Przed każdym wyjazdem zastanawiasz się, co spakować do walizki. Wiadomo, że niezbędne dokumenty, aparat fotograficzny, apteczkę, no i przydają się także ubrania. Wiele zależy jednak od tego, dokąd się wybierasz. 

 
Dziś radzimy, co powinieneś zabrać w podróż do Włoch. To popularne miejsce, a wakacje tuż, tuż. Mimo że Włochy to kraj bliski i europejski, przed wyjazdem warto przeznaczyć nieco czasu na przygotowania. Zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy dla własnego spokoju i pewności, że podróż nie będzie wiązała się ze stresem.
 
 
Włoski hotel
 
Włochy to oczywiście cywilizowany kraj i może dziwny wyda ci się spis rzeczy, które przydadzą się w hotelu, ale zapewniamy – to nie nasze wymysły, a wynik doświadczenia.
 
Przede wszystkim należy zabrać do Włoch przejściówkę – specjalną wtyczkę do włoskich gniazdek. Bez niej większości ładowarek, suszarek, podróżnych żelazek, czy czajników elektrycznych niestety nie podłączysz. Można je wypożyczyć w hotelu lub kupić na miejscu, ale po co tracić czas na szukanie sklepów z elektryką, czy dużych marketów. Kupując przejściówkę pamiętaj, że wtyczka ma być typu E, a gniazdko L.
 
Jeśli znajdziesz nieco miejsca w bagażu i podróżujesz np. własnym samochodem, możesz też zabrać niewielkich rozmiarów czajnik elektryczny. We Włoszech jest mnóstwo miejsc, w których napijesz się pysznej kawy. Natomiast trudniej o dobrą herbatę. W pokoju hotelowym najprawdopodobniej znajdziesz kawiarkę, ale zwykle nie ma na wyposażeniu czajnika.
 
Docenisz też zatyczki do uszu, szczególnie jeśli zamierzasz nocować w centrum dużych miast, gdzie hałas z ulicy i ciągłe trąbienie klaksonów skutecznie wyrywają ze snu.
 
Musisz wiedzieć, że zarówno jesienną, jak i zimową porą właściciele hoteli nadal często dają zamiast kołdry coś w rodzaju prześcieradła. Wyjątkiem są hotele i pensjonaty nastawione przede wszystkim na fanów narciarstwa. Dlatego warto zabrać grubszą piżamę.
 
 
Zwiedzanie
 
Włoskie miasta zachwycają zabytkami. Nie dziwi więc fakt, że trzeba solidnie przygotować się do długiego zwiedzania.
 
Numerem jeden na liście powinny być bardzo wygodne buty. Najlepiej płaskie i z elastyczną, grubszą podeszwą. Po przejściu kilku kilometrów po bruku, będziesz niesamowicie wdzięczny za komfortowe obuwie.
 
Jeśli chodzi o ubrania, kobiety powinny pamiętać o tym, że w stroju, który zostanie uznany za niewłaściwy, nie zostaną wpuszczone do obiektów sakralnych. Odwiedzając świątynie, należy mieć zakryte ramiona, sukienkę, czy spódnicę przynajmniej do kolan i bluzkę, bluzę, albo sweter z niewielkim dekoltem.
 
Praktyczną rzeczą jest przewiewna, obszerna chusta, która może stanowić okrycie na ramiona lub głowę, pełnić rolę szalika, czy nawet małej poduszki.
 
Przyda się też saszetka „nerka”, w której schowasz dokumenty, czy pieniądze. Zainwestuj w wykonaną z dobrego materiału, by podczas deszczu nie przemokła. We Włoszech po zatłoczonych ulicach grasuje sporo kieszonkowców. Nie warto więc trzymać dokumentów i portfela w tylnej kieszeni spodni – bardzo łatwo możesz je wówczas stracić.
 
W Rzymie znajdziesz sporo źródełek z pitną wodą, ale zwiedzając inne miejsca, gdzie będziesz zmuszony do kupna wody, możesz niemile się zdziwić, ponieważ ceny wody butelkowej, szczególnie w pobliżu najważniejszych zabytków są bardzo wysokie. Dlatego warto mieć własną butelkę z filtrem, który sprawi, że każda „kranówka” nada się do picia .
 
Oczywiście latem koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. W sezonie włoskie miasta i miasteczka „opanowane” są przez komary, więc obowiązkowym produktem jest preparat na te owady
 
Nie każdy o tym wie, ale niezbędną rzeczą może okazać się lornetka. Przyda się podczas zwiedzania ogromnych bazylik z liczną grupą, czy w trakcie samodzielnego zwiedzania m.in. w punktach widokowych.
 
Niezbędne okażą się też mapy miast, które planujesz odwiedzić, plany metra, czy rozmówki włoskie.
 
Poza tradycyjnym zestawem leków przeciwbólowych, czy plastrów, warto spakować do walizki także leki przeciwalergiczne. Te rośliny, które w naszym kraju jeszcze nie uczulają, we Włoszech już mogą kwitnąć. Może się też okazać, że w rozkwicie są tam rośliny, które u nas w ogóle nie występują.
 
 
Najważniejsze dokumenty
 
Wybierając się do Italii należy pamiętać nie tylko o dowodzie lub paszporcie. Warto  zabrać legitymację studencką lub uczniowską, kartę EURO26, czy kartę rencisty/emeryta – dokumenty te upoważniają do zniżek. Podobnie jak orzeczenie o niepełnosprawności.
 
Dodatkowo pamiętaj o karcie EKUZ – Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Przyda się również ksero ważnych dokumentów, na wypadek ich zgubienia lub kradzieży.
 
Tak dobrze przygotowany śmiało możesz ruszać na podbój Włoch. 🙂