Laureat Nagrody Fryderyka za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki, wybitny skrzypek i pedagog, niezwykła osobowość muzyczna. Te słowa bez wątpienia opisują Konstantego Andrzeja Kulkę. Z okazji jego jubileuszu 50-lecia współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszamy na koncert w wykonaniu szanownego Jubilata oraz jego gości. Zapraszamy już w niedzielę 18 maja 2014 o godzinie 18:00 do Sali Koncertowej na Ołowiance.

Konstanty Andrzej Kulka do dnia dzisiejszego zagrał już ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestr z całego świata. Gra z najsłynniejszymi światowymi muzykami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i innych. Regularnie powiększa ilość nagrań telewizyjnych i płytowych ze swoim udziałem. Wystąpił także gościnnie w albumie Hat, Rabbit swojej córki Gaby Kulki. Dodatkowo realizuje się na polach naukowych, jako profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jego związek z Gdańskiem oraz Polską Filharmonią Bałtycką jest oczywisty. Oprócz rozwijania kultury Muzycznej w Polsce, jako rodowity gdańszczanin popularyzował także kulturę i muzykę Pomorza. Już niedługo, 18 maja, wspólnie świętować będziemy wspaniały jubileusz – 5o lat współpracy artysty z Filharmonią Bałtycką.

Podczas koncertu wystąpią także Wojciech Koprowski – asystent na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Mikołaj Grabowski – doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Klaudia Kowacz – najmłodsza studentka profesora Kulki.

W programie koncertu znajdują się dzieła wybitnych twórców, wielkich osobowości świata kompozycji. Nie zabraknie Bacha i Vivialdiego, a na dodatek artyści wykonają dwa wspaniałe dzieła polskiego kompozytora z końca XVIII wieku, Karola Lipińskiego. Tylko w Filharmonii na Ołowiance! Zapraszamy!

Bilety na koncert jubileuszowy oraz pozostałe wydarzenia PFB dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

 

ZŁOTY JUBILEUSZ WYBITNEGO GDAŃSZCZANINA KONSTANTEGO ANDRZEJA KULKI. K.A. Kulka i jego goście

Niedziela, 18 maja 2014, godz. 18:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-35zł

Konstanty Andrzej Kulka  skrzypce

Wojciech Koprowski skrzypce

Nikolay Grabovskiy  skrzypce

Klaudia Kowacz  skrzypce

Orkiestra PFB

Konrad Mielnik prowadzenie

Program:

Jan Sebastian BACH
Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 (K. A. Kulka)

Antonio VIVALDI
Koncert na dwoje skrzypiec a-moll Op.3 nr 8  RV 522 (Wojciech Koprowski, Mikołaj Grabowski)

Jan Sebastian BACH
Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 (K.A. Kulka, Wojciech Koprowski)

Karol LIPIŃSKI
Souvenir de la mer Baltique, divertissements Op. 19 (K.A. Kulka)
Rondo koncertowe Op. 18 (K.A. Kulka)

Antonio VIVALDI
Koncert na czworo skrzypiec e-moll Op. 3 nr 4 RV 550 (wszyscy)

 

 

Konstanty Andrzej Kulka jest wybitnym artystą, wirtuozem, najbardziej podziwianym na świecie polskim skrzypkiem przez ostatnie dziesięciolecia. Fenomenalna wręcz wrażliwość muzyczna i wirtuozeria nieustannie zjednuje mu uznanie krytyków i uwielbienie publiczności. Skrzypek, z pochodzenia Gdańszczanin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971).

Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Konstanty Andrzej Kulka jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkiej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż – po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu Fortepianowego Polskiego Radia i Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim). Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, Koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Aleksandra Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Sonaty na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha. Konstanty A. Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque. W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.

Wojciech Koprowski urodził się w 1987 roku w Łodzi w rodzinie o tradycjach muzycznych. Swoją edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie w wieku czterech lat. Dwa lata później wybrał skrzypce jako główny instrument. W 2006 roku ukończył szkołę drugiego stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. Romana Lasockiego oraz prof. Tomasza Bartosiaka. Był także uczniem prof. Mirosława Ławrynowicza. W latach 1996 – 2008 był stypendystą Spohr Akademie we Freiburgu gdzie pobierał nauki u prof. Wolfganga Marschnera i Ariane Mathaus. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Jako członek Meccorre String Quartet Wojciech Koprowski jest studentem Universität der Künste w Berlinie w klasie Artemis Quartett oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Reicherta z oraz prof. Włodzimierza Promińskiego (Camerata Quartet). W kraju i za granicą uczestniczy w kursach mistrzowskich, pracując z wieloma wybitnymi pedagogami jak: Wolfgang Marschner, Robert Szreder, Krzysztof Węgrzyn, Sherban Lupu, Andres Cardenes, Igor Frolov, Natasha Prishepenko, Gregor Sigl, Friedemann Weigle, Eckart Runge. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich między innymi w Łodzi, Olsztynie, Gdańsku, Elblągu, Lublinie, Poznaniu oraz konkursów międzynarodowych – otrzymał II nagrodę na konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze, II nagrodę na konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, II nagrodę na „Konkursie Bałtyckim” w Gdańsku oraz IV nagrodę na konkursie im. Louisa Spohra we Freiburgu. W 2006 roku był półfinalistą XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wielokrotnie występował w ramach festiwali promujących młode talenty, takich jak: Estrada Młodych, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Tydzień Talentów. Otrzymuje również zaproszenia na prestiżowe festiwale europejskie, między innymi Beethoven Festival (Włochy), Spohr Festiwal (Niemcy). Koncertuje z wieloma filharmoniami w Polsce pod batutą wybitnych dyrygentów, między innymi Wojciech Rajski, Jerzy Kosek, Mirosław Błaszczyk, Bogusław Dawidow. Występował w Niemczech, Włoszech, Holandii, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Kanadzie. Otrzymał stypendia Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Lions Club Nike Warszawa oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Młoda Polska. Wojciech Koprowski gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Marka Olmę w 2007 roku.

