światowej sławy zespół muzyki dawnej ARMONIOSA Italian Baroque Ensemble już 4.10.2014 na Ołowiance!

Choć do karnawał zacznie się dopiero za kilka miesięcy, już w październiku przeniesiemy się na słoneczne wybrzeże Włoch. Podczas wspaniałego koncertu Wenecja w Gdańsku trójmiejscymelomani będą mieli okazję usłyszeć dzieła dawnych weneckich mistrzów w wykonaniu włoskiego zespołu Armoniosa Italian Baroque Ensemble, grającego na instrumentach z epoki baroku. To wszystko już w sobotę 4 października o godz. 18:00 na Ołowiance.

Armoniosa Italian Baroque Ensemble to zespół składający się z pięciu utalentowanych włoskich artystów, prywatnie będących także przyjaciółmi. Muzycy rozpoczęli wspólną koncertową działalność w 2012 roku podczas występów w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Liturgicznej w Diecezji Asti. Perfekcyjnie przygotowany pod kątem artystycznym zespół cały czas wzmacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Interesujący styl i interpretacje dzieł w połączeniu z wykorzystaniem instrumentów z epoki sprawiają, że występy Armoniosa Italian Baroque Ensemble na długo pozostają w pamięci.

Podczas występu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej artyści zaprezentują kilka oryginalnych i wpadających w ucho dzieł. Koncert rozpocznie się Sonatą F-dur na dwie wiolonczele i continuo Op. 3 Benedetto Marcella, nazywanego „Michałem Aniołem muzyki”. Następnie usłyszymy utwory Antonio Vivaldiego, jednego z najbardziej płodnych kompozytorów XVIII wieku: I Sonata B-dur na wiolonczelę i continuo RV 47 oraz X Koncert Op. 3 L’Estro Armonico(z transkrypcji Koncertu a-moll BWV 1065 J. S. Bacha) jako zwieńczenie występu.

Dzieła Vivaldiego będą się przeplatać z kompozycjami mniej znanego, choć równie wspaniałego Tomaso Albinioniego, człowieka uznawanego za wyjątkowo zamkniętego w sobie. Nie bratał się zbytnio z żadnym ze współczesnych mu kompozytorów. Miał za to doskonały zmysł do interesów, odziedziczony po ojcu, bogatym producencie papieru. Pozwalało mu to dobierać sobie odpowiednie towarzystwo wśród arystokracji i bogatych patronów, w których towarzystwie czuł się jak ryba w wodzie. Zważywszy na skryty i konserwatywny charakter zarówno człowieka, jak i jego kompozycji, trudno się dziwić, że nie wywarł dużego wpływu na innych kompozytorów, choć należy wspomnieć, że sam Bach skomponował cztery ze swoich fug na klawesyn na podstawie pomysłów wziętych z Sonat Triowych Albinoniego. Na Ołowiance zabrzmią dwa jego dzieła: VI Sonata a-moll Op. 6 oraz XI Sonata a3 e-moll na skrzypce, organy i continuo Op. 1.

Armoniosa Italian Baroque Ensemble zaprezentuje również utwór padewskiego kompozytora Giovanniego Plattiego – Sonatę triowa G-dur na skrzypce, wiolonczelę i continuo. Okres działalności Plattiego przypadł na czas krystalizowania się zupełnie nowego stylu, wiązanego także z nowym typem obsady instrumentalnej i nowego sposobu odwzorowania muzycznej treści. To rzadki przykład wczesnobarokowych utworów pisanych na instrument klawiszowy i kawartet smyczkowy.

Bilety na koncert WENECJA W GDAŃSKU dostępne są w cenach 15- 65 zł w systemie sprzedaży on-line www.filharmonia.gda.pl, przez platformą www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. szczegóły na www.filharminia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

WENECJA W GDAŃSKU

Sobota 1 października 2014, godz. 18:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Światowej sławy zespół muzyki dawnej ARMONIOSA Italian Baroque Ensemble, grający na oryginalnych instrumentach z epoki:

Francesco Cerrato skrzypce

Stefano Cerrato wiolonczela

Marco Demaria wiolonczela

Michele Barchi klawesyn

Daniele Ferretti pozytyw

Program:

Benedetto MARCELLO

Sonata F-dur na 2 wiolonczele i continuo Op. 3

Tomaso ALBINONI

VI Sonata a-moll Op. 6

Antonio VIVALDI

I Sonata B-dur na wiolonczelę i continuo RV 47

Giovanni Benedetto PLATTI

Sonata triowa G-dur na skrzypce, wiolonczelę i continuo

Tomaso ALBINONI

XI Sonata a3 e-moll na skrzypce, organy i continuo Op. 1

Antonio VIVALDI

X Koncert Op. 3 L’Estro Armonico

(z transkrypcji Koncertu a-moll BWV 1065 J. S. Bacha)