Warszawa jest miastem Chopina: tu dojrzewał jego fenomenalny talent, tu formowały sie jego gusta i zamiłowania estetyczne. W swiat – do Wiednia a potem Paryza wyjechał jako artysta dojrzały – choc bardzo jeszcze młody. Pozostajac pod wpływem takich mistrzów jak Bach czy Mozart juz wkrótce sam miał sie stac zródłem inspiracji

Sierpniowy festiwal Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przyglada sie twórczosci Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje sie takze do współczesnosci genialnego kompozytora, prezentujac m.in. twórczosc bliskiego Chopinowi kregu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, dla których pamiec potomnych okazała sie mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory duzej wartosci: Dobrzynskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a takze tych,z którymi współtworzył swiat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraznie pod jego wpływem.

 

Szczególne miejsce w programie kazdego festiwalu zajmuje takze twórczosc kompozytorów polskich XX i XXI wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymanskiego…

Specjalnym walorem Chopina i jego Europy jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalaja nam zblizyc sie do aury dzwiekowej czasów Chopina.

Legendarne zespoły i solisci, specjalizujacy sie w wykonawstwie historycznym sa stałymi goscmi Festiwalu, przyblizajac magiczny obraz minionych epok.

 

Pianisci graja na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem i kopia fortepianu Graf. Juz wiosna 2018 roku kolekcje dopełni niezwykły nabytek: pierwsza współczesna kopia warszawskiego instrumentu Chopina z manufaktury cenionego ówczesnie Fryderyka Buchholtza. Chopin i jego Europa szczyci sie gronem muzycznych przyjaciół, do których naleza gwiazdy swiatowej pianistyki, wybitni kameralisci, wirtuozi róznych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły… wsród goszczacych po wielokroc w Warszawie na zaproszenie Instytutu sa Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Krystian Bezuindehout. Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia…

Festiwal jest podstawa stale powiekszanej i zdobywajacej miedzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych CD i DVD Instytutu.

13. Miedzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa odbedzie sie w dniach od 12 do 30 sierpnia 2017 roku. Tegoroczna edycja, opatrzona podtytułem „Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”, jest swoistym prologiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polske niepodległosci, który to jubileusz przypada na rok 2018…

Stanisław Leszczynski