 

Nikolay Grabovskiy urodził się w Moskwie 15 lipca 1988 roku. Od szóstego roku życia uczył się grać na skrzypcach w klasie Genadiya Ardukhanyana w Dziecięcej Szkole Muzycznej №42 w Moskwie. Od 2003 do 2007 roku uczył się w Akademickim College Muzycznym przy Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. P. Czajkowskiego w klasie profesora Alexandra Kirova, potem Eleny Demidenko, który ukończył ze stopniem celujący ze skrzypiec i za zespół kameralny. W 2007 roku wstąpił do Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. P. Czajkowskiego do klasy profesora Eduarda Gracza. W 2009 roku wstąpił do Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie jako pierwszy numer do klasy profesora Konstantego Andrzeja Kulki. W 2012 roku ukończył studia magisterskie z wynikiem celującym. Obecnie kontynuuje naukę na stażu artystycznym. Jest laureatem stypendium przyznanego przez Rząd Moskwy i Komitet Kultury (2000/2001). Jest laureatem stypendium przyznanego przez Stowarzyszenie Pro-Polonia (2012/2013). Umiejętności instrumentalne doskonalił na międzynarodowych kursach muzycznych, prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie gry na skrzypcach, m.in.: Konstantego A. Kulkę, Maxima Vengerova, Zakhara Brona i Irinę Bochkovą. Występował w wielu krajach m.in. w Rosji, Polsce, Hiszpanii, Tunezji, Tadżykistanie, Belgii, Czechach, Włoszech, Rumunii, Austrii, Chorwacji i na Cyprze, wyróżniając swoje występy jako solista z Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Wrocławską, z orkiestrą kameralną „Premiera” i z  orkiestrą warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina pod batutą takich słynnych dyrygentów jak Igor Dronov, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert i Michał Klauza.

Źródło: http://www.violintorun2013.tos.art.pl

 

Klaudia Kowacz  uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku , w klasie mgr Jerzego Hazuki. Od początku edukacji szkolnej odnosi sukcesy artystyczne, zdobywa najwyższe oceny zarówno z przedmiotów muzycznych , jak również ogólnokształcących. Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Gdańska, realizując koncerty z udziałem zespołów i orkiestr w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina i w Państwowej Operze Bałtyckiej. Występuje także z Cappellą Gedanensis, zarówno podczas wielu prestiżowych koncertów , jak również bierze udział w występach charytatywnych na rzecz hospicjów i domów dziecka. Koncertowała w Australii, USA i Kanadzie. W 2009 roku była najmłodszą uczestniczką III edycji festiwalu „Metropolia jest Okey” w Państwowej Operze Bałtyckiej, gdzie wystąpiła jako solistka obok uznanych wykonawców trójmiejskich scen muzycznych – Bożeny Harasimowicz i Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Rok 2009 obfitował także w wiele innych sukcesów artystycznych, podobnie jak w latach poprzednich. Młoda artystka zdobyła I miejsce w najbardziej liczącym się w regionie pomorskim VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. A. Januszajtis, odbywającym się w Gdańsku. Była także laureatką wszystkich pozostałych nagród, zwyciężając wśród wielu polskich talentów młodego pokolenia. ( nagroda za najlepszą interpretacje utworu. J.S.Bacha oraz zaproszenie na koncert w ramach Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Muzycznych im. Z. Brzeskiego w Łańcucie.) W czerwcu 2009 roku reprezentowała swoje środowisko w Koncertach Wybitnych Talentów Szkół Muzycznych I i II st. zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina. Klaudia Kowacz aktywnie uczestniczy w konkursach skrzypcowych krajowych i zagranicznych, otrzymując nagrody i wyróżnienia. W latach 2002 – 2005 była laureatką I nagrody w Makroregionalnym Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej, w 2003 zdobyła I nagrodę na II Dziecięcych Spotkaniach Skrzypcowych w Płocku, w 2004 zdobyła II nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli, w 2005 została wyróżniona na I Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku. W 2008 roku, w VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie otrzymała IV nagrodę. W 2008 roku otrzymała nominację Prezydenta Miasta Gdańska do nagrody Młody Twórca Kultury. Uczestniczy także w warsztatach i kursach podnosząc swoje kwalifikacje u najlepszych profesorów – W. Wiłkomirskiej, K.A.Kulki, B. Bryły, M. Vengerowa. Poziom, jaki obecnie prezentuje daleko wykracza poza poziom jej rówieśników. Talent muzyczny młodej Gdańszczanki został dostrzeżony i doceniony przez największą osobowość polskiej wiolinistyki – profesora K.A. Kulkę. W 2009 roku artystka dokonała nagrania płyty z Koncertem h-moll A. Vivaldiego z udziałem K.A. Kulki i Cappelli Gedanensis w dyskografii Złota Kolekcja Talentów Gdańskich. Młoda, charyzmatyczna artystka uczestniczyła także w cyklu programów telewizyjnych Forte Fortissimo, będąc jego „twarzą”. Została także wyeksponowana w albumie o życiu kulturalnym Gdańska, wydanym przez Urząd Miasta Gdańska. Jest także bohaterką wielu programów radiowych transmitowanych przez Radio Gdańsk podczas których słuchacze mieli możliwość poznania jej dojrzałych interpretacji. Talent, charyzmatyczna osobowość artystyczna, pracowitość mierzona znaczącymi sukcesami pozwoliła Klaudii znaleźć się w gronie nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w 2009 roku.

Źródło: kultura.wp.pl