Na wakacje za granicę wyjechało aż o 46 procent więcej dzieci niż w pierwszej połowie ubiegłego lata. Dużo chętniej zabieramy dzieci na wypoczynek do Albanii i Egiptu – czytamy w raporcie Wakacje.pl, największego agenta turystycznego w Polsce. Efekt 500 plus? Zdania są podzielone, ale jedno jest pewne. Rodzinne wyjazdy mają się nieźle, a najbliższe dni będą polowaniem na miejscai okazje

 

W ostatnim tygodniu dużo mówi się o programie 500 plus i jego wpływie na planowanie rodzinnych wakacji. W raporcie jednego z towarzystw ubezpieczeniowych czytamy, że rządowe dofinansowanie nie wpłynie na zwiększenie liczby podróżujących dzieci. Tak odpowiadają respondenci pytani o rozdysponowanie rodzinnego budżetu. Tymczasem ze statystyk wakacji już zakupionych w biurach podróży wynika, że Polacy podróżują z dziećmi chętniej niż w zeszłym roku.

 

Miejsca się kończą, a Polacy szukają przecen

 

Liczba dzieci wyjeżdżających na zorganizowane wakacje głównie za granicę wzrosła aż o 46 procent. Największy wzrost, bo aż o 49 procent, to wyjazdy w modelu dwoje dzieci i dwoje dorosłych (a zatem beneficjenci programu 500 plus). W rodzinach 2+1 liczba dzieci w porównaniu z tym samym okresem (wyjazdy od 23 czerwca do 31 lipca) wzrosła o 35 procent, a w modelu 2+3 o 32 procent. Do pierwszego szkolnego dzwonka zostały jeszcze ponad 3 tygodnie, więc podróżujących z dziećmi przybędzie.

– W trzech ostatnich tygodniach sierpnia ubiegłego roku 1/3 wyjazdów stanowiły wyjazdy rodzinne, najczęściej z jednym lub z dwójką dzieci. W najbliższych dniach kupujących przybędzie, bo klienci biur podróży wiedzą, że w tym roku spektakularnych przecen w środku lata nie ma i można śmiało powiedzieć, że do końca wakacji taniej już nie będzie. Odwlekanie rezerwacji na ostatnią chwilę tego lata może się nie opłacić – mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

 

Za tegoroczne wakacje płacimy więcej niż w ubiegłym sezonie (wyjątkiem jest Chorwacja tańsza o 243 złote), część turystów czeka więc na obniżki cenowe. W Wakacje.pl, gdzie znajdziemy oferty last minute ponad 100 biur podróży, miejsca w najpopularniejszych hotelach kończą się lub już są zarezerwowane.

 

– Bułgaria, podobnie jak Albania i tegoroczna nowość, Macedonia, stały się wyborem modnym i w rozsądnej cenie. Oferta wyjazdów do Bułgarii wyprzedała się już w ponad 70 procentach, biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i dokupują pokoje w popularnych hotelach – mówi przedstawicielka Wakacje.pl. Jeśli w planach mamy wyjazd latem, decyzję o zakupie musimy podjąć szybciej niż w zeszłym roku.

 

Za pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu w Bułgarii, z wyżywieniem all inclusive i dobrymi opiniami zapłacimy ok. 1900 zł za osobę, podobnym standardzie w Grecji 2300 zł, w Egipcie 1400 zł, w Albanii 2400zł,a w Macedonii ok. 1800 zł.

 

Coraz chętniej do Egiptu i Albanii

 

Podobnie jak w zeszłym roku, przeciętny polski turysta na wakacje z dziećmi najczęściej wyjeżdża do Grecji. Krótki przelot, bez paszportu, niedrogo na miejscu i hotele z atrakcjami dla dzieci. W te wakacje do greckich kurortów – głównie na Kretę i Rodos – już wyjechało o ponad 28 procent więcej dzieci niż w zeszłym roku.

 

Najczęściej kupowane kierunki lato 2017

 

Kraj

Średnia wartość

wycieczki

Popularny kierunek

Grecja

     7 235 zł

Kreta

Bułgaria

     5 396 zł

Słoneczny Brzeg

Hiszpania

+     7 968 zł

Majorka

Turcja

     7 371 zł

Riwiera Turecka

Egipt

   5 784 zł

Hurghada

   

Źródło: wakacje.pl

 

Co ciekawe, rodzice dużo częściej niż rok temu zabierają dzieci na urlop do Egiptu (wzrost o 220 procent), Albanii (wzrost o 134 procent) i Portugalii (wzrost o 89 procent). Wakacje w Egipcie czy Albanii to w tym sezonie rozwiązanie po prostu ekonomiczne, a ostrzeżenie MSZ nie dotyczy egipskich kurortów. Tu na wyjazdy mamy zielone światło. Za wyjazd do popularnej Grecji płacimy średnio 7235 zł, do Albanii 5 402 zł, a do Egiptu 5 784 zł. Wyborem niskobudżetowym są też bułgarskie Złote Piaski i Słoneczny Brzeg.

 

Dokąd dzieci wyjeżdżają częściej w 2017 niż w 2016 roku? (TOP 5)

 

Kraj

Liczba dzieci (2016 vs 2017)

Średnia wartość wycieczki

Egipt

+ 219%

5784 zł

Albania

+134%

4502 zł

Portugalia

+ +88%

7320 zł

Włochy

+ 55%

6069 zł

Bułgaria

+ 48%

5396 zł