Po hucznie zamkniętym 68. sezonie artystycznym i niezwykle udanej kolejnej edycji Gdańskiego Lata Muzycznego pragniemy ponownie powitać w progach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej naszych drogich melomanów. Koncert inaugurujący nowy sezon zapowiada się interesująco.

Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Ernst van Tiel, a towarzyszyć im będzie Martin Owen – znakomity waltornista  prosto z BBC Symphony Orchestra. Podczas koncertu, prowadzonego przez Konrada Milenika, usłyszymy klasyczne utwory Rossiniego, Straussa i Szostakowicza.Zapraszamy już w piątek 5 września o godzinie 19:00 na Ołowiankę! Sponsorem koncertu jest Mecenas Kultury EDF Polska S.A.

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Wilhelm Tell, ostatnie dzieło sceniczne Rossiniego, którego libretto oparte na słynnym dramacie Schillera odbiega charakterem od innych oper kompozytora. Dramatyczne rewolucyjne momenty tekstu pogłębiły lekką i skrzącą zazwyczaj lekkim humorem muzykę Rossiniego, który i tu zresztą najprostszymi czeto środkami technicznymi uzyskuje frapujące wrażenie. Pełne werwy i ognia, potoczyste, melodyjne uwertury do oper Cyrulik sewilski, Sroka złodziejka czy Włoszka w Algierze porywają genialnym w swej prostocie i lekkości ujęciem. Takie są też opery poprzedzone nimi. O innym charakterze Wilhelma Tella świadczy już jego uwertura, nie ustępująca rozmachem innym dziełom Rossiniego, lecz w tym wypadku stanowiąca rodzaj miniaturowego poematu symfonicznego; jego treść tworzy kilka nastrojowych obrazów, które wiążą się z głównymi nurtami dramatycznej akcji.

Kolejnym punktem programu będzie II koncert na waltornię Es- dur op. 86 Straussa. Reprezentuje on te same walory co I koncert Es-dur op. 11, podparte dodatkowo wieloletnim doświadczeniem artysty. Szerzej rozbudowane podobne w charakterze do Koncertu obojowego Straussa dzieło składa się z trzech części, eksponujących przede wszystkim instrument solowy. Po lirycznym ogniwie środkowym następuje wesołe pełne temperamentu rondo.

Wieczór zamknie wspaniała VIII Symfonia Szostakowicza, powstała w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy w 1943 roku. Kompozytor napisał ją w trakcie letniego pobytu w Domu Pracy Twórczej w Iwanowie, z dala od domu i w bezpiecznej odległości od frontu. VIII symfonia zajmuje centralną pozycję w dorobku kompozytora. Stanowi ukoronowanie całego cyklu symfonicznego, jest najbardziej zróżnicowana wewnętrznie i jednocześnie najsilniej nasycona emocjonalnie. Wartość dzieła była jednak dla współczesnych dyskusyjna – złożoność języka muzycznego oraz dominacja pesymizmu przyczyniły się do chłodnego przyjęcia utworu i skutecznie przysłoniły jego walory. Czas powstania dzieła zbiegł się przy tym z przełomowym momentem wojny, jakim była batalia o Stalingrad, w owych dniach oczekiwano od twórców przede wszystkim pokrzepienia. W nieco późniejszym okresie elementy te posłużyły organizatorom kampanii antyformalistycznej (1948) za pretekst do odsunięcia Szostakowicza od udziału w życiu muzycznym kraju.

Bilety na koncert INAUGURACYJNY SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2014/ 2015 dostępne są w cenach 10-45 zł w systemie sprzedaży on-line:, www.filharmonia.gda.pl przez platformę www.bilety24.pl  oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 26 26 lub 58 323 83 62.

(źródło: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, cz. II Kraków 2004.)

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2014/2015

Piątek, 5 września 2014, godz. 19:00

Sala koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 10-45 zł.

Ernst van Tiel dyrygent
Martin Owen waltornia
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik prowadzenie

Program:

Gioacchino ROSSINI
Uwertura do opery Wilhelm Tell

Richard STRAUSS
II Koncert na waltornię Es-dur

Dmitrij SZOSTAKOWICZ
VIII Symfonia

Sponsorem koncertu jest Mecenas Kultury EDF Polska S.A.

EDF m

Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku w sezonie artystycznym 2014/2015 jest Szymon Morus, który w ramach rezydencji weźmie udział w przygotowaniu 3 koncertów symfonicznych prowadzonych przez Maestro Ernsta van Tiela, Maestro Massimiliano Caldiego oraz gościnnie występującego Maestro Jacka Kaspszyka.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”.

IMiT

Koncert inauguracyjny połączony  jest z kursami mistrzowskimi prowadzonymi przez Martina Owena, realizowanymi przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.