brama Zakochanych, Kościół św. Katarzyny, Kamienica Gotyk, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dawny Dom Szpitala św. Ducha, Most Miłości przy ulicy Korzennej, Plebania Mariacka, Dom Angielski, Dom Schumannów, Kościół św. Trójcy i Zaułek Pocałunków.

Romantyczne miejsca nadają miastu niepowtarzalną atmosferę. Spacerując po magicznych zakątkach Gdańska nie sposób się nie zakochać. Wiedzieli o tym kochankowie, którym przyszło się tu zakochać-zarówno Ci, o których przypomina nam historia, jak i Ci, których znamy tylko z legend. Wystarczy wspomnieć Mikołaja Kopernika i Annę Schilling, Panienkę z Okienka, czy Różę i Wojtka Kruka.

Mikołaj Kopernik i Anna Schilling

Kamienica Gotyk
Izba Mikołaja Kopernika, ul. Mariacka 1

Przy najpiękniejszej ulicy w Gdańsku znajduje się najstarsza kamienica w mieście A.D. 1451. Podczas prac remontowych odkryto w piwnicy szczątki zabytkowej skrzyni. Okazało się, że na zbutwiałej desce widnieje napis „Anna” i data A.D. 1539 oraz zamazany fragment nazwiska „Schill…” Prawdopodobnie jest to kufer Anny Schilling. W Izbie Mikołaja Kopernika prezentowane są unikalne pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem i Anną Schilling.

Hedwiga i porucznik Korycki

Nowy Dom Ławy, czyli Sień Gdańska
ul. Długi Targ 43

Panienka z okienka to stary romans Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). Powieść opowiada historię miłości młodziutkiej Hedwigi i porucznika Kazimierza Koryckiego na tle siedemnastowiecznego Gdańska. Każdego dnia o godz.: 13.00 panienka wygląda do przechodniów z okna Nowego Domu Ławy.

 

 

Miłosz i Krystynka

Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 46

Historia rybaka Miłosza i córki bednarza przekazywali sobie gdańszczanie. Chłopiec pochodził z ubogiej rodziny, ale szalenie kochał Krystynkę. Na dowód swojej miłości i odwagi, postanowił udowodnić, że zasługuje na rękę ukochanej. Ojciec dziewczyny wyznaczył jemu nie lada zadanie. Mateusz dostanie rękę jego córki, pod jednym warunkiem, musi zawiesić swoją czapkę na figurze króla Zygmunta Augusta, na samym czubku wieży Ratusza Głównomiejskiego. I tak też uczynił, ale, w jaki sposób, nikomu tego nie zdradził. Najważniejsze, że Krystynka była już jego na zawsze.

 

Anna i Jakub

Dawny dom opieki szpitala św. Ducha
ul. U Furty 3

W jednym z zakątków Starego Miasta przy zabytkowej kamienicy można usłyszeć głosy „Pamiętasz Anno? Pamiętasz Jakubie?” Kto tak szepcze i dlaczego? Otóż dwie kamienne figury na barokowym portalu dawnego domu opieki szpitala Św. Ducha przy ul. U Furty 3. To Jakub i Anna – legendarni gdańscy kochankowie.

 

Róża i Wojtek Kruk

Dwór Artusa

Długi Targ 44

Stojąc na wprost Dworu Artusa i patrząc lekko w prawo można dostrzec wiszący ząb. Jak mówi legenda, jest to ząb diabła, który rozłączył kiedyś zakochanych, porywając pannę Różę, Jej oblubieniec został zamieniony w kruka, ale udało mu się odzyskać wybrankę serca, a diabłowi utrącić ząb, który na pamiątkę tego wydarzenia zawisł właśnie na Dworze Artusa.

Wejdź na stronę www.gdanskandlove.pl i zapoznaj się ze wszystkimi miłosnymi historiami na szlaku Gdańsk&love